petak, 19.02.2021, 06:00 -> 15:03
Izvor: RTS
Patrijarh srpski Porfirije ustoličen u Sabornoj crkvi u Beogradu
Njegova svetost gospodin Porfirije, kojeg je juče Sabor Srpske pravoslavne crkve izabrao za novog poglavara SPC, uveden je u najsvetiji tron arhiepiskopa pećkog, mitropolita beogradsko-karlovačkog i patrijarha srpskog.
Blagoslov sa balkona Patrijaršije
"Molim se Bogu i molim sve vas da me podržite, da veliki odgovorni zadatak koji je ovim sveštenim činom stavljen pred mene i položen na moja nejaka pleća iznesem radosno, da kao 46. po redu patrijarh, a 57. poglavar naše crkve budem skromni naslednik mojih svetih prethodnika", istakao je patrijarh Porfirije u svojoj prvoj besedi.
Poručio je da želi da naša sveta SPC svugde gde jeste živi punim plućima, da svaki pravoslavni hrišćanin živi istinsku slobodu i da jevanđeljske vrednosti budu svakodnevica svih pravoslavnih ljudi.
Istakao je da nije prvenstveni zadatak crkve da stvara bolje uslove za život, da se trudi da rešava bilo koju vrstu socijalnih, političkih, psiholoških i svakih drugih problema.
"U crkvu dolazimo na Svetu liturgiju, da bismo dotakli krst Hristov, to je osnovni zadatak crkve, zato postoji u svetu. Sve drugo pomenuto, samo po sebi kao produkt primarnog uverenja, biće obasjano", naglasio je patrijarh Porfirije.
Napomenuo je da se tokom služenja neće rukovoditi parcijalnim interesima, strančarenjem, parcijalnim bavljenjem politikom.
Patrijarh Porfirije istakao je da je Kosovo za nas zavet, koji je vezan za Novi zavet.
"Otuda je Kosovo za nas mit, pupčana vrpca koja nas povezuje sa našom duhovnom istorijskom kolevkom, suštinom našeg identiteta, Kosova je u nama, u našima svetinjama, u ćirilici", rekao je patrijarh Porfirije.
Kada je reč o pandemiji koronavirusa, pozvao je građane da budu snažni i trezveni, da ne dozvolimo da ovlada strah i da "svaki zdrav čovek može biti mnogo gori virus".
"Čovek je jedini virus u svetu koji čini debalanse u svetu koji je Bog stvorio. Da pokaže koliko smo međusobno povezani i jedni na druge upućeni i koliko međusobnom pažnjom možemo pobediti ovu pošast, pre svega pošast greha i bolesti", naglasio je patrijarh u svojoj prvoj besedi.
"Neka Gospod blagoslovi i neka nas udostoji da ovu zemlju učinimo delom Carstva Božijeg koje i jeste jedini cilj i možemo doći do njega ako prvi korak sada i ovde napravimo. Živeli i neka vas sve Gospod blagoslovi", reči su kojima je patrijarh srpski g. Porfirije završio svoju prvu besedu.
Njegova svetost g. Porfirije uveden u tron patrijarha srpskog
Njegova svetost gospodin Porfirije uveden je u tron arhiepiskopa pećkog, mitropolita beogradsko-karlovačkog i patrijarha srpskog u beogradskoj Sabornoj crkvi Svetog arhangela Mihaila.
Ustoličenje patrijarha Porfirija ispratilo je pojanje episkopa rečima "Dostojan".
Prisutan i predsednik Srbije
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić, srpski član Predsedništva BiH Milorad Dodik i predsednica Republike Srpske upravo su stigli u Sabornu crkvu, gde prisustvuju liturgiji ustoličenja patrijarha Porfirija.
Prema navodima Tanjuga, posle liturgije i ustoličenja planirano je da se sastanu predsednik Vučić i patrijarh srpski Porfirije.
Sveta tajna pričešća
Episkopi, predvođeni patrijarhom Porfirijem, primili su svetu tajnu pričešća, evharistiju.
To je sveta tajna u kojoj pobožni hrišćani pod vidom hleba i vina primaju istinito telo i krv Gospoda našeg Isusa Hrista.
Ova sveta tajna, zbog svoje neizmerne važnosti, sačinjava suštinu najglavnijeg hrišćanskog crkvenog bogosluženja, svete liturgije,
I prisutni građani su se pričestili.
