nedelja, 25.08.2013, 16:23 -> 16:33
Špigl: NSA špijunirao UN
NSA tajno nadgledala unutrašnju video-konferencijsku vezu u sedištu Ujedinjenih nacija u Njujorku, piše nemački nedeljnik "Špigl". Kako tvrdi list, meta špijuniranja bile države članice u svetskoj organizaciji i institucije u UN, poput Evropske unije i Međunarodne agencije za atomsku energiju.
U poslednjem u nizu tekstova posvećenih programu špijuniranja SAD koji su doveli do zaoštravanja odnosa između Vašingtona i njegovih saveznika, nemački magazin Špigl piše da je američka Agencija za nacionalnu bezbednost (NSA) tajno nadgledala unutrašnju video-konferencijsku vezu u sedištu Ujedinjenih nacija u Njujorku.
Nedeljnik Špigl navodi da, poverljiva dokumenta koje je listu dostavio odbegli američki obavestajac Edvard Snouden, pokazuju da je NSA uspela da dešifruje video-konferencijsku vezu u UN prošlog leta.
Za samo tri sedmice, američka obaveštajna agencija uspela je da broj "provaljenih" komunikacija poveća sa 12 na 458, prenosi AP.
Nedeljnik prenosi da su meta špijuniranja i postavljanja tajnih prislušnih uređaja bile države članice u svetskoj organizaciji i institucije u UN, poput Evropske unije i Međunarodne agencije za atomsku energiju (IAEA).
Interna dokumenta pokazuju da je NSA špijunirala delegaciju EU u Njujorku pošto se preselila u nove prostorije u jesen prošle godine.
Među dokumentima koje je Snouden kopirao i dostavio Špiglu nalaze se i planovi misije EU, njena informaciona tehnologija i serveri.
Iz tih dokumenata se, takođe, vidi da je NSA prisluškivala više od 80 amabasada i konzulata širom sveta, a program je nazvan "služba specijalne kolekcije", navodi Rojters.
Kako ističe list, nadgledanje je intenzivno i dobro organizovano i nema nikakve veze sa odbijanjem terorista.
Špijuniranje SAD je vruća tema u Nemačkoj imajući u vidu da se sledećeg meseca održavaju parlamentarni izbori u toj zemlji, a pojedini izveštaji ukazuju da su nemački obaveštajci sarađivali sa američkim kolegama u špijuniranju.
Afera sa špijuniranjem mogla bi da utiče na nemačke birače da o svemu daju svoje mišljenje ukoliko se ispostavi da je kancelarka Angela Merkel znala mnogo više o toj saradnji nego što tvrdi.
Uputstvo
Komentari koji sadrže vređanje, nepristojan govor, neproverene optužbe, rasnu i nacionalnu mržnju kao i netoleranciju bilo kakve vrste neće biti objavljeni. Govor mržnje je zabranjen na ovom portalu. Komentari se moraju odnositi na temu članka. Prednost će imati komentari gramatički i pravopisno ispravno napisani. Komentare pisane velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i kraćenja komentara koji će biti objavljeni. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu webdesk@rts.rs. Polja obeležena zvezdicom obavezno popunite.
Broj komentara 3
Pošalji komentar