Извор: РТС

Посланици у понедељак настављају расправу о ребалансу буџета

Расправа о амандманима на ребаланс буџета у Скупштини Србије завршена је за данас. Наставак седнице у понедељак. На законски предлог поднето је 119, а на свих седам тачака дневног реда укупно 146 амандмана.

Вучевић: Имамо амбијент и политичку вољу да донесемо закон о служењу војног рока

Премијер Милош Вучевић оценио је да након вишегодишњих анализа постоји амбијент и свакако политичка воља да се у наредном периоду донесе предлог закона којим се враћа обавезно служење војног тока у трајању од 75 дана.

Вучевић је у Скупштини Србије рекао да постоји свест о томе да се не може и не треба враћати на време које је било пре 10, 20 или 30 година, али и да 14 година постоји дефицит војних генерација.

"И са свим улагањима у војску која је урађена са промоцијом професионалне војске, са бољим стандардом, са већим платама, бољом опремом, униформом, наоружавањем, возилима, ви можете у једном делу да надоместите то, али не можете у овом социјалном амбијенту, не само у Србији, него у свету, не можете просто да само из професионалног састава попуните све оно што вам је потребно", рекао је Вучевић.

Kако је додао, то не успева ниједна држава на свету, па ни САД која има највеће улагање за војску.

"Не могу да попуне, зато што није довољно, није питање пара, јер људи данас могу да зараде лакше новац и са мање ризика на другим местима. И верујем да ћемо сви заједно имати озбиљну анализу и озбиљну расправу у парламенту када изађемо са тим предлогом закона", рекао је Вучевић.

Премијер се осврнуо и на ситуацију на АП KиМ, као и на дијалог са Приштином који иначе, управо Приштина, како каже, не жели.

"Албанци на KиМ не желе дијалог, него желе да спроведу своју агенду етничког чишћења", рекао је Вучевић.

Одговарајући на критике опозиционих посланика о наводној ратоборној реторици, Вучевић је казао да Србија нема претензија ни према једној држави.

"Решили смо сва питања према Северном Македонији. Са Црном Гором желимо најбоље могуће односе, са Мађарском имамо најбоље историјске односе, са Румунијом никад нисмо имали проблеме, са Бугарима радимо и мислим да можемо да имамо много боље односе, и Хрватима и нама требају бољи односи", навео је Вучевић.

Премијер је прокоментарисао скупштинску расправу, рекавши да су најмучније теме биле политичке расправе, односно коришћење трагедије у контексту политизације.

"Ужасна је ствар ово што се десило са погибијом петоро људи на путу Рашка- Нови Пазар. Kо год да је починио то дело, био војник, цивил, полицајац, космонаут, ватрогасац, политичар, није битно. Није ослобођен и не може да буде ослобођен одговорност и биће изведен пред лице правде, само не треба правити атмосферу линча", истакао је Вучевић.

Он је навео да су нажалост, у његовом мандату као министра одбране, двојица припадника Војске Србије погинули, један је имао инфаркт током вожње, а други приликом извођења сложене вежбе, иако је био искусан подофицир.

Вучевић је казао да сви морају да се понашају одговорно.

"Морамо да се понашамо одговорно, и ви као опозиција морате да се понашате одговорно, јер представљате немали број грађана", додао је Вучевић.

 

Опширније Краће

Мирковић: Парандиловић био на листи СНС; Вучевић: Извињавам се грађанима и СНС-у

Премијер и председник Српске напредне странке Милош Вучевић извинио се током седнице Скупштине Србије грађанима и члановима те странке јер су, како је рекао, промовисали неке лидере опозиције у јавном политичком животу.

Претходно се у парламенту полемисало да ли је председник странке Ново лице Србије Милош Парандиловић био на листи Српске напредне странке, а посланик СНС Александар Мирковић је прочитао да је Парандиловић био на листи "Александар Вучић - Србија победује" 11. марта 2016. године, те да то показује документ изборне комисије.

"Ја желим да се јавно извиним грађанима Србије, да се извиним и члановима Српске напредне странке. Правили смо грешку, промовисали смо неке лидере данашње опозиције у јавном политичком животу. Примали олако на наше листе које су носили назив Александар Вучић, да би нам они данас причали како то никада нису чинили. Само нам је криво што нисте раније отишли од нас, када сте видели да нећемо моћи да задовољимо ваше болесне амбиције", рекао је Вучевић на седници о ребалансу буџета.

