Rehabilitacioni centri udruženi u projektu post-kovid lečenja

Epidemijska situacija se smiruje, smanjuje se broj novozaraženih i hospitalizovanih. Tokom pandemije mnogi rehabilitacioni centri u Srbiji bili su primorani da uđu u kovid sistem, a zbog slabe posećenosti, poslovali su sa gubitkom. Uz podršku države uspeli su da opstanu, a sada zajedno rade na izradi protokola za post kovid rehabilitaciju.

Udruženje rehabilitaciolnih centara Srbije okuplja 21 ustanovu, od kojih su 2 instituta i 19 specijalnih bolnica. Tokom kovida predstavljali su veoma značajan deo zdravstvenog sistema.

46056885
46056885 Pripemili: Biljana Popović i Ivan Miljković

„Obzirom da je 10 naših rehabilitacionih centara bilo u kovid sistemu, bili su crvena zona i pomogli su u onim najtežim trenucima i zbrinjavali obolele od kovida", kaže Svetlana Strailović, direktorka Udruženja RH centara Srbije. 

„Evo mi u Seltersu, zbog blizine Beograda, 4 puta smo bili u kovid sistemu, i naravno da smo morali svoje kapacitete da prilagodimo tome", navodi Snežana Kostić, direktorka Instituta za rehabilitaciju banje Selters.

Prethodne 2 godine poslovali su uglavnom sa gubitkom, a podrška države koju su dobili pomogla im je da opstanu. Sada se radi na izradi protokola za post kovid rehabilitaciju, jer su bolest, strah i otuđenost, na mnoge ostavili i psihosomatske posledice.

„Da to prepozna država i republički fond zdravstvenog osiguranja, i da i takve korisnike kojima je potreban naš tretman, gde smo mi spremni da pored prirode, prirodnih faktora koje koristimo, pored aparaturne tehnike, da primimo i popunimo kapacitete", kaže Rade Kostić, direktor specijalne bolnice za rehabilitaciju Gamzigradska Banja.

A prirodni faktori godinama unazad utiču na to da se u Lukovskoj banji traži mesto više. Iako je u Udruženju, ova banja nije bila u kovid sistemu, a protekli period kompanija Planinka, u čijem sastavu posluje, iskoristila je za ulaganja u proširenje kapaciteta. Otvoren je novi hotel Bela Jela, a u ovoj godini planirano je i otvaranje hotela u Kuršumlijskoj banji.

Ivan Raičević, generalni direktor AD Planinka ističe: „Naše sve usluge bazirane su na korišćenju prirodnih lekovitih faktora, prvenstveno mineralne vode. Mi stalno radimo na unapređenju usluga, na potvrdi lekovitosti prirodnih faktora, tako da svi gosti koji dođu, kako zbog lečenja, rehabilitacije, ili samo odmora i prevencije, moći će da koriste vrhunske medicinske tretmane u našim banjama."

U godini pred nama, zaposleni u rehabilitacionim centrima Srbije, a njih je oko osam hiljada, očekuju da se građani vrate starim navikama i dolaze u banje na oporavak i lečenje.

subota, 29. mart 2025.
10° C

Komentari

Da, ali...
Kako preživeti prva tri dana katastrofe u Srbiji, i za šta nas priprema EU
Dvojnik mog oca
Verovatno svako od nas ima svog dvojnika sa kojim deli i sličnu DNK
Nemogućnost tusiranja
Ne tuširate se svakog dana – ne stidite se, to je zdravo
Cestitke za uspeh
Da li ste znali da se najbolje gramofonske ručice proizvode u Srbiji
Re: Eh...
Leskovačka sprža – proizvod sa zaštićenim geografskim poreklom