Nakon pričešća prvojerarh će proizneti svečanu besedu, koja će ukazati na pravce njegove službe u narodnom periodu.
Prisutni građani, predstavnici drugih verskih zajednici, članovi Vlade
Liturgiji u Sabornoj crkvi prisustvuju predstavnici drugih verskih zajednica, članovi Vlade, kao i brojni građani.
Tokom liturgije čuje se i Prvo beogradsko pevačko društvo kojim diriguje Svetlana Vilić.
Počela liturgija u Sabornoj crkvi
Sveta arhijerejska liturgija, kojom počinje čin ustoličenja novoizabranog patrijarha srpskog Porfirija, održava se u Sabornoj crkvi u Beogradu uz sasluženje brojnih arhijereja SPC.
U tron patrijarha, pored čuvara patrijaršijskog trona Hrizostoma, uvešće ga i episkop sremski Vasilije, koji je juče predsedavao Saborom SPC na kom je izabran 46. patrijarh srpski.
Sveta arhijerejska liturgija, na kojoj je izvršen svečani čin ustoličenja novoizabranog arhiepiskopa pećkog, mitropolita beogradsko-karlovačkog i Njegove svetosti patrijarha srpskog g. Porfirija počela je u Sabornoj crkvi u 9 časova.

Posle čitanja Svetog jevanđelja, primanja svete tajne pričešća, uveden je u najsvetiji tron Arhiepiskopa pećkog, mitropolita beogradsko-karlovačkog i patrijarha srpskog oko 11 časova, nakon čega je održao i prvu besedu.
Ustoličenju patrijarha Porfirija prisustvovao je predsednik Aleksandar Vučić, srpski član Predsedništva BiH Milorad Dodik, predsednica Republike Srpske Željka Cvijanović.
Takođe, prisustvovali su i beogradski muftija Mustafa Jusufspahić, nadbiskup Stanislav Hočevar, ministri u Vladi Srbije, kao i brojni građani.
Patrijarh Porfirije u Sabornu crkvu došao je iz Patrijaršije, a prošao je kroz špalir koji su formirali učenici Bogoslovije u Beogradu, u pratnji episkopa SPC i ipođakona Dejana Nakića i Vladimira Jelića.
Očekuje se da će Liturgija i čin svečanog ustoličenja patrijarha Porfirija trajati oko tri sata, a nakon ustoličenja novi patrijarh će održati besedu.
Nakon ustoličenja u Sabornoj crkvi, patrijarh Porfirije treba da bude uveden u tron Patrijaraha srpskih u Pećkoj Patrijaršiji, istorijskom sedištu poglavara Srpske pravoslavne crkve. O tom datumu javnost će biti naknadno obaveštena, saopštila je juče SPC.
Mitropolit Porfirije izabran je za 46. patrijarha srpskog, a 57. poglavara SPC. Pre prvog patrijarha Srpsku crkvu vodilo je 11 arhiepiskopa.
Sabor Srpske pravoslavne crkve održan je prvi put u Hramu Svetog Save, a ne u Patrijaršiji, zbog većeg prostora koji je omogućio da se poštuju sve epidemijske mere.
Biografija patrijarha Porfirija
Mitropolit Porfirije rođen je u Bečeju 1961. godine kao Prvoslav Perić. Zamonašen je u manastiru Visoki Dečani, na Tominu nedelju 1985. godine.
Diplomirao je na Pravoslavnom bogoslovskom fakultetu u Beogradu 1986. godine, a poslediplomske studije završio je u Atini 1990. Te godine, po blagoslovu episkopa bačkog dr Irineja, dolazi u manastir Svetih arhangela u Kovilju, gde je rukopoložen u sveštenomonaški čin i postavljen za igumana.
Na redovnom zasedanju Svetog arhijerejskog sabora Srpske pravoslavne crkve u Beogradu 14. maja 1999. godine izabran je za episkopa jegarskog, vikara Eparhije bačke.
Republička Skupština ga je, kao predstavnika svih crkava i verskih zajednica, 2005. godine, izabrala za člana Saveta Republičke radiodifuzne agencije, a za svog predsednika Savet ga je izabrao 2008. godine.
U tron mitropolita zagrebačko-ljubljanskih uveden je 13. jula 2014. godine u Sabornoj crkvi Preobraženja Gospodnjeg u Zagrebu.
Komentari