"Болесне у односу на ваше квалитете, знање, образовање, а ви објавите још једном на Јутјуб каналу како је неко спустио главу док ви говорите, јер то вам је највећи домет у јавном политичком животу", па да се, како је рекао Вучевић, "сами себи дивите како док држите неком придику сви спуштају главу, јер се не знам шта, стиде, боје, дрхте од вас".

Вучевић је казао да су велику грешку направили што су Парандиловића икад ставили на листу.

"Али велико хвала и грађанима Прибоја што су вам показали где вам је место на претходним изборима", рекао је Вучевић.

Парандиловић је рекао да није никада био члан СНС, те да је био члан СПО. "Ја сам тада био само одборник СПО. И ви врло добро знате о том периоду о коме причате. Али ја господо нисам на продају", рекао је Парандиловић.

Опширније Краће

Брнабић Јовановићу: Кажете данас да нисам власник "Јованкине виле", где је извињење

Председница Скупштине Ана Брнабић рекла је да од шефа посланичке групе Еколошки устанак Александра Јовановића Ћуте није чула извињење, јер је данима говорио да је она власник виле Јованке Броз на Дедињу, а данас потврдио да није.

"Што се тиче ваше виле на Дедињу. Да, ви нисте власник Јованкине виле на Дедињу. Ви сте власник 375 квадрата стана", рекао је Јовановић у дискусији, а Брнабић га је упитала:

"Извините, нисам чула, нисам власник? Молим? Нисам власник те виле? Аха, значи, три дана сте причали да сам власник, али сада кажете да нисам. Хвала вам на свему што сте показали у последњих пет дана", навела је Брнабић и подсетила да су се синоћ пред грађанима договрили да се извини.

"И то ја рекла, ево пред свим грађанима Србије, уколико покажем данас да сте говорили неистину, и да та, то што ви зовете Јованкина вила, а што је вила Републике Србије, није моје власништво, да је нисам купила, да ћете се данас извинити, ви сте рекли, да, извинићу се. Поштовани грађани Републике Србије, нисмо чули извините. То су такви људи", прокоемнтарисала је Брнабић.

Јовановић је казао потом да је Брнабић власник стана од 375 квадрата на Дедињу и упитао је одакле јој новац за то, а председница парламента је одговорила да га је купила 2014. године, две године пре него што је ушла у политику.

"Нико мој се никада није бавио политиком. Нико мој никада није био у јавном сектору. Купила сам га на кредит, код банке Интезе, на 30 година, док сам радила у приватној компанији, а тај посао сам зарадила својим знањем, својим умећем и својим трудом", рекла је Брнабић.

Навела је да и дан данас отплаћује тај кредит.

"Ево поштовани господине Јовановићу, ушла сам у политику, ништа ми није требало. Ништа. Имала сам ауто, имала сам кућу у Београду, имала сам кућу на мору, ништа ми није требало. А ви сте показали какав сте човек, тиме што сте пред свим грађанима Србије рекли, ако покажем да сте лагали, упутићете ми извињење. Нисам тражила одштету, само једно људски извини. Хвала вам што сте показали свим грађанима Србије какви сте", рекла је Брнабић.

Опширније Краће

Маја Поповић : Пооштрене казне за насиље у породици, предвиђена и заштита просветара

Министарка правде Маја Поповић изјавила је да су пооштрене казне за кривична дела насиља у породици и да њено министрарство изузетно одговорно ради на пооштравању кривичних санкција да би оне одвратиле будуће извршиоце кривичних дела, посебно у тој области.

Одговарајући посланици Народног покрета Србије Славици Радовановић на седници Скупштине Србије на којој се расправља о ребалансу буџета, Поповић је рекла да је управо на иницијативу председника Александра Вучића предвиђено поштравање казне у односу на кривична дела насиља у породици.

"За основни облик кривичног дела насиља у породици предложено је се поштре и пропишу казне затвора у распону од шест месеци до пет година, уместо казне затвора од три месеца до три године која је сада прописана.

Предложено је поштравање и прописивање казне затвора у распону од једне до 10 година за кривично дело насиља у породици које је извршено коришћењем оружја, опасног оруђа или другог средства које је подобно да тело тешко повреди, док је сада прописана казна у распону од шест месеци до пет година", навела је министарка.

Како је рекла, опозиција покушава да дезавуише грађане Србије тврдњама да влада Србије не ради ништа.

"Као што је потпредседница Странке слободе и правде Мариника Тепић учинила пре недељу дана обраћајући се просветарима и предлажући ингениозни предлог, а то је измена КЗ-а у том смислу пропише казна затвора за напад на запосленог у просвети. Пре тога смо и председник владе и ја више пута били на састанцима са представницима синдиката и предочили да је предвиђено потпуно ново кривично дело које ће заштитити све запослене у образовним установама као и њихове породице", рекла је Поповић.

