Извор: РТС

Закањи избацио Хрватску са Евра, Србији и даље игра бод против Данске

Фудбалери Хрватске и Италије ремизирали су резултатом 1:1 у мечу треће рунде групе Б Европског првенства у Немачкој.

Након веома неизвесне завршнице, Италија је поготком у последњој секунди изабцила Хрватску са првенства и дошла до другог места у групи.

Имали су Хрвати као и против Албаније победу у џепу, али је након Ђасуле хрватске џепове пробушио и Закањи и означио крај златне генерације "модрих".

Прво полувреме протекло је у тактичком надмудривању два тренера која као да су желела да друго полувреме одлучи о распореду екипа у групи.

Хрватска је имала посед, али није направила нити једну изгледну прилику, осим ударца Сучића са дистанце у петом минуту.

Италија је претила из контри и прекида и успела је да направи неколико шанси, од којих је најбољу пропустио Бастони када је са само неколико метара шутирао главом у Ливаковића.

Остао је Спалети при истој тактици у наставку, али је брзо морао да је промени. Након једног ударца Крамарића лопта је погодила у руку резервисту Фратезија и судија Макели је након консултације са ВАР собом досудио пенал.

Одговорност је преузео Модрић, али је његов ударац засутавио Донарума. Међутим, недуго затим је из продужетка акције после пенала Будимиров ударац зауставио италијански голман, али је на одбитак налетео Модрић и искупио се за промашени једанаестерац.

Притисли су након тога Италијани, покушавали продорима и убацивањима са стране да угрозе Ливаковића, али су изгледне прилике изостале.

Како се сусрет ближио крају, Хрвати су се ослобађали притиска и деловало је да ће успети да дођу до победе и другог места. Наруку им је ишао и велики број прекида и пад темпа, али им је надокнада од осам минута пресудила.

У последњим секундама утакмице отворила се велика рупа у средини терена Хрватске коју је искористио Калафјори. Пробио се до шеснаестерца и проиграо Закањија који је прелепим ударцем савладао Ливаковића и одвео своју екипу у осмину финала.

Крај меча - 1:1

Италија је друга, Хрвати испадају.

90+8' ГООООЛ! Закањи за 1:1

У последњим моментима утакмице погађа Закањи и избацује Хрватску са турнира.

90+6' Фађоли улази у бележницу - 1:0

Нови жути картон.

90+5' Хрватска близу победе - 1:0

Италијани остају без даха и идеје.

Хрвати све опаснији у контрама.

90+3' Жути картон и за Калафјорија - 1:0

Размахао се Макели у завршници.

90+1' Брозовић добија жути картон - 1:0

Одавно Хрвати не маре за картоне.

90' Осам минута надокнаде - 1:0

Има наде за Италију.

89' Последња промена у тиму Хрватске - 1:0

Излази Крамарић, а мења га Јурановић.

87' Касни Скамака - 1:0

Одличан центаршут Кјезе који нападач Аталанте није успео да исрпати.

85' Италија се узда у чудо - 1:0

Одсуство квалитета у нападу Италије о ком се говорило пре почетка турнира сада долази до изражаја.

Нема играча који би повукао у тренуцима када је "азурима" потребан моменат магије.

83' Опада интензитет - 1:0

Притисак Италијана више није толико интензиван, те Хрвати све лакше износе лопту на противничку половину.

Велкики број измена и картона направио је потпуну збрку у којој су се разводњиле тактичек замисли два тренера.

82' Поново картон - 1:0

Груб старт Станишића над Зкањијем.

81' Још промена у тиму Италије - 1:0

Закањи и Фађоли су у игри. Изашли су у Жоржињо и Дармијан.

80' Излази Модрић - 1:0

Стрелац јединог гола напушта терен, а улази Мајер.

Велики аплаузи хрватских навијача.

78' Нови жути картон - 1:0

Понграчић добија јавну опомену због прекида контре.

77' Успевају Хрвати да успоре темпо - 1:0

Нешто већи број прекида у завршници.

