Извор: РТС

Шпанији једно полувреме довољно против Хрватске, рутинска победа "црвене фурије"

Фудбалери Шпаније савладали су Хрватску резултатом 3:0 у првом мечу групе Б Европског првенства у Немачкој.

Шпанија је одличном реализацијом у првом полувремену оставила Хрватску без шансе да наставак учини интересантнијим, те ће изабраници Златка Далића морати да се уздају у добре резултате против Италије и Албаније у наставку такмичења.

У првих пола сата меча виђена су само два ударца ка голу. Екипе су биле веома опрезне, добро постављене и максимално концентрисане у одбрани, те су већа узбуђења изостала.

Питање је да ли би гола и било у првих 45 минута да Родри није искористио грешку везног реда и лоше постављање штопера Хрватске и маестралним додавањем проиграо Морату, који је рутински савладао Ливаковића и постигао свој седми гол на Европским првенствима.

Имали су Хрвати након тога прилику преко Ковачића, али уместо изједначења, примили су гол из следећег напада.

Руиз је на ивици шеснаестерца одличним дриблинзима избацио из игре два чувара, након чега је врло прецизним ударцем удвостручио вођство Шпаније.

Имали су и након тога Хрвати две шансе да се врате у сусрет, али су их промашили и практично се већ тада опростили од позитивног резултата.

У другом минуту надокнаде Карвахал је одлично избегао офсјад замку и након центаршута Јамала донео својој репрезентацији недостижну предност.

На почетку другог полувремена је Хрватска покушала да се брзим голом врати, али их је реализација поново издала. Шпанци су на другој страни пропустили прилику да повећају вођство, након чега је меч ушао у мирнију фазу.

Грешка Симона и пенал над Петковићем у 78. минуту који је скривио Родри, добивши том приликом једини жути картон на утакмици, разбудили су накратко успаване навијаче. Петковић је преузео одговорност и промашио најбољу прилику за свој тим, након чега је из одбитка и асистенције Перишића био прецизан, али се налазио у офсајду.

До краја није било нових прилика за Хрватску, те је Шпанија без већих проблема привела утакмицу крају и оправдала улогу фаворита за освајање првог места у групи.

Крај меча - 3:0

Рутинска победа Шпаније која је на сјајан начин започела Евро.

Са друге стране, Хрватска ће морати да одигра значајно боље у преостала два сусрета како би обезбедила пролаз даље.

90' Пет минута надокнаде - 3:0

Шпанија пред тријумфом.

86' Нова двострука измена - 3:0

Феран Торес и Зубименди улазе уместо Јамала и Родрија.

80' Петковић промашује пенал - 3:0

Одлично је Симон одбранио пенал, али се лопта одбила до Перишића који је вратио лопту Петковићу на петерац, а нападач Динама из Загреба искосристио нову прилику.

Међутим, био је Петковић у офсајду, те је погодак поништен.

Tanjug/AP Photo
Sunday Alamba

78' Пенал за Хрватску - 3:0

Велика грешка Симона након које је Петковић пао после дуела са Родријем који је добио жути картон, а судија досудио једанаестерац.

72' Петковић у игри - 3:0

Стелац изједначујућег гола против Бразила на претходном Светском првенству мења Крамарића.

70' Опада темпо утакмице - 3:0

Шпанци приводе сусрет крају.

Обарају темпо великим бројем додавања, без превелике жеље да нападну.

Играчи Хрватске свесни да ће пролаз морати да траже у наредним мечевима.

67' Двострука измена и у Шапнији - 3:0

Мората је осетио нелагодност и напушта игру заједно са Вилијамсом.

На терену су Мерино и Ојарзабал.

65' Излазе Модрић и Ковачић - 3:0

Модрић и Ковачић су замењени. На терену су Марио Пашачић и Сучић.

62' Много бржи темпо у наставку - 3:0

Хрватска очекивано офанзивнија, али самим тим и изложенији.

Покушавају да постигну макар утешни гол, али то отвара много простора за контре из којих би Шпанци могли да их поново казне.

