Sve više zaraženih koronavirusom, stranci se evakuišu iz Vuhana
Od posledica novog koronavirusa u Kini dosad su preminule 132 osobe, a obolelo je gotovo 6.000 ljudi, prenosi Rojters najnovije informacije. Najveći broj žrtava i pacijenata je iz Vuhana, odakle je sve i počelo. U svetu je do sada potvrđeno više od 70 slučajeva obolelih. U toku je evakuacija stranih državljana iz Kine. Svetska zdravstvena organizacija podigla je procenu rizika od koronavirusa na međunarodnom nivou – sa umerenog na visok.
U iščekivanju stručnjaka iz Svetske zdravstvene organizacije, kineski medicinski eksperti danonoćno rade na širenju znanja i razvijanju vakcine protiv novog tipa koronavirusa od kojeg oboleva sve više ljudi, a u rad na pronalasku vakcine uključila se i Rusija.
Evropska unija šalje dva aviona da evakuišu najmanje 350 zdravih državljana iz Vuhana, epicentra epidemije.
Tamo se užurbano završava izgradnja novih bolnica.
"Ovo je svakako hitna situacija. Ali moram da se ogradim od onoga što vi novinari nazivate ‘široko rasprostranjeno’. Nije tako van Kine, ali moramo da budemo spremni i za takav scenario", rekao je portparol SZO Kristijan Lindmajer.
Nemački ministar zdravlja Jens Špan rekao je da ovaj slučaj pokazuje koliko smo dobro pripremljeni i koliko dobro funkcioniše prenos informacija između država i vlada širom Evrope. "Nema mesta panici", rekao je Špan.
Brojne zemlje organizuju evakuacije svojih državljana
Australija planira da svoje građane koji se vraćaju iz Vuhana, pošalje u dvonedeljni karantin na Božićno ostrvo, udaljeno oko dve hiljade kilometara.
Evakuaciju iz Kine organizuju i američke vlasti, kao i Japan. Četvoro Srba stiglo je iz Kine i odmah je stavljeno pod nadzor.
Do sada je najteži oblik koronavirusa zabeležen u Francuskoj: muškarac je hitno prebačen u bolnicu na reanimaciju i u teškom je stanju.
I ruski regioni koji se graniče sa Kinom uveli su stroge bezbednosne mere.
Oko sedamdeset obolelih van Kine
Epidemija se raširila u trinaest zemalja, gde je registrovano sedamdesetak obolelih od koronavirusa.
"Virus može da posluži u pokušaju da utvrdimo efikasnost vakcina i lekova. Kreiraćemo testove na antitela jer je to jedini način da odgovorimo na brojna epidemiološka pitanja", navodi dr Majk Katon, direktor laboratorije za infektivne bolesti iz Melburna.
Kineski predsednik kaže da je epidemija "demon kojem neće biti dozvoljeno da raste". Si Đinping je ubeđen da će njegova država pobediti đavola.
I generalni direktor Svetske zdravstvene organizacije Tedros Abhan Gebrejesus koji boravi u Pekingu, kaže da je uveren u sposobnost Kine da suzbije širenje koronavirusa.
Uputstvo
Komentari koji sadrže vređanje, nepristojan govor, neproverene optužbe, rasnu i nacionalnu mržnju kao i netoleranciju bilo kakve vrste neće biti objavljeni. Govor mržnje je zabranjen na ovom portalu. Komentari se moraju odnositi na temu članka. Prednost će imati komentari gramatički i pravopisno ispravno napisani. Komentare pisane velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i kraćenja komentara koji će biti objavljeni. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu webdesk@rts.rs. Polja obeležena zvezdicom obavezno popunite.
Broj komentara 6
Pošalji komentar