Таква ситуација више одговара Хрватима који су успели да у неколико наврата одбију жестоке нападе противника.

75' Опет мења Спалети - 1:0

Скамака мења Распадорија.

74' Нови жути картон - 1:0

Опомена за Иванушеца.

73' Настављају "азури" са центаршутевима - 1:0

Десет корнера је извела Италија до сада.

Покушавају преко бокова да нападану Хрватску, чији штопери одлично контролишу свој казнени простор.

70' Прави двоструку измену Далић - 1:0

Перишић мења Сучића, а Иванушец Ковачића.

69' Тражи Италија изједначење - 1:0

Виси гол у ваздуху.

Појачавају "азури" притисак и све су ближи поготку.

Гвардиол има проблема са задњом ложом, али делује да ће наставити дуел.

Tanjug/AP Photo
Petr David Josek

66' Хрватска одбрана под све већим притиском - 1:0

Мораће Далић ускоро нешто да промени.

Италијани лако улазе у шеснаестерац и без већих проблема комбинују у опасној зони.

63' Италија у офанзиви - 1:0

Немају "азури" више шта да чекају.

Преузели су иницијативу и покушавају да искористе брзину својих крила.

Хрвати ће свакако бранити предност, у чему нису успели против Албаније.

62' Нова прилика за Бастонија - 1:0

Поново је штопер Италије пробао, овога пута после корнера, али је лопта отишла преко гола.

Лоше вести за Србију

Уколико Хрватска успе да издржи до краја, "орлови" ће морати да победе Данску уколико желе да прођу даље.

60' Жути картон за Модрића - 1:0

Преоштар старт капитена Хрватске.

57' Одмах реагује Спалети - 1:0

Кјеза мења Димарка.

Италија сада у незавидном положају.

55' ГООООЛ! Модрић се искупио - 1:0

Након пенала Хрвати су продужили напад. После центаршута је Будимиров ударац одбранио Донарума, али је Модрић одбитак посало у мрежу.

Сада Италијани морају у напад.

54' БРАНИ ДОНАРУМА ПЕНАЛ - 0:0

Лош ударац Модрића који може бити трагичар.

52' Пенал за Хрватску - 0:0

Након ударца Крамарића лопта је погодила Фратезија у руку, а Макели је након провере ВАР-а показао на белу тачку.

51' Повлаче се ипак Италијани - 0:0

Повлачи Спалети екипу тамо где се она најкомфорније осећа - на сопствену половину.

Одржавају италијански фудбалери висок ниво концентрације, те Хрвати не успевају да пробију њихов блок.

Због тога ће вероватно на терен морати Петковић, уколико не дође до промене резултата ускоро.

48' Бољи почетак Италије - 0:0

На отварању другог полувремена Италијани имају већи посед.

Хрватска је успела да организује добру контру, али је центаршут Станишића био веома лош.

Почиње друго полувреме - 0:0

Измена у тиму Италије. Фратези мења Пелегринија, што значи да највероватније неће доћи до промене формације.

Мењају и Хрвати. На терену је Будимир, а у свлачионици је остао Пашалић.

Италија има први напад.

Крај првог полувремена - 0:0

Хрватска је имала већи посед лопте, али није успела да направи озбиљније прилике.

Сучић је у раној фази меча имао најбољу прилику за Хрвате којима иницијатива и пресинг нису донели резултат.

Италијани су се одлично бранили и имали озбиљније прилике након центаршутева и контранапада. Најбољу шансу на утакмици пропустио је Бастони када је са само пар метара шутирао главом, али се том приликом истакао Ливаковић.

Савршено је Спалети спремио своју екипу за дуел, а нарочито се истакла савршено постављена одбрана.

Италију 45 и кусур минута дели од проласка у осмину финала са другог места, а Хрвате од испадања.

Ebrahim Noroozi

45' Минут надокнаде - 0:0

Још мало времена за промену резултата.

42' За сада све иде у корист Србији - 0:0

Реми у Лајпцигу уз вођство Шпаније голом Ферана Тореса иду наруку Србији која би уз још неке повољне резултате могла и са два бода да прође даље.

