subota, 30.03.2019, 08:18 -> 11:18
Izvor: RTS
Autor: Dušan Gajić
Bregzit, vidimo se u ponedeljak
Da li se Evropa sprema za izlazak Londona bez sporazuma i kakvi bi još preokreti mogli da uzdrmaju Bregzit.
Posle tri neuspela pokušaja, britanski poslanici glasaće ponovo u ponedeljak o sporazumu o razlazu sa Evropskom unijom.
Dopisnik RTS-a iz Brisela, Dušan Gajić, kaže da je 29. mart trebalo da bude datum istorijskog izlaska, jer bi prvi put u 60 godina Evropske unije jedna zemlja napustila njeno članstvo.
"Do toga nije došlo jer su se prethodno EU i Velika Britanija dogovorile da uzmu još malo vremena da bi se razmotrile sve opcije, dve ili tri nedelje, do 12. aprila. Nakon trećeg odbijanja sporazuma Tereze Mej u britanskom parlamentu, u Evropskoj komisiju kažu da je sada izlazak bez sporazuma verovatni scenario. Opcije se sada sužavaju", navodi Gajić.
Predsednik Evropskog saveta Donald Tusk sinoć je kratko saopštio da u svetlu novog odbijanja u britanskom parlamentu saziva vanredni samit lidera EU za 10. april.
"Tu će se i pred EU i pred Britanijom izbor svesti na manje više dve opcije - izlazak 12. aprila bez sporazuma, druga opcija je odlaganje Bregzita na duži rok", kaže Gajić.
Izlazak Britanije iz EU bez sporazuma za koji svi u protekle dve, tri godine kažu da bi trebalo učiniti sve da se on izbegne, sada deluje realnije nego ikada.
Dušan Gajić dodaje da bi to značilo da između 12. i 13. aprila, posle četiri decenije potpune integrisanosti u zajedničko EU tržište, Velika Britanija postaje treća zemlja za EU, sa neregulisanim odnosima.
"To praktično znači da bi građani Velike Britanije morali da putuju u EU sa pasošima, da prolaze carinske i druge kontrole rezervisane ranije samo za građane trećih zemalja. U trgovini već od 13. aprila to znači primenu tarifa, carinskih i sanitarnih kontrola na granici, potencijalne poremećaje i zastoje u saobraćaju. To znači i period neizvesnosti za oko milion građana Britanije u EU i tri miliona građana EU koji žive u Britaniji, a koji bi morali da regulišu svoj status", objašnjava dopisnik RTS-a.
Dušan Gajić kaže da bi druga opcija, odlaganje Bregzita bez sporazuma, značila odlaganje Bregzita na neki neodređeni duži rok, ali svakako za period posle izbora u EU parlamentu 23. maja.
"To bi onda značilo da bi kandidati iz Velike Britanije trebalo da učestvuju na tim izborima. Pomalo apsurdna situacija – zemlja koja želi da izađe iz Unije učestvuje u izborima za Evropski parlament. A time ne bi bili oduševljeni ni u EU, jer to znači da bi poslanici iz Velike Britanije ušli u Evropski parlament, a onda bi ga u nekom trenutku napustili i ostavili prazna mesta usred parlamenta", napominje Gajić.
Da li je to bolje od haotičnog scenarija, videće se, kaže Gajić, u sledeće dve nedelje, do 12. aprila.
Uputstvo
Komentari koji sadrže vređanje, nepristojan govor, neproverene optužbe, rasnu i nacionalnu mržnju kao i netoleranciju bilo kakve vrste neće biti objavljeni. Govor mržnje je zabranjen na ovom portalu. Komentari se moraju odnositi na temu članka. Prednost će imati komentari gramatički i pravopisno ispravno napisani. Komentare pisane velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i kraćenja komentara koji će biti objavljeni. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu webdesk@rts.rs. Polja obeležena zvezdicom obavezno popunite.
Broj komentara 1
Pošalji komentarPolitička kriza u Britaniji
Očigledno da britanski političari više ni sami ne znaju šta da urade?