Посланици завршили рад, сутра наставак расправе о амандманима на ребаланс буџета

Посланици Скупштине Србије завршили су вечерас рад. Расправу по амандманима на предложени ребаланс буџета наставиће се сутра у 10 часова. Четвртог дана расправе, посланици владајуће коалиције и опозиције поново су дискутовали о томе да ли ће и када бити одржана седница посвећена литијуму. Опозициони посланици, такође, изнели су и различите ставове да ли председник Александар Вучић треба да присуствује тој и седници о Косову и Метохији, коју су тражили.

Посланици завршили рад

Посланици Скупштине Србије завршили су вечерас рад, а наставиће расправу по амандманима на ребаланс буџета сутра у 10 часова.

У парламенту су данас од 16 до 19 часова били чланови владе који су одговарали на питања посланика.

Посланици су вечерас потврдили и мандат посланици Минели Календер. 

Опширније Краће

Брнабићева: Јовановић да се јавно извини ако докажем да нисам купила вилу

Председница Скупштине Србије Ана Брнабић затражила је од шефа посланичке групе Еколошки устанак Александра Јовановића Ћуте да се јавно извини ако му докаже да није купила вилу у којој живи, што је Јовановић прихватио.

Јовановић је поставио посланичко питање председници парламента одакле јој новац за вилу Јованке Броз, а Брнабићева му је одговорила да већ трећи пут износи неистину да је купила вилу.

"Под један, такве новце вероватно никад у животу нећу имати, нити ја ни моја породица. Не бих имала ни појма колико кошта. А под два, ово није таква ни влада, ни државна администрација да би отуђила било шта државно. Управо супротно, сређивали смо све оно што је било уништено, руинирано, да би оставили будућим генерацијама у овој земљи", рекла је Брнабић у парламенту у делу седнице, посвећне посланичким питањима.

Брнабићева је, потом, упитала Јовановића да ли ће се јој се јавно извинити ако му сутра докаже да није купила вилу, на шта је од њега добила потврдан одговор.

Опширније Краће

Мартиновић: Србија је нето извозник хране, рекордна издвајања за пољопривреду

Министар пољопривреде Александар Мартиновић изјавио је да Србија више извози хране него што увози, те да није ни у каквом дужничком ропству када је у питању храна, као и да су издвајања државе за пољопривреду рекордних 100 милијарди динара. 

Одговарајући шефу посланичке групе Народног покрета Србије Мирославу Алексићу на седници Скупштине Србије о ребалансу буџета за ову годину, Мартиновић је рекао да је неистинит сваки податак који је изне ои да су улагања државе у пољопривреду "никада већа".

"Итекако имамо шта да извеземо и извозимо – 70 одсто свега онога што произведе српски сељак извози се на тржиште Европске уније. Тај податак вам говори да смо политиком повећања постицаја,  улагања у механизацију, подигли интензивност наше пољопривредне производе. Производимо више и квалитетније", рекао је Мартиновић.

Опширније Краће

Одређена пауза, Скупштина ће радити и после 18 сати

Председница Скупштине Србије Ана Брнабић одредила је у 15 сати једночасовну паузу у раду седнице на којој се расправља о ребалансу буџета.

После паузе, седница ће бити настављена постављањем посланичких питањима.

Брнабићева је присутним посланицима рекла да ће Скупштина Србије данас радити и после 18 сати, како би седница што пре била завршена.

Опширније Краће

Мали: У ребалансу већа издвајања за науку

Министар финансија Синиша Мали изјавио је да су ребалансом буџета за ову годину предвиђена већа средства за науку, односно да су повећана са 36,5 на 37,5 миљарди динара.

"Повећена су издвајања за науку, али моје питање за вас све овде који спочитавате око улагања у науку, да ли знате да је Фонд за науку основан законом 2019. године? Основала га је ова власт. Што се неко пре тога није сетио да оснује Фонд за науку и да на такав начин да подстрек нашим истраживачима и научницима", упитао је Мали.

