Извор: РТС

Историјски бод за Грузију, Чешка у бољој позицији пред последње коло

Фудбалери Грузије и Чешке ремизирали су резултатом 1:1 у мечу друге рунде групе Ф Европског првенства у Немачкој.

Чешка је била бољи ривал током већег дела утакмице, али је Грузија на крају била та која је могла да освоји три бода.

Оријентисао се на контре Вили Сањол и мало више смирености Лобџанидзеа је коштало Грузију победе.

Чеси су од самог старта доминирали и пропустили велики број прилика у првом делу који је обележио голман Грузије Мамардашвили.

Грузија није имала нити једну прилику све до четвртог минута надокнаде првог полувремена, али је након једног прекида у завршници првог дела успела да дође до вођства.

Хранач је несмотрено играо руком и поклонио пенал Грузији, а Микаутадзе је својим другим голом на турниру довео своју екипу у вођство.

У другом полувремену се ситуација на терену није пртерано мењала, али су грузијске контре постале све опасније. Имали су прилику Грузини у 57. минуту да удвоструче вођство, али нису најбоље решили један у низу контранапада, што су Чеси само два минута касније казнили.

Шик је одбитак од стативе након ударца Лингра главом после корнера лако спровео у мрежу и изједначио резултат.

До краја су Чеси наставили да прете, створивши још неколико прилика, али нису успели да још једном савладају расположеног Мамардашвилија.

На крају је резервиста Лобџанидзе имао прилику да у последњој секунди донесе победу својој екипи, али је шутирао преко гола из веома изгледне ситуације после контре.

Грузија је освојила свој први бод на великим такмичењима, али ће Чешка са већим оптимизмом дочекати последње коло, с обзиром на то да се састају са Турском, док ће екипа Вилија Сањола на мегдан Португалији.

Крај меча - 1:1

Након великог броја узбуђења и боље игре Чешке, бодови су подељени.

90+5' Лобџанидзе промашује победу - 1:1

Стопостотна прилика за нападача Грузије који је након контре шутирао преко гола у ситуацији један на један са противничким голманом.

90+5' Жути за Кочорашвилија - 1:1

Паметан фаул везног играча Грузије који прекида контру.

90+3' Круже Чеси око гола - 1:1

Недостаје завршни ударац.

90' Пет минута надокнаде - 1:1

Још мало наде за Чехе који покушавају да дођу до тријумфа.

88' Излази Микаутадзе - 1:1

Стрелца гола за Грузију мења Квилитаја.

86' Чешка притиска - 1:1

Серија корнера, али се бране Грузини.

EPA-EFE/FILIP SINGER

83' "Пожутео" и Меквабишвили - 1:1

Велики број прекида у претходних неколико минута.

82' Још измена - 1:1

Кварацкелиа и Кверквелија напуштају игру, а мењају их Гвелесјани, који је прерано ушао и добио шути картон, и Лобџанидзе.

Код Чеха су ушли Барак и Севчик, а изашли су Провод и Јурасек.

81' Нови жути картон - 1:1

Соучек је оборио Кварацкелију и добио опомену.

78' Две шансе за Чехе - 1:1

Нови одличан центаршут, овога пута са левог бока.

Хитил се је покушао главом на првој стативи, али је лопта отишла поред гола.

Након тога је пробао Лингр, али је Мамардашвили поново одлично реаговао.

72' Чешка ближа новом голу - 1:1

Сваки Цоуфалов корнер представља опасност по одбрану Грузије.

У потпуности су се Грузини ослонили на контре, али након пропуштене шансе из 57. минута нису успели озбиљније да припрете.

Чеси настављају да притискају.

Tanjug/AP Photo/Petr David Josek

68' Нова измена код Чеха - 1:1

Шик због повреде излази из игре, а мења ка Хитил.

66' Шанса за Лингра - 1:1

Нова добра одбрана Мамардашвилија.

Покушао је Лингр са дистанце, али нема преокрета.

62' Двострука измена у тиму Грузије - 1:1

Изашли су Цитаишвили и Давиташвили, а на терену су Чакветадзе и Лочошвили.

62' Наставља се притисак Чеха - 1:1

Добра шанса за Крејчија након новог корнера.

Остао је сам и шутирао главом, али је лопта отишла поред гола.

59' ГОООЛ! Шик изједначује - 1:1

Стиже казна за промашај.

Лингр је након корнера погодио стативу, а Шик је био усамљен на другој стативи, те је грудима лако унео лопту у гол за изједначење.

