četvrtak, 01.04.2021, 20:57 -> 20:59
Izvor: RTS, science.com
Da li se unutar Zemlje kriju ostaci drevne planete Teje od koje je nastao Mesec
Naučnici se već dugo slažu da je Mesec nastao kada je protoplane Teja pogodila Zemlju u njenim začecima posle velikog praska pre oko četiri i po milijarde godina. Tim naučnika sada ima neobičnu hipotezu da se Tejini ostaci mogu naći u dva sloja stena veličine kontinenta sakrivenih duboko ispod zemljine kore.
Pored objašnjenja nastanka Zemljinog satelita, hipoteza o protoplaneti Teji objašnjava i činjenicu da je Zemljino jezgro veće nego što bi se očekivalo za nebesko telo ove veličine, zato što su se jezgra i kora obe planete pomešala.

Duboko ispod Zemljine kore na području od više hiljada kilometara oko zapadne Afrike i Tihog okeana skrivaju se dve ogromne ploče gustih stena koja već decenijama zbunjuju seizmologe i astronome.
Naučnici su i ranije pretpostavljali da postoji veza između ovih struktura, službeno poznatih pod nazivom „veliki predeli niske brzine smicanja“ (Large low-shear-velocity provinces) i Meseca, ali je većina smatrala da su to ožiljci koji su nastali pose udara Teje, a ne delovi drevnog vanzemaljskog sveta.
Međutim, sve je više dokaza da se u stvari radi o Tejinim ostacima. Prema teoriji sudara dveju protoplaneta koja je razvijena sedamdesetih godina, naučnici su smatrali da je u našu planetu udarilo telo veličine Marsa ili manje. Prema nedavnom istraživanju astrofizičara Stivena Deša sa Univerziteta u Arizoni, Teja je bila približno velika kao Zemlja.
„Zapažene strukture su najmasivnije oblasti u Zemljinoj kori, a seizmički talasi koji nastaju posle potresa naglo usporavaju kada naiđu na te slojeve, što pokazuje da su oni dosta gušći i različitog hemijskog sastava od okolnog stenja“, objašnjava profesor Đan Juan, piše časopis Sajens.
Ključ rešenja nađen u vodonikovim izotopima
Ovi slojevi su mogli nastati i Zemljinog iskonskog okeana magme, a možda su to guste mase prvih stena koje su se formirale na zemljinoj kori koje su preživele sudar posle koga je nastao Mesec. Ali na osnovu novih izotopskih dokaza i istraživanja, profesor Juan veruje da su ovo ostaci drevne protoplanete.
Kada su Deš i njegove kolege analizirali kamenje doneto sa Meseca, u njemu su našli manje količine vodonika i deuterijuma, težeg izotopa vodonika. Odnosno, u uzorcima sa Meseca je bilo mnogo više lakših izotopa vodonika nego u stenama sa Zemlje.
Da bi imala toliki nivo lakšeg vodonika, Teja je morala da bude masivnija i prilično suva, jer bi veća količina vode, koja je prirodno obogaćena teškim vodonikom, povisila ukupni nivo deuterijuma. Tako suva, velika protoplaneta imala bi jezgro sa manjim procentom gvožđa i koru koja je bogata tim metalom koji je dva do tri odsto gušći od Zemljinog.
Nedostaju uzorci sa Meseca
Profesor Juan je, i pre nego što je saznao za Dešove procene gustine, napravio model koji objašnjava sudbinu Teje. Prema njegovom modelu, Tejina jezgro se posle sudara stopilo sa Zemljom, a stene njene kore, koje su gušće od Zemljine, preživele su i ostale zarobljene u blizini jezgra.
Uglavnom, njegov model se savršeno podudario sa Dešovim dokazima o deuterijumu.
Deš je naveo da bi njegov tim mogao da testira ovu hipotezu na osnovu geohemijskih sličnosti između vulkanskih ostrva i stena iz Mesečeve kore. Ali nijedan od uzoraka iz misije „Apolo“ nije bio deo Mesečeve kore, što je jedan od razloga zašto naučnice nastoje da prikupe uzorke iz najvećeg Mesečevog kratera.
Nasa i Kina planiraju da na to područje pošalju rovere i pokušaju da prikupe uzorke.
Da li su delovi Teje zarobljeni ispod Zemljine kore
Ako ostaci Teje zaista počivaju duboko ispod Zemljine kore, možda i nisu jedini. Seizmolozi sve češće beleže male, ali izuzetno guste slojeve stena promera tek nekoliko stotina kilometara, ali najčešće u blizini „velikih predela niske brzine smicanja“. Možda se radi i o potonulim ostacima jezgra bogatog gvožđem i iz drugih minijaturnih planeta koje su se u davnoj prošlosti sudarile sa Zemljom.