39' Хрвати без решења - 0:0

Покушавају "модри" да брзом разменом додавања испред противничког шеснаестерца дођу до шансе, али им згуснута одбрана ривала то не дозвољава.

Све већи број грешака на обе стране како се полувреме ближи крају.

36' Ударац Пелегринија - 0:0

Покушао је капитен Роме чим је ушао у казнени простор, али је сигуран Ливаковић.

34' Нови талас хрватског пресинга - 0:0

Труде се Хрвати да пресингом на последњу линију ривала одузму лопту у последњој трећини терена и тако дођу до шансе.

Италија за сада без грешке спроводи своју тактику у циљу доласка до другог места.

30' Нешто бољи темпо - 0:0

Не претерано занимљив дуел у првих пола сата.

Италијани се савршено бране, а Хрватска се из бојазни од контре не усуђује на нешто диреткнији приступ, већ се ослањају на велики број додавања и евентуално попуштање концентрације противничке одбране.

Боље шансе су имали Италијани који углавном прете преко бокова.

27' Најбоља шанса на мечу - 0:0

Маестралан центаршут Бареле који је савршено послужио Бастонија, али играч Интера није успео да постигне други гол на турниру са само неколико метара. Његов ударац главом зауставио је Ливаковић одличном реакцијом.

26' Италија преузима иницијативу - 0:0

Спушта Далић своја крила приликом дефанзиве како би надокнадио предност Италијана у везном реду.

Италијани су преузели посед и све су опаснији.

Ретеги се много боље креће од Скамаке који је почео прве две утакмице.

24' Први жути картон на мечу - 0:0

Сучић опоменут због неопрезног старта.

23' Притисак Италијана - 0:0

Неколико опасних покушаја Италијана који центаршутевима муче хрватску одбрану.

Не успевају Хрвати да затворе бокове, и стално им недостаје играча у средини терена у дефанзиви.

21' Добра шанса за Ретегија - 0:0

Нови центаршут са леве стране и одличан скок нападача Ђенове чији ударац главом је скренут у корнер.

18' Одлична припрема утакмице Спалетија - 0:0

Некадашњи тренер Наполија је у маниру својих легендарних претходника савршено уиграо одбрану пред меч у ком је најважније да се не изгуби.

Осим тога, транзиција Италије сасвим добро функционише, што онемогућава Хрвате да се отворе.

14' Италија се ослобађа притиска - 0:0

Све више лопта у ногама играча у плавим дресовима.

Одлично Италијани мењају стране и праве велике проблеме хрватским бековима.

Овакав темпо више годи екипи која не јури победу.

Sergei Grits

11' Ударац Пелегрина - 0:0

Добар центаршут Димарка, али је Пелегрини из тешке позиције био непрецизан

10' Хрватска без решења - 0:0

Италијани се бране у формацији са пет играча у последњој линији.

Дармијан је у тим приликама на месту десног штопера, док Димарко игра по боку.

За сада Италијани савршени у блоку, те су Хрвати приморани да круже око добро постављене одбране Лучана Спалетија.

7' Притисак Хрвата на почетку - 0:0

Не успевају Италијани да задрже лопту дуже од неколико секунди.

Сјајан притисак Хрвата у уводном делу меча.

Везни ред "модрих" за сада функционише боље него у прва два сусрета.

5' Одличан покушај Сучића - 0:0

Први шут на утакмици.

Пробао је млади хрватски нападач са дистанце, али је Донарума одлично одбранио.

5' Комбинују Хрвати на противничкој половини - 0:0

Покушавају променама места у нападу и одласцима Модрића у дубину Хрвати да направе предност.

За сада су Италијани одлично постављени.

3' Хрвати имају рану иницијативу - 0:0

Италијани су се очекивано повукли и препустили лопту Хрватима.

Хрватска има императив победе и мораће да се од самог старта наметне.

За сада поприлично добро изабраници Златка Далића чувају лопту.

Меч је почео

Први напад имају Хрвати.

