Političke igre – zašto S-400 i F-35 ne mogu zajedno

Izrael je vršio pritisak s ciljem da SAD blokiraju prodaju stelt aviona F-35 Turskoj, javio je "Kanal 12", a preneo "Tajms of Izrael". Izraelski zvaničnici su zabrinuti zbog mogućeg "curenja" podataka o naprednom avionu pete generacije.

List navodi da je Izrael u prethodnim mesecima lobirao u Vašingtonu da se Ankara isključi iz programa F-35 nakon što je turski predsednik Redžep Tajip Erdogan dao saglasnost za nabavku ruskog PVO sistema S-400.

Vašington je nakon toga oštro negodovao i saopštio da će baterije S-400 ugroziti program F-35. Kanal 12 navodi da su izraelski zvaničnici zabrinuti da bi detalji o naprednim sistemima aviona F-35 mogli da procure u susedne zemlje.

Presednik SAD Donald Tramp je ranije ovog meseca upozorio da će Ankara biti izbačena iz programa F-35 zbog nabavke ruskog PVO sistema.

Bela kuća je saopštila da američki program borbenog aviona ne može da koegzistira sa ruskom platformom koja može da bude korišćena za učenje o sposobnostima aviona.

Turska, koja je naručila više od 100 F-35S aviona, odbacila je tvrdnje da će ruski sitem predstavljati opasnost za američke avione i tražila je od Vašingtona da promeni odluku.

Jedna od prednosti aviona pete generacije F-35 je mogućnost povezivanja sistema sa drugim letelicama i formiranja mreže za deljenje podataka.

36765667 Систем С-400 Систем С-400

Izrael je naručio oko 50 aviona F-35 od američke kompanije "Lokid Martin". Za sada im je isporučeno 16 aviona, a planirano je da svi budu u sastavu izraelske armije do 2024. godine. Izrael je druga zemlja, nakon SAD, koja je dobila F-35 od "Lokid Martina".

Prošle godine su izraelske vazduhoplovne snage saopštile da su koristile F-35 tokom operacije u Libanu. Na taj način su postali prva vojska u svetu koja je taj avion ubacila u oprativnu upotrebu.

Broj komentara 8

Pošalji komentar
(петак, 02.авг.2019 02:56)
Ramzaj

Politicke igre

Upravo je platforma aviona Jak-141 iskoriscena za F-35 i to nije nikakva novost ni tajna, SAD su kupile projekat tog aviona sasvim javno, a o MiG-u 41 nema nikakve veze to je avion koji je tek u planu. Mislio si na MiG-39 prvi projekat aviona pete generacije u svetu koji je nosio eksperimentalnu oznaku 1.42 i 1.44, aparat sa kojim F-35 nema ama bas nikakve veze ni slicnosti niti im je namena ista, to su dva, po svemu, dijametralno suprotna aparata.

(четвртак, 01.авг.2019 22:13)
anonymous

@F-35

Mala ispravka, nisu Amerikanci napravili F-35 na osnovu Jak-140 ( to je stari avion iz '50ih god. proslog veka) vec su navodno u vreme raspada SSSR-a i siromastva u Rusiji '90-ih kupili planove za MiG-41 od Rusije i na osnovu tih planova razvijen je F-35.

(четвртак, 01.авг.2019 18:07)
anonymous

F-35

Nije mi jasno šta će drastično novo rusi otkriti oko F-35. On je inače napravljen na bazi ruskog Jak-140 koji ima sličan izgled i ameri su otkupili licencu javno od rusa pre početka projekta F-35. Rusi su proizveli preko 400 aviona Jak-140 i u upotrebi se pokvarilo i srušilo preko 200 aviona jer su se pokazali mnogo nestabilni i nepouzdani. Oni su trebali da budu odgovor na britanski Siharier. Koncepcija vetikalnog poletanja i sletanja je bila veoma ambiciozna u to doba, ali na žalost pre vremena implementiranja novih tehnologija.
HUD odnosno upravljanje u kacigi su izmislili takođe rusi i primenili još 70-tih godina prošlog veka. Umrežavanje, tj. deljenje podataka je delo takođe ruskih inženjera. Iako su npr. Su-22, Su-25, Su-24 vremešni avioni, oni u jatu sa Su-35, Su-34, koji imaju mnogo moćnije radare dobijaju informacije od njih kao da imaju iste napredne radare i informacione sisteme. Iz tog razloga su još efikasno u upotrebi u ruskoj vojsci i kombinovana napadačka flota može da ima podjednako dobro dejstvo što su pokazali u Siriji.