Na osnovu ovog modela koji su izradili naučnici sa Univerziteta u Arizoni, Teja je u stvari samo jedan od leševa koji je završio u planetarnom groblju unutar naše planete.
Uputstvo
Komentari koji sadrže vređanje, nepristojan govor, neproverene optužbe, rasnu i nacionalnu mržnju kao i netoleranciju bilo kakve vrste neće biti objavljeni. Govor mržnje je zabranjen na ovom portalu. Komentari se moraju odnositi na temu članka. Prednost će imati komentari gramatički i pravopisno ispravno napisani. Komentare pisane velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i kraćenja komentara koji će biti objavljeni. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu webdesk@rts.rs. Polja obeležena zvezdicom obavezno popunite.
Broj komentara 9
Pošalji komentarNajnovija naucna teorija...???
Sve je vec bilo.
Nista nemoze dva puta biti...
Kada se vreca napuni..???
Nemoze vise nista u vrecu stati.
Nemoze nista biti ponovo u istoj vreci...
U vreci vise nema prostora...
Hoce biti...Samo sutra ...???
Nece nikad biti juce....
Juce je bio jedan dan...
Danas je dosao drugi dan..
Juce dan je otisao . On nikad vise doci nece.
Dan sutra ce sutra doci...
Svanut ce sutra drugi dan...
ali Zemlja je ravna!
i stara 6 hiljada godina! Da je udarila ova Teja samo bi probušila rupu.
Nauka
Neka inteligentni istraživači upotrebe mozak za rešavanje današnjih problema. Problemi koji su većinom od ljudi stvoreni i koji ugrožavaju ceo životinjski svet i celu Planetu . Neko čeprkanje po sverirskom nastanku neće nam doneti nikakve pozitivne stvari. To može svako da nagađa i postavlja neke teorije koje je nemoguće dokazati. A i da može nebi nam ništa donelo . Važna je sadašnjica i da se veliki mozgovi pozabave sa današnjim problemima, kojih je i na previše .
Sve sto je bilo bice ponovo
Apsolutno je tacno da je covek proveo vecnost trazeci poreklo,kao i to da smo ovde dosli a ne nastali i da zivot postoji svuda i da naravno ne treba sve da znamo. Jedno je nepoznato a to je zasto dok vec sve to trazimo(jer covek nista nije izmislio samo je uspeo da se seti i poveze nekadasnja znanja) ne ucinimo sebi zivot ovde podnosljivijim laksim i lepsim kad smo vec tu gde jesmo
@mika
Samo treba da oni koji su pametniji od svih naučnika naruče šta da se istražuje.
Kosmičke Teorije
Veoma interesantno . Samo kakve koristi ima ovaj svet od razmišljanja i teorija naučnika ?
Postoje toliko problema na ovoj planeti o kojima bi trebalo naučnici da se pozabave i možda nađu neka rešenja.Bez smisla je to nagađanje šta se desilo pre 1000 milijardi godina i ko je koga pregazio.
Treba da se okrenu sadašnjici da bi imali budućnost .
@Dejan
Sjajan komentar.
/
osnovna je pretpostavka da svaki sudar u ranoj fazi formiranja planete Zemlje i protoplanete moze da simulira na nacin da se posmatra sjedinjavanje nejednakih smesa rastopa, pri cemu teze frakcije u tom rastopu teze da padnu sto blize centru gravitacije (ka jezgru). S tim u vezi i stoji pretpostavka da Zemlja poseduje vece jezgro, nego sto bi imala da to tog sudara nije doslo. A pretpostaviti da Mesec vuce poreklo od Zemlje ili Teje? Tesko- svaki sudar koji nije ni idealno plastican niti elastican, vodi izbijanju odredjene kolicine materije Od novonastalog objekta, koji kasnije biva zahvacen gravitacijom i formira svoj definitivni oblik - satelit. Ako se pretpostavi da dominantan element povrsinskih slojeva Meseca je na bazi silicijuma, onda se moze reci da dobar deo izbijene mase tokom tog sudara je izbijen sa Zemlje iz podrucja mantla. I moguce je odrediti ga izotopskim odredjivanjima starosti. A ima jos jedna bitna cinjenica, a to je da se sva kopnena masa iz koje u kasnijoj fazi nastaju kontinenti se formirala samo na jednoj strani planete. Nesto je tokom tog sudara "poguralo" masu u jednu stranu planete.