Навео је да су у последњих неколико година отворена и три начуна института – два у Новом саду, један у Крагујевцу, истакавши да је пре тога последњи такав институт основан у доба СФРЈ.

Опширније Краће

Дискусија о томе када ће бити седница о литијуму и да ли председник треба да присуствује

Посланици владајуће коалиције и опозиције поново су данас дискутовали о томе да ли ће и када бити одржана седница посвећена литијуму, а опозициони посланици су изнели и различите ставове да ли председник Александар Вучић треба да присуствује тој и седници о Косову и Метохији коју су такође тражили представници опозиције.

Шеф посланичке групе Еколошки устанак Александар Јовановић Ћута је питање одржавања седнице о литијуму покренуо на почетку данашњег рада, а током расправе је додао да је на Колегијуму Народне скупштине договорено да се после седнице о ребалансу буџета одржи и она о литијуму. "Ви сад тражите од нас да скратимо наше време тако што ћемо одустати од амандмана. Немојте да бежите од седнице о литијуму, јер ако не буде расправе овде биће на улици. Ана Брнабић је рекла да је заинтресована да се разговара и о КиМ, где је сад седница о КиМ? О свему може, али не смете о литијуму и КиМ. Нека дође и председник, и треба да дође", рекао је Јовановић.

Шеф посланичке групе Српске напредне странке Миленко Јованов рекао је да је неколико представника опозиције тражило да председник Србије не долази на седницу. "Ја верујем да би једва чекао да дође да се са оваквим политичким громадама порве, да не понављам приче о панти и пити", рекао је Јованов. Он је такође поновио да опозиција бежи од расправе о предлогу закона о литијуму, који су поднели јер је мањкав.

"Покушавају да побегну од те расправе и да кажу како власт није дала да се говори. А истиче време за ванредно заседање", рекао је Јованов. За разлику од Јовановића, посланица Народног покрета Србије Славица Радовановић је рекла да "панта треба да меси питу у својој кухињи".

"Је л' сте за трајну забрану копања литијума или нисте, хоћете да председник дође или нећете, хоћете ли данас седницу или сутра? Хајде помозите нам да вам помогнемо", поручио је Јованов.

На позиве председавајућој Марини Рагуш да успостави ред и да се направио "циркус", Рагуш је одговорила да "циркуса неће бити, али да ће бити паузе". "Ако не будем могла да обезбедим ред, неће бити седнице, тако да ви одлучујете", рекла је Рагуш.

Рагуш је рекла Јовановићу да је из активизма ушао у скупштину где, како је подвукла, постоје процедуре. "Биће седнице коју сте тражили, са изменама и допунама које сте тражили, питање је да ли ће бити 30. септембра", рекла је Рагуш.

Опширније Краће

Расправа Вулина и Алексића о хибридном рату, Русима и одуговлачењу седнице

Потпредседник Владе Србије Александар Вулин оптужио је поједине представнике опозиције да намерним пласирањем лажи воде хибридни рат против своје земље.

Реагујући на тврдњу шефа посланичке групе Народног покрета Србије Мирослава Алексића да је он, док је био шеф БИА, учествовао у пребацивању руског држављанина оптуженог за кријумчарење оружја, из Милана у Москву, Вулин је на седници Скупштине Србије рекао да је то немогуће, јер би морао да прође пола ЕУ и да он и не зна о коме Алексић говори. Вулин је рекао да није страшно што Алексић, како је рекао, лаже, већ што унижава своју земљу.

"Ако смо се питали где је господин провео месец дана у Америци, сад знате. Ишао по инструктажу да му кажу шта да каже, шта да пита, кога да напада. Доводите своју земљу у позицију да она сад треба некоме нешто да се правда. Ви баците једну потпуну лаж, важно је да сад ово може се заврти по разним порталима и онда ће ти портали да буду пренети у окружењу, у региону", рекао је Вулин.