Играчи излазе на терен

Очекује се интонирање химни.

Разговор Скамаке и Пашалића

Саиграчи из Аталанте попричали су пред почетак сусрета који је изузетно битан за обе репрезентације.

Скамака и Пашалић су са Аталантом у мају освојили Лигу Европе победом над Бајером из Леверкузена од 3:0.

Последње припреме Италијана пред дуел

Модрић улази у историју Евра

Капитен Хрватске ће одиграти своју 13. утакмицу у групним фазама Европског првенства.

Једино су Кристијано Роналдо и Пепе до сада успели да одиграју минимум 13 мечева у грпној фази.

"Модри" на загревању

Историја на страни "азура"

Занимљиво, откако је на Европском првенству увдена групна фаза - 1980. године, Италија је изгубила последњу утакмицу у групи само једном и то 2016. године, када је Република Ирска била боља са 1:0.

Још једно познато лице

Некадашњи голман Италије, а сада шеф делегације "азура" на Евру у Немачкој је као по обичају био допадљив камерманима на стадиону.

Буфон је пред меч изјавио да ће утакмица са Хрватском бити потпуно другачија у односу на ону са Шпанијом.

Додао је и да играчи Италије морају да играју без страха како би показали свој таленат.

Играчи су на загревању

Хрвати су одмах по изласку поздравили своје навијаче који су им узвратили аплаузом и повицима "хоћемо победу".

Долазак фудбалера Италије

Поглед на свлачионицу Хрватске

Италијани у доброј серији

Италија је прошла у нокаут фазу на претходна четири Евра.

Последњи пут су испали у групи 2004. године, када су завршили као трећи иза Шведске и Данске, иако су били непоражени уз освојених пет бодова.

Хрвати желе да избегну испадање у групној фази

Хрватска је прошла у другу фазу на четири од шест претходних учешћа на Европским првенствима.

Последњи пут када нису успели, било је то 2012. године.

Навијачи Италије

EPA-EFE
ROBERT GHEMENT

Хрватска уз амајлију тражи пролаз даље

Најпознатија хрватска навијачица Ивана Кнол налази се на трибинама где ће пратити дуел своје земље у пресудном дуелу за даљи наставак такмичења.

Sunday Alamba

Тренерско надмудривање

Далић је очекивано Гвардиолу наменио место левог бека, на ком се фудбалер Манчестер ситија ипак боље сналази.

Брозовић се упркос најавама нашао у стартних 11, иако није био на свом нивоу у прва два сусрета.

Изненађење је млади Сучић по десној страни.

Са друег стране, Спалети је променио нападача и меч ће започети Ретеги.

Лева страна изгледа нарочито занимљиво, с обзиром на то да ће по њој дејствовати два бека - Димарко и Дармијан.

Изненађење је и изостављање Кјезе из прве поставе.

Пашалић: Очекујем да будемо бољи него до сада

Фудбалер Хрватске Марио Пашалић рекао је да очекује много бољу партију своје екипе у односу на претходне две утакмице.

"Атмосфера унутар екипе је фантастична. Очекујем да будемо много бољи неко у претходне две утакмице и да почнемо добро од првог минута и усмеримо утакмицу у добром правцу", рекао је Пашалић.

Дани Макели дели правду

Помоћници холандског арбитра биће његови сународници Хесел Стегстра и Јан де Фрај.

Холандску судијску поставу употпуниће Сердар Гузубујук и Роб Диперинк.

Прва постава Италије

Далићевих 11

Упркос позним играчким годинама и смањеној минутажи у Реал Мадриду, Лука Модрић ће свакако бити највећа узданица Хрватске на предстојећем Евру.

Осим њега, од искуснијих играча Хрватска се може ослонити на Матеа КовачићаДомагоја ВидуАндреја КрамарићаМарсела Брозовића и Доминика Ливаковића. Најбољи стрелац Хрватске на Европским првенствима је Иван Перишић са четири постигнута гола, док Лука Модрић има три поготка крај свог имена.

