sreda, 24.04.2019, 07:42 -> 20:27
Izvor: RTS, Rojters
Crveni tepih za Kim Džong Una u Vladivostoku
Severnokorejski lider Kim Džong Un stigao je u Vladivostok, gde će se sastati sa predsednikom Rusije Vladimirom Putinom. Kim je najavio da će tema razgovora biti mirovni pregovori na Korejskom poluostrvu.
Za Kim Džong Una priređen je svečani doček u Vladivostoku, sa crvenim tepihom i počasnim strojem ruske garde.
U ruski grad severnokorejski lider je stigao vozom kako bi se sastao sa predsednikom Vladimirom Putinom.
Kim je na tlo Rusije stupio u Primorskoj oblasti, gde ga je dočekao tamošnji guverner Oleg Kozhemijak uz pogaču i so.
Poseta je pažljivo pripremana. U Vladivostok su, prema izveštajima medija, još pre nekoliko dana stigli šef kabineta severnokorejskog vođe i Kimova rođena sestra, koju smatraju njegovom desnom rukom za sve važne susrete.
"Došao sam u Rusiju s toplim osećanjima našeg naroda. Nadam se da će poseta biti krunisana uspehom i korisna i da ću s predsednikom Putinom razgovarati konkretno o rešenju situacije na Korejskom poluostrvu i razvoju naših bilateralnih odnosa", rekao je lider Severne Koreje.
Oni su održali kratak sastanak, navodi se u saopštenju iz ruske pokrajine. Ministar za razvoj Dalekog istoka i Arktika Aleksandar Kozlov, koji je prisustvovao sastanku, poželeo je Kimu uspešan boravak na ruskom tlu.
"Nadamo se da će ova poseta ostati u vašem srcu u pozitivnom sećanju", naglasio je Kozlov.
Poznavaoci prilika na Korejskom poluostrvu ocenjuju da Kim pokušava da ojača veze s Rusijom i Kinom i time pokaže Vašingtonu da ima na raspolaganju više mogućnosti. Kremlj smatra da su šestostrani pregovori Amerike, Rusije, Kine, Japana i dve Koreje, započeti 2003, jedini put ka rešenju.
"Hoćemo da uverimo Amerikance da u odnosima sa Severnom Korejom ne mora da se koristi samo štap. Zatvorili su poligon za nuklearne i raketne testove i pokazali spremnost da eliminišu nuklearni reaktor, ako Sjedinjene Države ispune ono što su obećale", rekao je bivši ambasador Rusije u Južnoj Koreji Gleb Ivanšencov.
Kimov drugi samit s Trampom u februaru u Vijetnamu završen je bez dogovora, zbog neslaganja oko američkih sankcija. Severna Koreja je, u međuvremenu, testirala novo oružje, smenila glavnog pregovarača s Vašingtonom i zatražila da se američki državni sekretar Majk Pompeo povuče iz nuklearnih pregovora.
Uputstvo
Komentari koji sadrže vređanje, nepristojan govor, neproverene optužbe, rasnu i nacionalnu mržnju kao i netoleranciju bilo kakve vrste neće biti objavljeni. Govor mržnje je zabranjen na ovom portalu. Komentari se moraju odnositi na temu članka. Prednost će imati komentari gramatički i pravopisno ispravno napisani. Komentare pisane velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i kraćenja komentara koji će biti objavljeni. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu webdesk@rts.rs. Polja obeležena zvezdicom obavezno popunite.
Broj komentara 4
Pošalji komentar