Извор: РТС

Тосун одвео Турску у осмину финала са другог места, Чеси се нису обрукали

Фудбалери Турске савладали су Чешку резултатом 2:1 у трећем колу групе Ф Европског првенства у Немачкој.

Турска је била бољи ривал током већег дела сусрета, што јој је умногоме олакшао Барак који је након само 20 минута игре морао у свлачионицу због два жута картона.

Од тог момента су Турци загосподарили тереном, док се Чешка ослањала на контре и прекиде. Међутим, упркос иницијативи, Турска није успела да у првом полувремену направи изгледну прилику.

Са друге стране су Чеси имали одличан контранапад у 40. минуту, али је Гунок сјајном интервенцијом зауставио ударац Јурасека.

Борила се Чешка, иако ситуација није у тим моментима деловала нимало повољно по њих, а почетком другог полувремена се додатно погоршала.

У 51. минуту је након две одличне реакције Станека, који се том приликом и повредио, до лопте дошао Чалханоглу и веома прецизним ударцем савладао чешког голмана.

Деловало је тада да је све решено и да ће Турска лако привести сусрет крају. Међутим, Чеси се и даље нису предавали.

Након неколико прилика успели су да изједначе у 66. минуту голом Соучека после гужве у шеснаестерцу и грешке до тада савршеног Гунока.

Отворила се у том тренутку утакмица, а Турци су имали неколико прилика да реше меч, али их нису искористили. Чешка је такође претила преко дугих лопти и новим голом је могла да избаци Турску са турнира.

Међутим, Чеси су остали без снаге, што је резервиста Тосун искористио у дубокој надокнади и одвео Турску у осмину финала након контре.

Турска ће се у осмини финала састати са Аустријом.

Крај меча - 1:2

По завршетку меча дошло је до гужве након које су Гулер и Соучек добили жуте картоне, док је Черни зарадио директан црвени картон.

90+4' ГОООООЛ! Тосун шаље Турску даље са другог места - 1:2

Користи некадашњи нападач Евертона једну у низу контри лепим ударцем доноси нова три бода својој екипи.

Чешка испада, али нема чега да се стиди.

90' Шест минута надокнаде - 1:1

Још мало шансе за Чехе.

90' Размахао се Ковач - 1:1

Жути за Крејчија.

87' Излази и Чалханоглу - 1:1

На терену је Кокчу.

85' Нови картони - 1:1

Ковач у бележницу уписује два фудбалера са клупе Чешке.

Жути добија и Акајдин који ће пропустити следећи сусрет.

82' Једног Јурасека мења други - 1:1

Давид излази, а на терену је Матеј.

81' Нови жути картон - 1:1

Мулдур добија јавну опомену.

78' Прете Чеси - 1:1

Не посустаје Хашекова екипа.

Турци су имали неколико прилика да из контри реше меч, али нису успели.

74' Нове измене - 1:1

Улази Лингр уместо Провода у тиму Чешке.

Јилдиз и Гулер такође напуштају терен, а улазе Тосун и Актуркоглу.

71' Отворила се утакмица - 1:1

Без гарда играју обе екипе.

Напади се брзо смењују и нови гол Чеха би могао да у потпуности закомпликује ситуацију у групи.

68' Нови жути картони - 1:1

Резервни голман Чакир и један од чланова стручног штаба Турске су добили опомене због приговора.

66' ГОООООЛ! Соучек доноси изједначење - 1:1

Након гужве у казненом простору Турске и велике грешке Гунока, Соучек закуцава лопту у мрежу за 1:1.

Не предају се Чеси.

64' Прилика за Чешку - 0:1

Крејчи је покушао након центаршута из слободног ударца, али је Гунок поново одбранио.

Након неколико секунди је добио жути картон због одуговлачења.

63' Мења Монтела - 0:1

Јуксека мења Јокуслу.

60' Чеси се не предају - 0:1

Хашеков тим и даље поприлично дисциплинован.

Пожртвовани су били Чеси током читавог турнира и настављају са борбом, иако су у веома тешкој позицији.

57' Чеси крећу на све или ништа - 0:1

Покушавају играчи Чешке дугим лоптама да направе пометењу у противничкој одбрани, али Турци за сада одлично постављени.

Турска се повукла и чека контранападе.

54' Повреда Станека - 0:1

Мора први голман Чешке да напусти терен, а мења га Ковар.

Још две измене прави Хашек.

Уводи Кухту и Хорија уместо Хитила и Хложека.

51' ГОООЛ! Чалханоглу за 1:0

Притисак Турака је уродио плодом.