Радовановић је претходно затражила да се повећају издаци за борачку инвалидску заштиту и социјалну заштиту и затражила да се у дневни ред уврсти иницијатива Аутономног женског центра да се деци која су остала без мајки које су убијене као последица насиља у породици, омогући дечији додатак.

Она је истакла да држава стално прича како јој је то важно и како ће се повећати казне за све оне које дигну руку на жене, али тврди да се ништа конкретно није урадило.

Радовановић је замолила потпредседника Владе Србије Александра Вулина, пошто је рекао да му је Дирекција за управљање одузетом имовином доделила ауто заплењен од чланова организованог криминала, да тај ауто стави на лицитацију, а новац додели деци чије су мајке жртве фемицида, или да, у супротном, поднесе оставку, јер, како је рекла, не може се возити у возилу из предмета најгорег организованог криминала, а онда се чудити што му је забрањен улазак у Америку.

Вулин јој је одговорио да је најважније и позадина свега што му је забрањен улазак у САД и објаснио да је Управа за одузету имовину доделила десетине, стотине возила разним невладиним организацијама, Црвеном крсту, извиђачима, женским центрима и болницама.

"Али позадина свега јесте што је мени забрањен улазак у Америку, за разлику од вашег шефа странке, ком је то највећа част и понос да преко оног пашњака оде у Америку. Ја тамо на овај начин не желим да идем", рекао је Вулин.

Додао је да му је њихов високи функционер рекао да знају да није ни руски агент, ни криминалац, али да су његови ставови стратешки супротстављени ставовима његове владе.

"Апсолутно тачно. Зато што су стратешки ставови његове владе да признамо Косово, да напустимо Републику Српску и да уведемо санкције Руској Федерацији. Ништа од тога се неће десити док Александар Вучић води Србију и док сам ја у влади Србије", рекао је Вулин.

Посланик Странке слободе и правде Борко Стефановић рекао је да је његова странка поднела амандман којим би се један мали део средстава које су предвиђене као донације страних влада дале на располагање локалним самоуправама како би оне доносиле одлуке у интересу својих грађана, јер сматрају да су издаци за ненаменска средства која се упућују локалним самоуправом толико мала да локалне самоуправе не могу самостално да одлучују.

Опширније Краће

Скупштина наставила рад по амандманима на ребаланс буџета

Посланици Скупштине Србије наставили су расправу по амандманима на предлог ребаланса буџета за ову годину.

На тај законски предлог поднето је 119, а на свих седам тачака дневног реда укупно 146 амандмана.
За ову годину планирано је да укупни приходи износе 2.173,4 милијарде динара, што је за 132,5 милијарди односно 6,5 одсто више у односу на иницијални буџет.

Посланици су ванредну седницу на којој се расправља о ребалансу буџета и пратећим законима почели у понедељак.

Опширније Краће

Председница Скупштине Ана Брнабић очекује да посланици вечерас заврше расправу о амандманима и да се о пређе на гласање о ребалансу буџета, како би заказала нову седницу на којој би се расправљало о литијуму.

"Данас је пети је дан расправе, а данас ће се расправљати о амандманима, има их 146. Уколико скратимо расправу о амандманима можемо да идемо на гласење вечерас“, рекла је Брнабићева за РТС.

"Ја ћу се трудити да данас радимо брже и ефикасније, да вечерас завршимо ову расправу и ову седницу да би заказали следећу а то је она о литијуму и претпостављам да би се о томе могло да расправља у понедељак”, навела је председница Скупштине.

Опширније Краће

Посланици су и јуче, четврти дан заредом расправљали о предложеном ребалансу буџета.

Чланови Владе Србије су у парламенту одговарали на питања посланика. Посланици су потврдили и мандат посланици Минели Календер.

Укупни приходи предвиђени ребалансом износе 2.173,3 милијарде динара, што је за 6,5 одсто више од иницијалног буџета, а пројектована стопа раста за 2024. годину износи 3,8 одсто БДП-а.

Између осталог, повећавају се средства за пољопривреду, а буџет за тај сектор износиће 7,3 одсто буџета, док је за капиталне инвестиције издвојено укупно 706,2 милијарде динара.

Такође, како је речено, издвајања за просвету већа су за 12 милијарди динара, за здравство 28,7 милијарди динара, док је буџет Министарства заштите животне средине већи за 3,1 милијарду динара.

Читај ми!