Александар Стевановић из Института за криминолошка истраживања каже за РТС да о томе како је оружје завршило у рукама малолетника постоји низ околности.
"Када је реч о држању оружја постоји низ правила, један од неколицине услова је да имате могућност да безбедно држите оружје. То је за сада изјава оца дечака који је извршио противправно дело", напомиње Стевановић.
Истиче да оружје мора бити на месту ком физички не може да му приступи нико ко нема дозволу да га држи.
“Није само ни то гарант. Подсетићу на податак МУП-а за 2022. годину када је одузето око 7.000 комада ватреног оружја. То је претпоставка која је заснована на оперативним подацима да има око три милиона нелегалног ватреног оружја“, истиче Стевановић.
Свако зна, додаје, за велики број оставинских поступака, где у заоставштину улази ватрено оружје.
"О томе немате податке, не знате шта се са тим дешава", указује Стевановић.
Једно је, наводи, кривица, а друго је одговорност.
“Узмите за пример филмове, игрице и серије. Постоји један амбијент агресије у друштву, ријалити програми. Позивам да се преиспита садржај који ми пласирамо у друштву, јер је неодрживо. Сматрам да можемо другачије и на духовит начин се забављати“, каже Стевановић.
За десу која су у осетљивој доби, игре са бруталним насиљем могу само деструктивно да делују, напомиње.
"Мора да се пође од премисе да ако се некоме обратите за помоћ, приметите неку промену у понашању детета, не значи да је лоше, већ да му треба подршка", каже Стевановић.