Покушао је прво Јилдиз, али је Станек сјајно одбранио. У наставку акције је Чалханоглу одличним ударцем погодио за вођство.

50' Покушај Хложека - 0:0

Пробао је нападач Бајера са дистанце, али је Гунок поново био добро постављен.

Трећи ударац Чеха у оквир гола.

49' Нови жути картон - 0:0

Јуксек опоменут због прекида контре.

Станек са хокејашким искуством

Први голман Чешке Јиндрих Станек је на почетку фудбалске каријере тренирао и хокеј, али занимљиво, није био голман.

46' Шанса за Турску - 0:0

Покушао је Јилмаз главом, али је Станек одбранио.

Пробао је неколико тренутака касније Јилдиз, али је шутирао преко гола.

Почело је друго полувреме - 0:0

Било је измена на полувремену.

Ајхан је ушао уместо Озчана. Чеси нису мењали.

Турска има први напад.

Крај првог полувремена - 0:0

Први део сусрета у потпуности је обележио црвени картон Антоњина Барака.

До 20. минута екипе су биле изједначене, а најбољу прилику ималу су Чеси преко Хитила у другом минуту.

Искључење играча Фјорентине је међутим приморало Чехе да се повуку и чекају своју шансу из контри и прекида.

Турска је имала иницијативу и посед, али није успела да направи изгледну прилику.

Чеси су се пожртвовано бранили и у 45. минуту имали шансу преко Јурасека који је изашао сам пред Гунока, али није успео да га савлада.

Tanjug/AP Photo
Ebrahim Noroozi

45' Три минута надокнаде - 0:0

Још мало времена да се резултат промени.

45' Каква прилика за Чешку - 0:0

Ниоткуда су Чеси повукли контру коју је завршио Јурасек.

Имао је један на један са Гуноком, али је турски голман одлично реаговао.

43' Чалханоглу са дистанце - 0:0

У свом стилу је покушао играч Интера, али је био непрецизан.

Најбољу прилику за сада направила је Чешка у другом минуту.

40' Опада интензитет - 0:0

Велики број прекида који омогућава играчима Чешке да одахну.

Турска упркос већем броју фудбалера и притиску није успела да направи озбиљнију прилику.

Чалханоглу пред рекордом

Капитен Турске одиграће свој осми меч на Евру, чиме ће се изједначити са Хаканом Балтом.

Уколико Турци прођу даље и Чалханоглу се нађе у саставу, играч Интера постаће апсолутни рекордер.

37' Нови жути картон - 0:0

Јилдиз је добио картон због неопрезног старта над Храначем.

34' Чешка без решења - 0:0

Умногоме је Барак наштетио својој својој репрезентацији која се сада мучи да изнесе лопту на противничку половину.

Све су нервознији Чеси, што показује и жути картон који је на клупи добио Шик.

Турска размењује додавања испред противничког шеснаестерца и тражи прилику да поведе.

31' Озчан добија жути картон - 0:0

Играч средине терена Борусије из Дортмунда опоменут је због повлачења Хитила.

30' Турска све опаснија - 0:0

Изузетно су опасни Гулер и Јилдиз са лоптом у ногама.

Покушава Монтела да извуче максимум из својих крилних играча који праве доста проблема одбрани ривала.

27' Чеси у плитком блоку - 0:0

Турска проводи све више времена унутар казненог простора Чеха.

Међутим, као што су већ показали против Португалије, Чеси се веома пожртвовано бране.

Хашек и даље не прави измене.

23' Турска преузима иницијативу - 0:0

Свесни су Турци да имају велику прилику да осигурају пролазак даље.

Покушавају одмах да искористе предност играча више, али Чеси настављају да прете из прекида, који ће им вероватно бити највећи извор прилика до краја.

20' Црвени за Барака - 0:0

Добија везни играч Фјорентине други жути картон због неопрезног гажења Озчана.

Остају Чеси са десет играча и без најбољег креатора.

17' Нова прилика за Чехе - 0:0

Добар центаршут и покушај Хранача, али је лопта отишла преко гола.

15' Узвраћа Чешка - 0:0

Покушај Јурасека са велике удаљености, али се снашао Гунок.

13' Нови покушај Гулера - 0:0

Улазак у средину са десне стране и ударац који је био веома непрецизан.

Не смеју Чеси да му остављају певише простора.

11' Први жути картон - 0:0

Барак је опоменут у раној фази због повлачења Кадиоглуа.

