Čitaj mi!

Od deponije do galerije – turska umetnica pravi čuda od recikliranog otpada

Deniz Sagdič je turska umetnica koja sve vrste otpadnog materijala pretvara u umetnička dela. Na svetski Dan reciklaže, koji se svake godine obeležava 18. marta, pogledajte neka od njenih dela.

Njena poslednja izložba, „Nulta tačka”, predstavljena je na istanbulskom aerodromu.

Kada gledate njene portrete izdaleka, na prvi pogled pomislite da su u pitanju živopisna ulja na platnu, ali tek kad se približite, shvatite da su to reljefne slike, sačinjene od raznovrsnog recikliranog otpada.

Za svoju umetnost 40-godišnja Deniz koristi sve: plastične kese i čepove, elektronski otpad, kablove, tkaninu, kožu…

Materijal za svoja dela najčešće pronalazi upravo na aerodromu u Istanbulu, u njegovom otpadnom centru koji svakodnevno prima oko 120 tona otpadnog materijala.

Sa približno 36 miliona putnika godišnje u kovid eri, istanbulski aerodrom je izbio na prvo mesto najprometnijih u Evropi.

Prema izveštajima Svetskog fonda za prirodu, između 19 i 23 miliona tona plastičnog otpada baci se u vodu svake godine. Budući da plastični otpad dopire do svakog kutka okeana, Fond upozorava da se plastika sada vidi i u morskim stvorenjima, od najmanjeg mikroskopskog jednoćelijskog planktona do najvećih kitova.

Prema američkoj agenciji za zaštitu životne sredine, SAD su najveći svetski zagađivač plastikom. Ta zemlja je u 2021. proizvela 25,7 miliona tona plastike. U Turskoj je proizvedeno 5,4 miliona tona. Stopa reciklaže je u Turskoj porasla sa 13 odsto na 22,4 odsto u 2021. nakon što je projekat "Zero waste" pokrenut 2017. godine.

utorak, 01. april 2025.
8° C

Komentari

Da, ali...
Kako preživeti prva tri dana katastrofe u Srbiji, i za šta nas priprema EU
Dvojnik mog oca
Verovatno svako od nas ima svog dvojnika sa kojim deli i sličnu DNK
Nemogućnost tusiranja
Ne tuširate se svakog dana – ne stidite se, to je zdravo
Cestitke za uspeh
Da li ste znali da se najbolje gramofonske ručice proizvode u Srbiji
Re: Eh...
Leskovačka sprža – proizvod sa zaštićenim geografskim poreklom