57' Велика шанса за Меквабишвилија - 1:0

Одличан трк Кварацкелије који је истрачо 50 метара и упослио саиграча који је шутирао поред гола.

За разлику од првог дела, одбрана Сањоловг тима много дисциплинованија у настваку.

Успевају да прекину нападе Чеха пре уласка у казнени простор и отворе веома опасне контре.

55' Двострука измена у тиму Чешке - 1:0

Черни и Хложек напуштају игру, а на терену су Лингр и Матеј Јурасек.

53' Четврти картон за Чешку - 1:0

Холеш добија жути картон након што је прекинуо контру коју је повукао Кварацкелиа.

49' Грузија у бољем ритму у наставку - 1:0

Одлично постављена дефанзивна линија Сањоловог тима која је отворила неколико контри.

Грузија наставља да се ослања на своја крила и њихове продоре, а и даље предњачи Кварачкелија.

47' Јурасек добија жути картон - 1:0

Трећа опомена за играче Чешке.

Почело је друго полувреме - 1:0

Чешка у нападу.

Крај првог полувремена - 1:0

Одличан меч у Хамбургу.

Чешка је 40 минута нападала и направила велики број прилика, али је Грузија успела да поведе у смирај првог дела.

Мамардашвили је одржавао своју екипу у животу у тренуцима када су Чеси надирали преко бокова, док на другој страни његови саиграчи нису успели да направе ниједну шансу.

Међутим, након што је Чешка оборила притисак, Грузија је повела из првог шута на гол који је дошао са беле тачке.

Хранач је несмотрено играо руком након прекида и поклонио Микаутадзеу прилику за нови гол на турниру, коју је нападач Меца рутински решио.

С обзиром на оно што је до сада виђено, очекује се жесток притисак Чеха у наставку.

Tanjug/AP Photo
Ebrahim Noroozi

45+5' Каква одбрана Мамардашвилија - 1:0

Изборио се Шик за простор унутар шеснаестерца, али је промашио стопостотну прилику.

Феноменална одбрана голмана Валенсије који је био најбољи играч у првих 45 минута.

45+4' ГООООЛ! Микаутадзе доноси предност Грузији - 1:0

Погађа нападач Меца на другом узастопном мечу.

Рутински је реализовао једанаестерац, пославши лопту у десни угао, док се Станек бацио у леви.

45+1' Пенал за Грузију - 0:0

Играо је руком Хранач након центаршута Кварацкелије.

45+1' Стопостотна прилика за Кашију - 0:0

Након гужве у казненом простору остао је капитен Грузије на само пар метара од гола Чешке, али је одбранио Станек.

43' Обе екипе ишчекују полувреме - 0:0

Све је мање течне игре, темпа и брзих акција са великим бројем кратких додавања.

Екипе се ослањају на дуге лопте којима покушавају да пронађу своје нападаче, али су штопери на обе стране одлично постављени.

41' Жути картон за Провода - 0:0

Чешки везњак други опоменути играч у свом тиму.

40' Опада притисак Чешке - 0:0

Пао је темпо у претходних неколико минута.

Чеси су након готово 40 минута притиска одлучили да се повуку и не ризикују грешку у завршници полувремена.

36' Први жути картон за Грузију - 0:0

Добија га капитен Кашија који је спречио контру ривала.

35' Грузија долази до даха - 0:0

Грузини су се накратко ослободили притиска, али су и даље без ударца на гол.

Константно праве потез више у ситуацијама испред противничког шеснаестерца, када имају отворену позицију за шут.

32' Грузија бледа сенка екипе из првог кола - 0:0

Вили Сањол је заменио места својим бековима, што је учинио и на првом мечу.

Покушава тим да одговори на константан притисак Чешке која је почела да комбинује и у средини терена.

Грузија за сада без прилике.

29' Нови ударац Хложека - 0:0

Покушао је нападач Бајера из Леверкузена са дистанце, али је шутирао право у Мамардашвилија.

25' Чеси настављају са притиском - 0:0

Не успевају Грузини да затворе своје бокове.

Велике проблеме им праве бекови Чешке који су веома активни у нападу, а предњачи Цоуфал.

23' Поништен гол Хложеку - 0:0

Поново је продор по боку, након ког је уследио центаршут довео до прилике.

Лоша рекација одбране Грузије, која је дозволила Хложеку да упути ударац са само пар метара. Лопта је погодила Мамардашвилија у лице, након чега се одбила од Хложекове руке и ушла у гол.