Petr Josek

59' Олмо на терену - 3:0

Педри напушта игру, а улази крилни нападач Лајпцига.

55' Две велике прилике за Хрватску, Перишић у игри - 3:0

Кукуреља клизећим стартом спречава Станишића да постигне гол, након чега је ударац главом Будимира одбранио Симон после велике гужве у шеснаестерцу.

То је уједно било и последње што је Будимир урадио, с обзиром на то да га је заменио Перишић.

52' Феноменална одбрана Ливаковића - 3:0

Брза контра Шпанаца која се завршила сјајном интервенцијом хрватског голмана.

Шутирао је Јамал на одличан пас Педрија.

50' Траљав почетак Хрватске - 3:0

Велики број грешака хрватских играча у другом делу.

Не успевају да се изборе са високо постављеним протвником који не дозвољава везном реду "модрих" да се разигра.

Прескакање игре се до сада није показало продуктивно за Хрватску, те ће морати пре свега да се врате нападима преко бока.

Почело је друго полувреме - 3:0

Шпанци у нападу.

Крај првог полувремена - 3:0

Велика предност за Шпанију пред наставак меча.

"Црвена фурија" је искористила све своје прилике у првом делу, док Хрватска са друге стране није успела да у голове претвори своје добре шансе.

Обе екипе су без грешке одиграле првих пола сата, да би Хрвати одмах били кажњени за свој први пропуст.

Руиз је асистенцијом која је обележила првих 45 минута прво наместио гол Морати, да би се и сам уписао у стрелце два минута касније.

Потом су добре прилике имали Ковачић и Брозовић, али се тада истакао Унаи Симон.

Шпанија је своју ефикасност још једном показала у другом минуту надокнаде када је друго полувреме значајно незанимљивијим учинио Карвахал.

2:0 можда јесте најопаснији резултат, али три гола заостатка на великом такмичењу је готово немогуће стићи.

Manu Fernandez

45+2' ГОООЛ! Карвахал за 3:0

Асистенција за Јамала који је феноменално центрирао у смирај првог дела, а након одличног убацивања прецизан је био Карвахал.

Претплатио се бек Реала на голове у важним утакмицама.

45' Два минута надокнаде - 2:0

Покушавају Хрвати са дистанце у пар наврата, али непрецизно.

42' Добар напад Хрватске - 2:0

Одличан центаршут Мајера и повратна Гвардиола, али је Будимир закаснио за делић секунде.

Недостаје Хрватима боља реализација у првом делу.

38' Хрватска покушава да се врати у меч - 2:0

Мораће "модри" много офанзивније у наставку.

Пропустили су две добре прилике, након чега траже решење за одлично постављену шпанску одбрану.

Шпанци за сада без грешке, које су за Хрвате биле прескупе.

33' Шанса за Брозовића - 2:0

Одлична одбрана Симона након које је Мајер погодио спољни део мреже.

Хрвати нису имали среће да узврате у два наврата, док Шпанци користе све своје прилике.

32' ГОООЛ! Руиз за 2:0

Удвостручује "црвена фурија" вођство.

Одлични дриблинзи Руиза на ивици шеснаестерца и затим веома прецизан ударац левом ногом.

Хрватска у нокдауну.

31' Покушава Ковачић - 1:0

Узвратили су Хрвати након примљениг гола, али без успеха.

Покушао је Ковачић левом ногом, али ударац није био довољно јак.

Претходна два минута гарантују узбудљивији наставак.

29' ГОООЛ! Мората за 1:0

Пукла је одбрана Хрватске.

Грешку на средини терена искористио је Руиз и феноменалним додавањем упослио Морату који рутински шаље лопту поред немоћног Ливаковића.

Руизова асистенција за сада потез меча.

Чеферин на трибинама

Председник Уефе налази се на Олимпијском стадиону у Берлину и прати меч који за сада не обилује превеликим узбуђењима.

