Извор: РТС

Годишњица масовног убиства у ОШ "Владислав Рибникар", сећање на дан када је све стало

На данашњи дан прошле године у ОШ "Владислав Рибникар" тринаестогодишњи К. К. убио је десет особа – деветоро деце и чувара школе. Рањено је неколико ученика и наставница историје. Годишњица злочина обележена је програмом "Буђење".

Програм у СКЦ на крају обележавања годишњице масовног убиства

Обележавање прве годишњице масовног убиства у Рибникару завршава се у Студентском културном центру, кроз музичко-сценски програм у реализацији Радио-телевизије Србије, који је замишљен као израз колективне туге.

Током сценско-музичког наступа пуштена је и песма "Wait for me" чији је аутор Слободан Негић, отац убијене ученице Софије, који је песму њој посветио.

Програм изведен у Студентском културном центру (СКЦ) режирао је Борис Лијешевић.

На крају програма приказане су слике са именима свих жртава оба масовна злочина 3. и 4. маја у ОШ "Владислав Рибникар" и Малом Орашју и Дубони, селима код Смедерева и Младеновца.

Због ограниченог простора, грађани догађај могу да прате и на Ташмајдану.

Порука патријарха Порфирија деци, ученицима основних и средњих школа

Патријарх српски Порфирије изјавио је поводом годину дана од трагедије у Основној школи "Владислав Рибникар", да се за бољи свет морамо борити, али не тако што ћемо на насиље узвраћати насиљем, него добротом.

"Ми, одрасли, нисмо створили свет у којем се врлина и другарство цене. Како будете одрастали, драга децо, искуство ће вас учити да смо вам оставили свет у којем има много неправде и зла. Али никада немојте помислити да је читава стварност таква. Није! И не мора бити!", истакао је патријарх у обраћању деци, ученицима основних и средњих школа у Србији, а саопштила Српска православна црква.

"За бољи свет се, међутим, морамо борити; али не тако што ћемо на насиље узвраћати насиљем, него добротом – попут Христа, који се чак и са крста моли за оне који га распињу и вређају, и жели им добро", навео је патријарх.

Истакао је да је победа зла и неправде привремена и привидна.

"Велики петак није коначна истина о доброти коју носите у срцима, којој вас уче ваши родитељи, учитељи и наставници; којој се надате и коју прижељкујете да видите у целом свету, а коју јасно видите у Христу", навео је патријарх.

Према његовим речима, лепо васпитање, искрено пријатељство, љубав и пожртвованост имају смисла зато што их Бог потврђује и зато што им се анђели радују.

"Будите, дакле, храбри и истрајни у добру; а када вам буде тешко – угледајте се на Христа; и знајте да доброта односи коначну победу! Васкрсење Христово је ваша победа! Христос васкрсе!", навео је патријарх српски Порфирије у обраћању деци, ученицима основних и средњих школа у Србији.

Опширније Краће

Премијер и министри положили цвеће и одали пошту убијенима

Представници Владе Србије са премијером Милошем Вучевићем на челу положили су цвеће, упалили свеће одајући пошту убијенима у ОШ "Владислав Рибникар".

Представници Мултидисциплинарног тима позивају грађане да дођу на Ташмајдан

Представница Мултидисциплинарног тима и Виктимолошког друштва Србије Јасмина Николић позвала је све да дођу до Ташмајдана, до Форума где чланови Мултидисциплинарног тима разговарају са грађанима и размењују мисли и идеје.

"Форум је организован зато што у току претходне године нисмо посветили довољно пажње свим питањима која нас и даље муче, а то је зашто нам се десила ова трагедија, какве су последице ове трагедије, оно што је најважније, шта треба да променимо и код себе и у друштву“, рекао је Александар Бауцал, представник Мултидисциплинарног тима.

Дубравка Стојановић, такође чланица мултидисциплинарног тима, сматра да је потребно отворити друштво и да је тренутак да размислимо.

"Отворимо друштво, преко толико питања смо прешли, а да нисмо ни застрали ни заплакали. Мислимо да је тренутак да размислимо шта нам се десило, не данас или прошле године, него пре 30 година и шта су све дубоки проблеми које је ово друштво покушало да потисне", поручује Стојановић.

Архитекта Братислав Тошковић, представник Мултидисциплинарног тима, каже да их је тема увукла у један емотивни вртлог и да су почели да размишљају о томе како да се дода још много симболичких значења.

ећу улазити у детаље, али видећете сигурно када будете тамо да то није само место где се полаже цвеће и где се сећамо жртава, него заиста једна болна тачка у граду која је добила своју форму и која ће ту остати све док Меморијални центар не буде добио своју физиономију", каже Тошковић.