Након конслутациује са ВАР-ом, погодак је поништен.

18' Први жути картон на мечу - 0:0

Добија га Цоуфал због прекршаја над Кварацкелијом.

17' Мамардашвили се истиче - 0:0

Голман Грузије се сусрео са великим бројем удараца и центаршутева у првих петнаестак минута.

За сада је одлично постављен, прибран и одлично контролише убацивања са стране која су упућена у петерац.

Чеси су упутили већ седам удараца ка голу.

Petr David Josek

13' Грузија тражи ситуације један на један - 0:0

Грузини се одмах по одузетој лопти окрећу својим вихорним нападачима који покушавају да у директним дуелима са чуварима направе предност.

За сада су неколико пута успевали да уђу у шеснаестерац, али је изостало завршно додавање или ударац.

9' Велики број центаршутева - 0:0

Чешка углавном прети преко бокова и до сада су убацивањима са стране направили велике проблеме грузијској одбрани.

Черни веома расположен на почетку меча, а истиче се и Шик чији је ударац са дистанце био изблокиран.

Грузија за сада без шансе.

6' Чешка жели рани гол - 0:0

Чеси доминантни на старту.

Грузини се бране на својој поливини и чекају грешку противника.

Кварацкелиа за сада предњачи у контрама.

3' Три велике шансе за Чешку - 0:0

Пробао је Хложек након центаршута Цоуфала, али је Мамардашвили успео да одбрани, након чега је после одбитка шутирао Шик, али је голман Валенсије поново добро реаговао.

Након корнера је упућен још један ударац са дистанце, али је Мамардашвили поново био на висини задатка.

Притисак Чеха на почетку, док Грузија чека шансу из контре.

Утакмица је почела

Први напад има селекција Грузије.

Играчи и судије излазе на терен

Ускоро почиње меч друге рунде у групи Ф.

Одлична атмосфера у Хамбургу

Sunday Alamba

Загревање играча Грузије

Сањол није први пут на Евру

Француз је као играч у два наврата био део репрезентације "галских петлова" и то 2004. и 2008. године.

Осим тога, одиграо је сваку утакмицу на Светском првенству 2006. године на ком су Французи поражени у финалу.

Три промене у тиму Чешке

Очекује се да Чеси буду много офанзивнији него што је то био случај против Португала.

То је најавио и селектор Хашек који је у састав уврстио Хложека, Черног и Јурашека, уместо Дудере, Кухте и Шулца.

Навијачи Грузије жељно ишчекују почетак

Petr Josek

Чеси имају улогу фаворита

Чешка је победила на пет од последњих шест мечева када се сусретала са неком репрезентацијом први пут.

Једина екипа која их је савладала било је такозвано Косово 2019. године.

Микаутадзе у потрази за новим голом

Поготком против Турске, нападач Меца постао је први стрелац за Грузију на великим такмичењима.

Уколико би и данас затресао мрежу, постао би први играч још од Герета Бејла који је постизао голове на прва два дуела своје репрезентације на Евро такмичењима.

У току је загревање

Пријатних 20 степени у Хамбургу.

Играчи су на терену како би "осетили" терен

Кочорашвили: Даћемо све од себе

Везни играч Грузије Гиорги Кочорашвили рекао је да његова екипа има велику част да представља своју земљу на Евру.

"Чеси иначе играју нападачки фудбал и мораћемо и ми да урадимо исто то. Волимо фудбал и сада имамо прилику да играмо на највећој позорници, где се Грузија никад није нашла. Даћемо све од себе, како би навијачи могли да буду поносни на нас", изјавио је Кочорашвили.

Хашек: Морамо да стварамо више шанси

Селектор Чешке Иван Хашек рекао је да његова екипа мора да одигра бољу нападачку утакмицу од оне против Португала.

"Против Португала смо били веома дефанзивни, али смо успели да направимо неколико добрих напада. Нисмо међутим направили довољно шанси и желимо да променимо то против Грузије. Морамо да стварамо шансе и користимо прекиде", рекао је Хашек.

Навијачи Чешке пред дуел

Данијел Сиберт дели правду

Помоћници немачког арбитра биће сународници Јан Сидел и Рафаел Фолтин.

Ирфан Пељто из Босне и Херцеговине биће четврти судија, а у ВАР соби ће седети Немац Марко Фриц.

Прва постава Чешке

Првих 11 Грузије

Најбољи играч Грузије је свакако Хвича Кварацкелија, али није то једино оружје којим располажу.