Andreas Gora

23' Прва прилика за Хрватску - 0:0

Покушао је Будимир, али промене резултата још увек нема.

Период игре у ком Хрватска има већи посед и прети центаршутевима и дубинсим лоптама из средине терена.

Шпански штопери за сада изузетно концентрисани.

20' Шаховска партија два тренера - 0:0

Имали су Хрвати прилику из слободног ударца, али је центаршут био лош.

Обе екипе веома опрезне и играју без много грешака.

Мајкл Оливер за сада без посла, као и голмани две екипе.

15' Без великих прилика - 0:0

Хрватска је успела да се ослободи почетног притиска Шпаније.

Везни ред "модрих" за сада поприлично компактан.

Одличну подршку са трибина имају изабраници Златка Далића.

Sergei Grits

10' Напада Шпанија преко бокова - 0:0

Кружи лопта са једног на други бок шпанског напада.

Покушавају по боковима да пробију хрватску одбрану, али за сада Мајер и Крамарић ревносно помажу Станишићу и Гвардиолу.

7' Шпанци све билижи голу противника - 0:0

Мората је пробао са двадесетак метара, али је лако одбранио Ливаковић.

Шпанци су неколико пута били у шеснаестерцу противника, али за сада без конкретног учинка.

Хрватска за сада без шансе да запрети.

Поновни сусрет Манџукића и Швајнштајгера

Некадашњи саиграчи из Бајерна подсетили су се старих дана непосредно пред почетак.

3' Шпанија контролиша посед - 0:0

Шпанија очекивано контролише посед на почетку.

Хрватска се определила да чека контре и не покушава да пресингом изнуди грешку противника.

Одлично се померају изабраници Златка Далића у уводном делу меча.

Почео је меч

Први напад има Хрватска.

"Далић спрема изненађење"

Помоћни тренер Хрватске и некадашњи репрезентативни голман Стипе Плетикоса рекао је да се екипа специјално спремала за дуел са Шпанијом.

"Против Португала само тражили простор иза леђа њихове последње линије преко Крамарића и Мајера. За Шпанију је Далић припремио неколико изненађења. Мораћемо да их учинимо нервознима", изајвио је Плетикоса.

Фудбалери две репрезентације излазе на терен

Меч ускоро почиње.

Шпанија има улогу фаворита, али је Хрватска на претходним такмичењима да јој улогу аутсајдера лежи.

Одлична атмосфера у Берлину

Навијачи две репрезентације у одличном расположењу дочекују дуел.

Промене се очекују по првом голу једне од екипа.

EPA-EFE
ROBERT GHEMENT

Аплаузи за Модрића

Некадашњи најбољи фудбалер света добио је велике аплаузе приликом изалска на загревање.

Модрић је оставио велики траг у Шпанији играјући за Реал, а очекује се да потпише нови уговор са мадридским клубом.

Капитен Хрватске је пре утакмице изјавио да је свестан квалитета Шпаније.

"Свесни смо колико нас захтеван меч очекује. Против оваквих екипа морате бити на највишем нивоу. Надам се да ћемо бити на потребном нивоу јер само тако можемо да остваримо позитиван резултат против Шпаније", изјавио је Модрић.

Ракитић о "потенцијалним финалистима"

Некадашњи репрезентативац Хрватске Иван Ракитић изјавио је за шпански Ел Паис да очекује добар меч.

"Добро је када почињете турнир са тако тешком утакмицом. Тако можете да видите на чему сте. Сигуран сам да ћемо гледати одличан меч у ком ће се састати потенцијални финалисти", рекао је Ракитић.

Играчи су на загревању

Без телефона се више нигде не полази.

Нарочито када имате само 16 година, колико има десно крило Шпаније Ламин Јамал.

Јамал ће постати најмлађи играч у историји Европских првенстава.

Навијачи Шпаније

ABEDIN TAHERKENAREH

Разговор Модрића и Хоселуа

Саиграчи из Реала биће ривали у Берлину.

Пре две недеље су заједно покорили Европу на клупском нивоу, а овога пута ће један другом стајати на путу.