У Ташмајданском парку – Форум и видео-колаж сећања на жртве

Kод споменика Десанки Максимовић на Ташмајдану у 9.00 почео је Форум у оквиру којег грађани могу да разговарају са представницима Мултидисциплинарног тима о питањима која се тичу узрока и последица масовних убистава 3. и 4. маја 2023. Форум ће трајати до 19.00.

У простору Форума доступна је и кутија за поруке, као и QR кодови који ће омогућити грађанима да поделе своја размишљања и предлоге, што ће бити важан материјал који ће се користити у процесу развијања идеја о будућем Меморијалном центру.

На посебно постављеном екрану на Ташмајдану емитује се видео-колаж сећања на жртве.

Родитељи и породице пале свеће и полажу цвеће

Родитељи, породица и пријатељи окупили су се испред ОШ "Владислав Рибникар" да положе цвеће и упале свеће у знак сећања на убијену децу и чувара школе.

Тамни екрани у знак сећања на убијене

Прекидом програма у 8.41 медији у Србији обележили минут ћутања као сећање на убијене у ОШ "Владислав Рибникар".

Улица тишине

Председник Вучић положио цвеће у ОШ "Владислав Рибникар"

Председник Републике Србије Александар Вучић положио је цвеће у школи "Владислав Рибникар" на годишњицу убиства девет ученика и радника обезбеђења ове школе

"Пре тачно годину дана, свануло је последње школско јутро за наших девет анђела и човека који их је чувао и о њима очински бринуо. Прошла је година од незапамћене трагедије која је оставила неизбрисив ожиљак на души целе земље, али нису прошли бол, неверица и неизмерна туга", написао је Вучић на Инстаграму.

Додао је да иза безумног чина који је у трену угасио животе, будућност и снове Ане, Софије, Маре, Андрије, Бојане, Ангелине, Еме, Катарине, Адриане и њиховог чика-Драгана, остала је празнина, али и страшна опомена целом друштву да свим снагама чувамо нашу децу од сваког зла, опасности и претње.

"На то нас обавезују њихови снови и све оно што су могли да постану. Учинићемо све да се као земља уздигнемо после овог ужаса који нас је задесио. Изражавам искрено и најдубље саучешће породицама убијених. Нека почивају у миру", написао је Вучић.

У масовном убиству које је тринаестогодишњак започео 3. маја 2023. године у 8.41 убијени су: Мара Анђелковић, Бојана Асовић, Ангелина Аћимовић, Ана Божовић, Адриана Дукић, Ема Кобиљски, Катарина Мартиновић, Софија Негић, Андрија Чикић и Драган Влаховић.

Ученик седмог разреда Основне школе "Владислав Рибникар" у Београду К. К. пуцао је из пиштоља на обезбеђење школе, наставницу и ученике. На лицу места убијено је осам ученика и радник обезбеђења, док је тешко рањена девојчица Ангелина Аћимовић касније подлегла повредама. Малолетник је сам позвао полицију и предао се. Приведени су његови родитељи. 

Вест о пуцњави на Врачару, у школи у центру Београда проширила се брзо и узнемирила све грађане Србије. Родитељи, пријатељи деце која иди у ову школу почели су да се окупљају испред улаза не би ли сазнали нешто о својој деци. Нажалост, неки од родитеља примили су тог 3. маја трагичну вест да им је дете убијено.

Улаз школе у наредним данима постао је место окупљања где су грађани одавали пошту страдалима, палили свеће, доносили цвеће, играчке и остављали поруке за убијене.

Медији у региону и свету прекидали су програме и извештавали о овом догађају.

Друштво је било у стању шока, а онда се наредне ноћи, између 4. и 5. маја, догодило ново масовно убиство у Дубони и Малом Орашју, где су такође изгубљени млади животи.

Школска година раније је завршена, а почетак нове био је у знаку сећања на убијену децу.

У сусрет првој годишњици масовног убиства ОШ "Владислав Рибникар" објавила је на свом сајту “In memoriam“ посвећен настрадалим ученицима и раднику обезбеђења.

“Када су први пут дошли у 'Рибникар', као прваци, били су радознали и поносни што крећу у школу. Тада смо им обећали да ћемо их учити и научити. Обећали смо да ћемо их из 'Рибникара' испратити као тинејџере, сигурне, слободне и спремне за оно што их у наставку живота чека. Обећали смо да ћемо их чувати. И јесмо их учили. И јесмо их чували. Нисмо их сачували. Опростите нам што нисмо успели да испунимо дато обећање...", наводи се, између осталог, на сајту школе.

Поводом годишњице масовног убиства организован је програм "Буђење", који треба да означи почетак вишеслојног процеса меморизације у знак сећања на жртве. У свим школама у Србији од 7. до 10. маја биће организована Недеља сећања.

Да се не заборави!

Читај ми!