Голман Валенсије Гиорги Мамардашвили је са 23 године један од најбољих голмана шпанске Примере. Спречио је највише голова, поуздан је и због дистрибуција лопти према нападачима. Друга је узданица тима.

Значајни су и Зурико Давиташвили из Бордоа на средини, те Гиорги Микаутаџе, шпиц Ајакса на привременом раду у Мецу, у нападу.

Oдбрану предводи капитен Гурам Кашија (36), рекордер по броју наступа за национални тим (112). Уклапа се у крупнију поставку централних бекова, заједно са Лашом Двалијем из кипарског АПОЕЛ-а, те Сабом Квирквелијом из Ал Охдода. Солидни у блоку, a троми са лоптом.

Тим предводи препорођени Патрик Шик који је са Бајером из Леверкузена освојио Бундеслигу и немачки куп, а много се очекује и од капитена и везисте Вест Хема Томаша Соучека.

Чешки медији пишу да је Хашек оснажио тим сачињен углавном од играча из домаћег првенства. Ипак, прави тест су мечеви у Лајпцигу и Хамбургу.

Голман Јиндрик Стањек брани боје Славије из Прага, док је штопер и капитен градског ривала Спарте, Ладислав Крејчи, звезда у настајању. Са 25 година, предводио је Спарту – у којој наступа и српски репрезентативац Вељко Бирманчевић – до дупле круне.

Добар утисак, без бодова

Грузија је у првом колу против Турске одиграла вероватно најзанимљиви меч у досадашњем току турнира.

Играли су и једни и други без гарда, направили много прилика и пружили сјајну фудбалску представу. На крају су Турци дошли до победе, док ће Грузија морати да прве бодове тражи у сусрету са Чешком.

Чеси су такође освојили симпатије великог броја гледалаца, али у једној потпуно другачијој утакмици.

Пружили су врхунски отпор Португалу који је тек у последњим тренуцима дуела дошао до победе и уз сличну партију могу се надати позитивном резултату.

Sergei Grits

Први сусрет две репрезентације у историји

Иако делује невероватно, две селекције ће одиграти свој први меч.

Када је реч о великим такмичењима, не чуди што се Грузија и Чешка нису састајале, али јесте изненађење да никада нису одмериле снаге у квалификацијама или пријатељским сусретима.

Стога ће дуел у Хамбургу ући у историју.

Andreea Alexandru

Модерни "Фолкспаркстадион" у Хамбургу изграђен је на месту старог, али је окренут за 90 степени да би се искористила сунчева светлост, а атлетска стаза је уклоњена. Сат у северозападном углу трибина дуго је и пркосно одбројавао, све док се 2018. није догодило оно чему се мало ко надао – Хамбургер је испао из Бундеслиге.

"Фолкспаркстадион" је изграђен у периоду од априла 1998. до септембра 2000. године на месту некадашњег стадиона. Дом Хамбургера временом је постао крајње застарао и темељна модернизација била је неминовна, нарочито у светлу Светског првенства 2006, за који се Немачка кандидовала у то време.

У односу на претходни, стадион је окренут за 90 степени да би се искористила сунчева светлост. Уклоњена је атлетска стаза како би се гледаоци примакли терену и створила права фудбалска атмосфера.

Хамбург је други по величини град у Немачкој и светски позната и важна лука на реци Лаби. Има богату историју и може се, као и Берлин, описати придевом – космополитски. Старе зграде од црвенкасте цигле Хамбургу дају карактер и љупкост. Град нуди бројне туристичке атракције, културне садржаје, али и разуздан ноћни живот.

Хамбург је дом два култна фудбалска клуба - Хамбургера и Сент Паулија. Први је некадашњи шампион Европе, а други широм света познат по активизму, аутентичним клупским вредностима и политичким ставовима које пропагирају навијачи на стадиону "Милернтор".

За разлику од већине трибина широм Европе, заставе и транспаренти који одбацују фашизам, расизам, хомофобију и сексизам уобичајени су када Сент Паули игра на свом терену поред великог бункера из времена Другог светског рата. Екипа је минуле сезоне изборила промоцију у Бундеслигу, где се није такмичила од 2011.

Пресудни дуел за две селекције

Након првог кола у ком су обе екипе приказале добре партије, али су остале без бодова, меч у Хамбургу може бити пресудан за судбине две тренутно последњепласиране екипе у групи Ф.

Пораз би вероватно и за једне и за друге значио крај такмичења, реми би оставио одређену наду, док победа доноси добру позицију пред последње коло.