Petr Josek

Будумир задовољан подршком у Немачкој

Хрватски фудбалер Анте Будимир рекао је да је захвалан навијачима своје земље на великој подршци.

"Од првог дана је било магично видети толики број навијача, нарочито оних младих, у хрватским дресовима. Не могу ни да замислим како ће онда изгледати када турнир почне. Једва чекам. Знамо колико нас навијачи подржавају и веома смо захвални", изјавио је нападач Осасуне.

Свлачионица репрезентације Хрватске

Долазак шпанских играча на утакмицу

Мората предводи Шпанију

Нападач Атлетика је тренутно најискуснији играч своје репрезентације са десет утакмица на Првенствима Европе.

Уједно је и најбољи стрелац репрезентације на Европским првенствима у историји са шест голова.

Далић: Биће тешко, али верујем у овај тим

Селектор Хрватске рекао је да се његова екипа добро припремила за турнир.

"Две јаке припремне утакмице биле су нам од велике користи и показали смо да смо спремни. Суочавамо се са најјачом екипом у групи и веома их поштујемо, али верујем у овај тим и његов квалитет. Биће веома тешко, али очекујем да нам наши навијачи помогну да одиграмо добру утакмицу", рекао је Далић.

Мајкл Оливер дели правду

Помоћници енглеског арбитра биће његови сународници Стјуарт Барт и Ден Кук.

Ентони Тејлор биће четврти судија, док ће у ВАР соби седети Стјуарт Атвел.

Навијачи Хрватске у Берлину

Ebrahim Noroozi

Тренинг Хрвата пред први сусрет

Хрватска ће имати најискуснији везни ред на првенству од ког ће зависити и успех репрезентације.

Модрић, Брозовић и Ковачић међу собом имају 300 утакмица у репрезентативном дресу, а добро је познато да је искуство на великим такмичењима од немерљивог значаја.

Перишић се током читаве полусезоне у Хајдуку опорављао од повреде и спремао за своје последње велико такмичење.

Petr David Josek

Припреме Шпаније за дуел

Одмах по доласку на клупу репрезентације, Де ла Фунете је показао да му период прилагођавања неће бити потребан.

Осим рутинског пласмана на Евро, освојио је и треће издање Лиге нација у чијем финалу је Шпанија након пенала савладала Хрватску.

С обзиром на историју вођења младих селекција, не чуди велики број младих играча на списку троструког првака Европе.

Далићевих 11

Прва постава Шпаније

Упркос позним играчким годинама и смањеној минутажи у Реал Мадриду, Лука Модрић ће свакако бити највећа узданица Хрватске на предстојећем Евру.

Осим њега, од искуснијих играча Хрватска се може ослонити на Матеа КовачићаДомагоја ВидуАндреја КрамарићаМарсела Брозовића и Доминика Ливаковића. Најбољи стрелац Хрватске на Европским првенствима је Иван Перишић са четири постигнута гола, док Лука Модрић има три поготка крај свог имена.

Највећи знак питања за Хрватску свакако ће представљати одбрана коју сада чини велики број младих фудбалера међу којима се истиче Јошко Гвардиол, од кога се очекује да игре приказане у Катару подигне на виши ниво.

О томе колико је промена шпански национални тим у неколико претходних такмичарских циклуса најбоље говори чињеница да ће епитет најискуснијег играча понети нападач Атлетко Мадрида Алваро Мората.

Осим тога, Мората је постигао убедљиво највише голова у дресу са државним грбом, када се у обзир узму сви играчи који су прошли квалификације.

Након Морате, највише ће се очекивати од Родрија који је својим играма у претходне две године доказао да је тренутно најбољи задњи везни фудбалер на свету. Уз још пар искуснијих играча, шпанску селекцију чини велики број младих и талентованих фудбалера који немају превише искуства – већина још увек нема ни 30 наступа за репрезентацију.