Како је рекао, неће се говорити како и одакле су дошле информације, већ ће само бити пренето као готова чињеница. "А онда ће се вратити поново код нас, тако што ћемо ми преносити од портала који су дошли из окружења, опет потпуно без икакве свести одакле је шта дошло, да ли има било каквог утемељења. То се иначе зове, као део хибридног рата, 'пинг понг'. Пребаците лоптицу па вам врате лоптицу", констатовао је Вулин.

Шеф посланичке групе Српске напредне странке Миленко Јованов рекао је да је излагање Алексића пример како се одуговлачи седница и доводи до тога да седница о литијуму не може да се одржи. "Уместо да прича о тачки дневног реда, а то је амандман једног посланика, он је лично вређао и нападао потпредседника владе Александра Вулина", рекао је Јованов наводећи да је искористио прилику да износи неситине о неким везама са Русима. "Какве везе то има са дневним редом?", питао је Јованов.

Алексић је негирао наводе да опозиција намерно одуговлачи седницу о ребалансу буџета да би избегла одржавање седнице о литијуму, наводећи да то 'вређа интелигенцију", јер су они и тражили седницу о литијуму, а да говоре о реблансу јер је закон о буџету најважнији за грађане. Он сматра да има довољно времена да данас и сутра расправљају о амандманима, а да у понедељак крене наредно заседањем о литијуму.

Алексић је питао Вулина да ли је, док је био шеф БИА, организовао бекство руског држављанина Артема из Милана, оптуженог за кријумчарење оружја, у Москву.

Опширније Краће

Расправа о амандманима почела полемиком Јованова и Миливојевића

Посланици су почели расправу о амандманима на предлог ребаланса буџета и осталих закона који су на дневном реду, а почетак расправе обележила је полемика шефа посланичке групе СНС Миленка Јованова и посланика Демократске странке Срђана Миливојевића.

Јованов је, на тврдње Миливојевића, да је бивша власт изградила 1.400 километара путева рекао да су то "стелт" путеви, које, како је рекао, нико осим њих није видео.

"Завршетак комплетног коридора 10 је мање коштао него један мост. То да ће на сваки начин да правда НАТО агресију на ову земљу, то је јасно и нисам очекивао да буде другачије. Просто неко ко је био НАТО добровољац из 1999. и из уверења постављао локаторе, не очекујем да осуђује оно што је НАТО после с тим локаторима радио", рекао је Јованов. Он је рекао да је бесрамно и ниско било и Миливојевићево прозивање председнице парламента Ане Брнабић зато што није била на седници два дана.

"Ана Брнабић је имала вирус и била болесна и два дана примала инфузију, а ово показује колико ниско један човјек може да падне, не постоји ни то завлачење под клупу које би било адекватно срамоти коју би свако ко има и мало образа доживео", рекао је Јованов. Он је одбацио наводе опозиционих посланика да владајућа коалиција бежи од расправе о литијуму, наводећи да је акт који су они поднели "апсолутно аљкав".

"Кренули су у сазивање седнице са намером да имају две тачке дневног реда, а онда се потписало њих 86 и схватили су да им недостаје једна тачка дневног реда. Дакле, заборавили су 50 одсто дневног реда", рекао је Јованов и додао да једва чекају да почне расправа о литијуму.

Миливојевић је оценио као некоректно то што је Брнабић оптужила опозицију да опструише и одуговлачи седницу како би избегла седницу о литијуму. Рекао је да су ту седницу предложили пре 12 дана и замерио да министри дуго говоре, а додао је и да је Брнабић "тек четвртог дана седнице" дошла у парламент.

Он је тражио да се у предлог закона о ребалансу буџета дода финансирање јавних политика, јер се, како тврди, задужујемо толико да не можемо да вратимо дугове".