7' Ослобађа се Турска почетног притиска - 0:0

Веома брзо долази Турска до противничког гола.

Покушао је Гулер, али је изблокиран, а корнер није донео велику опасност.

Petr David Josek

5' Турска не одустаје од пас игре - 0:0

Упркос притиску ривала, Турска кроз посед износи лопту и за сада не дозвољава да их пресинг поремети.

Велику улогу имају Јилдиз и Гулер који су технички изузетни.

3' Чеси очекивано офанзивнији - 0:0

Висок пресинг Чеха који желе да изнуде грешку у последњој линији ривала.

Покушао је Провод ударцем са дистанце у другом минуту, али је Гунок био одлично постављен.

Турци у подређеном положају на почетку.

Утакмица је почела

Прва у напад ће репрезентација Чешке.

Иштван Ковач дели правду

Помоћници ће му бити сународници Василије Маринеску и Овидију Артене.

Четврти судија је Норвежанин Еспен Ескас, док ће у ВАР соби седети Пољак Томаш Квјатковски.

Фудбалери излазе на терен

Очекује се интонирање химни.

Навијачи Чешке

Sunday Alamba

Последње припреме Чеха

Турска не зна да игра на реми

Само две од последњих 20 утакмица Турске на Европским првенствима су завршене без победника.

Један од тих мечева је завршен без голова и то онај са Швеђанима у групној фази 2000. године.

Играчи су на загревању

Очекују се голови

На последњих 26 мечева Чешке на Европским првенствима је пао макар један гол. Последњи пут када су одиграли 0:0 било је у полуфиналу 1996. године када су након пенала избацили Француску.

Састав Турске такође гарантује голове.

Свлачионица Турске

Долазак играча Чешке

Враћају се Гулер и Јилдиз

Након дуела са Португалијом који су почели на клупи, два најталентованија играча Турске се враћају у првих 11.

Назнака да се Турци неће бранити као у претходној утакмици.

Навијачи Турске

Шик ван првих 11

Имао је чешки нападач проблема са повредом и очигледно није био довољно спреман да започне меч.

Његово место заузео је Хитил, који ће са Хложеком чинити нападачки тандем.

Иза њих ће бити најкреативнији играч тима Антоњин Барак.

Соучек: Сјајан је осећај бити капитен на великом такмичењу

Играч Вест Хема Томаш Соучек изјавио је да је велика част предводити своју земљу у улози капитена.

"Цела земља се ујединила и пружа нам подршку, а то се највише осети док певамо химну. Тај осећај је непоновљив и није се променио од моје прве утакмице. Још је бољи осећај када као капитен предводите своју земљу", рекао је Соучек.

Челустка: Турци се сигурно неће само бранити

Некадашњи играч Трабзонспора и Анталијаспора Ондреј Челустка рекао је да не очекује од Турака да се бране током целог меча.

"Турци се сигурно неће бранити током читаве утакмице. Није титпично за њих и навијачима се не би свидело, чак и ако то гарантује пролаз даље. Имају много талентованих и технички добро поткованих играча који воле да нападају, због чега очекујем одличан дуел", рекао је Челустка.

Кавечи: Надам се голу против Чеха

Фудбалер Фенербахчеа Ирфан Кавечи изјавио је да би волео да постигне погодак против Чешке.

"Постигао сам погодак на претходном Евру. Такође, сећам се и Првенства 2008. године и утакмице против Чешке када је Нихат Кавечи постигао два поготка. Не видим разлог због ког још један Кавечи не би дао гол Чесима на Евру након 16 година", рекао је Кавечи.

Стартних 11 Турске

Прва постава Чешке

Тим предводи препорођени Патрик Шик који је са Бајером из Леверкузена освојио Бундеслигу и немачки куп, а много се очекује и од капитена и везисте Вест Хема Томаша Соучека.

Чешки медији пишу да је Хашек оснажио тим сачињен углавном од играча из домаћег првенства. Ипак, прави тест су мечеви у Лајпцигу и Хамбургу.

Голман Јиндрик Стањек брани боје Славије из Прага, док је штопер и капитен градског ривала Спарте, Ладислав Крејчи, звезда у настајању. Са 25 година, предводио је Спарту – у којој наступа и српски репрезентативац Вељко Бирманчевић – до дупле круне.

Саиграч Мартин Витик (21) тек је почео да се доказује у Спарти. Шеф матичне академије сматра га највећим талентом у последњој деценији. Предвиђају му велику каријеру, мада му је видно потребно још чврстине. Неко је ко зна да изнесе лопту из одбране.