Највећи знак питања за Хрватску свакако ће представљати одбрана коју сада чини велики број младих фудбалера међу којима се истиче Јошко Гвардиол, од кога се очекује да игре приказане у Катару подигне на виши ниво.

Федерико Кјеза би требало да буде највећа опасност за противничке одбране, а још увек је недоумица ко ће бити прва "деветка" екипе.

Са друге стране, везни ред и одбрана требало би да буду нешто поузданији део тима. Николо Барела и Жоржињо требало би да пруже сигурност у средини терена, док ће одбраном највероватније командовати одлични Бастони.

Далеко је наравно и дефанзивни део екипе од квалитета неких некадашњих генерација, али га ипак чине играчи са одређеном дозом искуства који су редовни у својим клубовима.

На крају можда и најпоузданији члан екипе - Донарума. Усталио се голман ПСЖ-а међу стативама репрезентације и показао да ће бити достојна замена Ђанлуиђију Буфону.

Сусрети са Албанијом праве разлику

Италија је на старту такмичења успела да победи Албанију након преокрета, у мечу у ком су Албанци у последњим моментима имали неколико добрих прилика да освоје бод.

Хрватска међутим није била те среће и није успела да комплетира преокрет против Силвињове екипе због примљеног гола у надокнади времена.

С обзиром на то да су обе селекције поражене од Шпаније, Хрватска ће имати императив да дође до победе, док би Италијанима и реми највероватније био довољан за друго место.

Последњи сусрети

Италија и Хрватска су одиграле само једну утакмицу на Европским првенствима и то на турниру 2012. у оквиру групне фазе. Меч је завршен резултатом 1:1, што је више ишло у корист Италије која је касније стигла и до финала, док су Хрвати такмичење завршили у групи.

Након тога су се састали још само два пута и то у квалификацијама за Евро 2016. године, а резултат оба дуела је био истоветан - 1:1.

Италија је на домаћем терену повела голом Кандреве, да би изједначио Перишић.

Хрватска је у другом сусрету била та која је дошла до вођства поготком Манџукића, али је Кандрева још једним голом поставио коначан резултат.

EPA-EFE
ARMANDO BABANI

Данас модеран дом фудбалера РБ Лајпцига, налази се на месту некада највећег стадиона у Немачкој и једног од највећих у Европи. У њега су уграђени најнапреднији аудио-визуелни системи – осветљење је интегрисано у кров, а акустика на стадиону је најбоља у држави. Навијачима Србије није остао у лепом сећању.

На месту које сада краси, некада се налазио двоструко већи спортски објекат – "Централни стадион". Отворен 1956, после 15 месеци изградње, био је то највећи стадион у Немачкој и један од највећих у Европи. Могао је да прими више од 100.000 гледалаца.

Стадион у Лајпцигу је једини у Источној Немачкој који је био домаћин утакмица Светског првенства 2006. Добро га памте навијачи тада Србије и Црне Горе која је на њему изгубила од Холандије резултатом 1:0 и најавила дебакл који је уследио.

Динамична економска и културна метропола на северозападу Саксоније налази се само 75 минута вожње возом од Берлина. Лајпциг је познат широм света по богатој музичкој традицији и импресивној архитектури. Ту су и удобни кафићи, разнолика уметничка сцена, прелепе зелене површине, али и ноћни живот - за свакога понешто.

Навијачи Србије нерадо се сећају Лајпцига, града у којем је репрезентација тада Србије и Црне Горе изгубила од Холандије на Светском првенству 2006. године.

Град се може истражити и са воде, пловећи кануом градским рекама, а ко се умори од веслања добро ће му доћи традиционално лајпцишко јело од шаргарепе, шпаргле и грашка или лајпцишки слаткиш са орашастим плодовима и трешњама. И наравно, као и свуда у Немачкој – пиво.

Италија у бољој позицији

Након прве две рунде, Италија има три бода и налази се у много бољем положају у односу на Хрватску која има само један освојен бод.

Међутим, евентуална победа "модрих" би значајно могла да закомпликује ситуацију.