Миливојевић сматра и да ће стратегија власти бити да се Јадар и Рађевина дају за ископавање литијума ако не буду могли да се врате дугови. Он је, такође, рекао да је километар ауто-пута од Појате до Прељине коштао 2,9 милијарди евра, 29 милиона по километру, а да је у време када је Демократска странка била на власти цео пут уговоран по цени од 285 милиона евра.

Посланик Народног покрета Србије Ђорђе Станковић рекао је да је у предложеном реабалансу буџета само један одсто предвиђен за југ Србије, а главне инвестиције су Експо и још неки, како је рекао, "имагинарни пројекти". Он је питао на који начин се у буџету види равномерни развој Србије или су само Београд, Експо и литијум препознати као једини пројекти важни за државу.

Опширније Краће

Ана Брнабић: Опозиција тражи седницу о литијуму у ванредном заседању, а поднела 146 амандмана

Председница Скупштине Србије Ана Брнабић изјавила је да је опозиција тражила седницу о литијуму у ванредном заседању парламента које се, иначе, завршава 30. септембра, а при том поднели 146 амандмана на предложене законе о којима се тренутно расправља и позвала опозицију да одлучи шта жели.

Брнабићева је, одговарајући на питање посланика Еколошког устанка Александра Јовановића Ћуте, да ли ће и када бити одржана седнице о литијуму и о КиМ, позвала опозицију да одлучи који су јој приоритети и шта желе да се ради у скупштини.

"Тражили сте седницу о литијуму да то буде на ванредном заседању, а то ванредно заседање се завршава 30. септембра у поноћ, а 1. октобра почиње редовно заседање, а онда сте поднели 146 амандмана на ове законе о којима се тренутно расправља", рекла је Брнабићева.

Навела је да опозиција при том користи свако право за реплику, да отеже седницу, а додатно су поднели предлог да се разговара и о Косову и Метохији.

"Или не знате кад се завршава заседање или не желите да расправљамо ни о литијуму ни о КиМ. Ево урадите шта желите са тих 146 да бисмо отворили седницу о литијуму јер ово што сад имамо не можемо да завршимо у ванредном заседању", објаснила је Брнабићева.

Александар Јовановић је критиковао што чланови владе нису присутни у тренутку када посланици постављају питања извршној власти, а Брнабићева га је замолила да прочита Пословник јер је ту дефинисано да министри не присуствују том делу седнице, нити су позвани.

"Ја вас молим четврти пут да прочитате Пословник, то је минимум минимума. Члан 205. каже да чланови владе не присуствују овом делу седнице. Кумим вас, ко Бога вас молим, да прочитате Пословник. Данас ћете имати чланове владе од 16 до 19 часова", рекла је Брнабићева.

Опширније Краће

Посланици наставили расправу о ребалансу буџета

Седница Скупштине Србије почела је данас постављањем посланичких питања, после чега ће уследити расправа по амандманима на ребаланс буџета за ову годину.

Укупно је поднето 146 амандмана на све законске предлоге, од којих 119 на предложене измене закона о буџету за 2024. годину. Посланичка питања се постављају сваког уторка и четвртка на почетку седнице.

Сваког последњег четвртка у месецу када је седница у току чланови владе одговарају на питања посланика у парламенту од 16 до 19 часова.

Опширније Краће

Посланици су и јуче, трећи дан заредом, расправљали о предложеном ребалансу буџета.

Укупни приходи предвиђени ребалансом износе 2.173,3 милијарде динара, што је за 6,5 одсто више од иницијалног буџета, а пројектована стопа раста за 2024. годину износи 3,8 одсто БДП-а.

Између осталог, повећавају се средства за пољопривреду, а буџет за тај сектор износиће 7,3 одсто буџета, док је за капиталне инвестиције издвојено укупно 706,2 милијарде динара.

Такође, како је речено, издвајања за просвету већа су за 12 милијарди динара, за здравство 28,7 милијарди динара, док је буџет Министарства заштите животне средине већи за 3,1 милијарду динара.