У недостатку креативности, Чеси наступају конзервативно и из контре. Нападају са бока, гађајући Шика и Соучека. За испоруку лопти су задужени Антонин Барак из Фјорентине и Волфсбургов Вацлав Черни. Међутим, Хашекови креативци само су сенка Росицког и Недведа, чији се прави наследници још увек чекају.

Голобраду екипу Турске предводи херој нације Хакан Чалханоглу који је сјајну сезону у Интеру крунисао освајањем титулe. Више је пута истицао да има велику жељу да се оствари и у репрезентацији.

Значајна улога предвиђена је нападачу Јувентуса Кенану Jилдизу, момку који тек што је навршио 18 година и важи за једног од најбољих тинејџера који би у Немачкој могли да изненаде.

Суперталентовани Арда Гулер углавном не наступа у првом тиму Реала из Мадрида и игра за развојни тим у Кастиљи, али је показао да је спреман за фудбал на највишем нивоу.

Енес Унал је отпао са списка због повреде, као и штопери Чалгар Сојунџу и Озан Кабак.

Турска у бољој позицији

У првом колу Турци су одиграли вероватно и најзанимљивији меч турнира против Грузије, а три бода освојена на том сусрету готово да су им обезбедила пласман даље, макар и са треће позиције.

Чак би и минималан пораз одвео Турке даље, под условом да Грузија не савлада Португал, што је мало вероватно.

Против Грузијаца, Винћенцо Монтела је извео офанзивну формацију, док је против Португала покушао да се одбрани, у чему није успео, те ће бити занимљиво видети за какав ће се приступ одлучити.

Чешка је са друге стране оставила одличан утисак против Португала, али је у завршници остала без бодова, да би против Грузије одиграла изузетно офанзивно, али јој ни то није било довољно за тријумф.

Мораће стога да нападну и против Турске, уколико желе да се домогну другог места и нокаут фазе.

Последњи сусрети

Последњи пут две екипе су се састале 2022. године у пријатељском мечу.

Турска је славила головима Унала и Чалханоглуа, док је Черни постигао утешни погодак за Чешку.

Пре тога су два пута одмерили снаге у квалификацијама за Евро 2016. године, а затим их је жреб поново спојио у групи на том Европском првенству.

Прво су Чеси славили у Турској са 2:1, да би Турци узвратили победом од 2:0 у Прагу.

На Европском првенству поново је славила Турска са 2:0, али су обе екипе на крају испале.

EPA-EFE
ROLEX DELA PENA

Модерни "Фолкспаркстадион" у Хамбургу изграђен је на месту старог, али је окренут за 90 степени да би се искористила сунчева светлост, а атлетска стаза је уклоњена. Сат у северозападном углу трибина дуго је и пркосно одбројавао, све док се 2018. није догодило оно чему се мало ко надао – Хамбургер је испао из Бундеслиге.

"Фолкспаркстадион" је изграђен у периоду од априла 1998. до септембра 2000. године на месту некадашњег стадиона. Дом Хамбургера временом је постао крајње застарао и темељна модернизација била је неминовна, нарочито у светлу Светског првенства 2006, за који се Немачка кандидовала у то време.

У односу на претходни, стадион је окренут за 90 степени да би се искористила сунчева светлост. Уклоњена је атлетска стаза како би се гледаоци примакли терену и створила права фудбалска атмосфера.

Хамбург је други по величини град у Немачкој и светски позната и важна лука на реци Лаби. Има богату историју и може се, као и Берлин, описати придевом – космополитски. Старе зграде од црвенкасте цигле Хамбургу дају карактер и љупкост. Град нуди бројне туристичке атракције, културне садржаје, али и разуздан ноћни живот.

Монументално здање високо 110 метара грађено је девет година, а свечано је отворена 2017. Мимо црквених и телекомуникацијских торњева, то је највиша грађевина у Хамбургу са које се пружа предиван поглед на град и реку Лабу. Акустика је доведена до перфекције.

Хамбург је дом два култна фудбалска клуба - Хамбургера и Сент Паулија. Први је некадашњи шампион Европе, а други широм света познат по активизму, аутентичним клупским вредностима и политичким ставовима које пропагирају навијачи на стадиону "Милернтор".

Турској игра и бод, Чешка мора на победу

Победа Турака у првом колу против Грузије донела им је добру позицију пред последње коло, па им ни пораз од Португала није значајно покварио шансе за пролаз даље.

Са друге стране, Чешкој реми не би био довољан за осмину финала, због чега ће екипа Ивана Хашека морати да иде на победу.