(четвртак, 01.авг.2019 17:57)
anonymous

@Logika

Nudili su Amerikanci Turcima 'Patriote' jos davno. Ali turska komisija zaduzena za odabir PVO sistema nije bila zadovoljna tim sistemom, zato je odluka pala da se kupi S-400. Inace ta komsija je bila sastaljena od raznih doktora, inzenjera, vojnih lica itd. nisu to neki sarlatani vec ljudi koji se razumeju u te stvari. Patriot je kud i kamo inferiorniji od S-400, cak i od S-300 sto se najbolje videlo tokom agresije na Iraka kada su Patrioti presreli svega 30% zastarelih irackih raketa Scud. Takodje i na primeru Saudijske Arabije vidimo da je Patriot daleko od ozbiljnog PVO sistema, Huti iz Jemena redovno bombarduju aerodrome, baze i naftna polja u Saudijskoj Arabiji a Patrioti ni da beknu sto bi se reklo.

(четвртак, 01.авг.2019 14:36)
anonymous

provera

a da nije obrnuto

(четвртак, 01.авг.2019 14:33)
anonymous

Logika

Ostaje jedino enigma ZAŠTO amerika NIJE htela da proda Turskoj sistem Patriot, a sad se bune za S-400, isto će biti i sa F-35, ako ga ne prodaju Turskoj oni će naručiti Su-57 i onda opet ista priča...

(четвртак, 01.авг.2019 14:26)
anonymous

Kupice Turska i avione od Rusa

Prodace im Rusi i Suhoje pa onda se nece moci Amerikanci buniti kako se PVO ne slaze sa avionima

(четвртак, 01.авг.2019 13:48)
anonymous

Zajedno

Kao da Rusi ne mogu da ga prouce i bez konretnih primeraka, kao da nisu to vec radili gde god su ovi leteli. Problem je u tome sto americki PVO sistemi ne obaraju njihove avione pa bi im odgovaralo da oni to prodaju svima jer ako ih jednom napadnu, ovi ne mogu da se brane od njih. S-400 nema tih problema i Turska se svrstala u zemlje koje ne mogu (tek tako ili nikako) da napadnu. To boli.

Uputstvo

Komentari koji sadrže vređanje, nepristojan govor, neproverene optužbe, rasnu i nacionalnu mržnju kao i netoleranciju bilo kakve vrste neće biti objavljeni. Govor mržnje je zabranjen na ovom portalu. Komentari se moraju odnositi na temu članka. Prednost će imati komentari gramatički i pravopisno ispravno napisani. Komentare pisane velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i kraćenja komentara koji će biti objavljeni. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu webdesk@rts.rs. Polja obeležena zvezdicom obavezno popunite.

Закључано: Откључајте повлачењем стрелице у десно ...
petak, 04. april 2025.
10° C

Komentari

Da, ali...
Kako preživeti prva tri dana katastrofe u Srbiji, i za šta nas priprema EU
Dvojnik mog oca
Verovatno svako od nas ima svog dvojnika sa kojim deli i sličnu DNK
Nemogućnost tusiranja
Ne tuširate se svakog dana – ne stidite se, to je zdravo
Cestitke za uspeh
Da li ste znali da se najbolje gramofonske ručice proizvode u Srbiji
Re: Eh...
Leskovačka sprža – proizvod sa zaštićenim geografskim poreklom