Стога се Шпанци не налазе у најужем кругу фаворита за освајање такмичења, али свакако нису екипа коју треба олако схватити, имајући у виду велики таленат и жељу за доказивањем.

Шпанија рутински до Немачке

Шпанци су се на Евро у Немачкој квалификовали без већих проблема, што је последица како њихове прилично добре и ефикасне игре, тако и нешто лакше групе у којој су се нашли Шкотска, Норвешка, Грузија и Кипар.

Изабраници Луиса де ла Фуентеа забележили су седам победа у осам утакмица, а једини пораз нанели су им Шкоти на "Хемпден парку". Тријумфи од 6:0 против Кипра и 7:1 у Грузији показали су сав офанзивни потенцијал Шпаније која свакако има чему да се нада у Немачкој, иако је жреб сместио у групу смрти, пуну старих познаника.

Пут Хрватске до Евра

У групи са Турском, Велсом, Летонијом и Јерменијом, Хрвати су заузели друго место са бодом мање од Турака и четири више од Велшана, чиме су обезбедили директан пласман на првенство.

Оправо су им победе над Јерменима и Летонцима обезбедиле друго место, с обзиром на то да у два сусрета нису успели да савладају Велшане, док су са Турском разменили по победу у гостима.

Мучила се Хрватска у великом броју мечева и једино је против Летоније у Загребу показала сав свој потенцијал. Једна од ретких светлих тачака био је Андреј Крамарић, који је са четири постигнута гола предводио групу по броју погодака.

Једино што се памти биће ипак нови одлазак на велико такмичење, на ком Хрвати, иако редовни учесници, нису били успешни као на Светским првенствима.

Досадашњи дуели Шпаније и Хрватске

Првенство у Немачкој није прво у ком су Шпанија и Хрватска у истој групи. Куглице су их спојиле и 2012. године, а "црвена фурија" је била боља резултатом 2:1.

„Модри“ су још два пута имали прилику да одмере снагу са Шпанијом, уз половичан учинак из тих мечева.

Реванширали су се Шпанцима у групној фази 2016. истоветним резултатом, да би их Шпанија избацила у осимини финала претходног турнира у Копенхагену након продужетака резултатом 5:3.

Водили су Шпанци у том дуелу 3:1 на пет минута пред крај, али су Хрвати успели да се врате головима Мислав Оршића и Марија Пашалића и изборе додатних пола сата. Ипак, Шпанија је са два гола у продужецима окончала наде Хрвата о новом четвртфиналу.

EPA-EFE
RUNGROJ YONGRIT

Олимпијски стадион - сведок бурне историје Берлина

Олимпијски стадион у Берлину изграђен је за Олимпијске игре 1916. које због Првог светског рата нису одржане. Тек 20 година касније главни град Немачке је угостио најбоље спортисте света, а стадион капацитета од преко 100.000 гледалаца оправдао је своју намену.

Националне селекције Шпаније, Хрватске, Аустрије, Холандије и Пољске наћи ће се током групне фазе такмичења на Олимпијском стадиону у главном граду Немачке.

Финале ће такође бити одиграно на овом стадиону.

EPA-EFE
HANNIBAL HANSCHKE

Први меч у Берлину

Берлин је град са више од три и по милиона становника, брзог темпа живота, различитости на сваком кораку и богате и бурне историје, чије ће странице на лето бити допуњене.

Свако ко дође у Берлин да бодри своју репрезентацију неће пропустити прилику да посети зграду Рајхстага у којој је седиште немачког парламента, телевизијски торањ са којег се пружа панорамски поглед на све делове града, али и остатке Берлинског зида - сведочанство бурне прошлости.

Познати немачки фудбалер и Берлинац Кавин-Принс Боатенг биће амбасадор града током Европског првенства.

EPA-EFE
CLEMENS BILAN

Шпанија против Хрватске у првом мечу групе Б

Такмичење у групи Б почиње дуелом између Шпаније, која се налази у другом реду фаворита, и Хрватске, чија златна генерација има последњу прилику да забележи нови успех на великим такмичењима.