Čitaj mi!

Pšenica na berzi dostigla istorijski rekord, hoće li Italijanima presesti špagete i pica

U Evropskoj uniji, pored cena transporta, benzina i energenata, rastu cene namirnica, hleba i proizvoda od brašna. Cena pšenice na berzi u Parizu oborila je istorijski rekord. To može da bude dramatično za Italijane, na čijem su jelovniku svakodnevno testenine i pica.

Potrošači u Italiji do sada nisu primećivali neke promene prilikom odlaska u samoposlugu ili u pekare. Ali kada brašno poskupi za 38 odsto, a hleb za 11, pitanje je trenutka kada će se to osetiti na kućnom budžetu.

"Sve je mnogo poskupelo, brašno, meso, riba. Sve sirovine su skuplje, transport je poskupeo, jer se benzin popeo sa 1,30 na 1,70 evra. Struja je mnogo poskupela", kaže konobar u milanskom restoranu.

Po podacima "Koldiretija", najvećeg udruženja koje zastupa italijanske poljoprivrednike, cena hleba, dok ne stigne do potrošača poraste od deset do 12 puta, i to zbog cene pšenice.

Reč je o istorijskom rekordu cene te žitarice u Evropi – na berzi u Parizu, meko žito koje se koristi za hleb košta 297 evra po toni.

Prema podacima Ministarstva za ekonomski razvoj, kilogram hleba u Milanu košta 4,25 evra, u Rimu 2,65 a u Palermu 3,7 evra. Sve to dovodi i do lančanog uvećanja cena testenine koju Italijani jedu svakodnevno, a tu spada i pica.

Pekar iz Milana kaže da poskupljenja dostižu i 50 odsto. "Dostavljači kažu da nema dovoljno pšenice i zabrinuti su kako dalje. Struja je poskupela, mnogo je troškova", dodaje on.

Razlozi poskupljenja su i povećanje troškova transporta, pad prinosa u Ukrajini te smanjenje izvoza iz Rusije, globalne klimatske promene koje su dovele do velikih suša u Kanadi u kojoj je smanjen rod, kao i izvoza u Italiju, koja samostalno može da obezbedi svega 36 odsto od ukupne potražnje pšenice.

ponedeljak, 14. april 2025.
17° C

Komentari

Da, ali...
Kako preživeti prva tri dana katastrofe u Srbiji, i za šta nas priprema EU
Dvojnik mog oca
Verovatno svako od nas ima svog dvojnika sa kojim deli i sličnu DNK
Nemogućnost tusiranja
Ne tuširate se svakog dana – ne stidite se, to je zdravo
Cestitke za uspeh
Da li ste znali da se najbolje gramofonske ručice proizvode u Srbiji
Re: Eh...
Leskovačka sprža – proizvod sa zaštićenim geografskim poreklom