Ogromni računi za vodu u Paraćinu
Stanari zgrade u Ulici kralja Milutina u Paraćinu obratili su se redakciji RTS-a zbog višestruko uvećanih računa za utrošenu vodu. U gradskom vodovodu kažu da postoji kvar iza vodomera za čiju popravku su nadležni stanari.
"Ja sam bila u šoku. Ja sam korisnik materijalne pomoći, imam troje dece, ni ja ni muž nigde ne radimo i baš zbog toga redovno gledam da platim svoje račune. Ja sam otišla, reklamirala", kaže Marija Arsić-Tihić.
Visoke račune za utrošenu vodu dobili su svi stanari jer se očitana potrošnja sa glavnog vodomera deli na ukupan broj stanara.
"Za nas 44 člana je potrošnja 1.146 metara kubnih, što znači da je po članu 26 kubika, da li je moguće da je ovo detence potrošilo 26 kubika a ono nema ni godinu", pita se Snežana Marković.
U vodovodu kažu da se vodomeri očitavaju na dva meseca, da ima puno gubitaka vode u starim zgradama, neprijavljenih stanara, a da se u konkretnom slučaju radi o kvaru na ventilu iza vodomera, što je briga stanara.
"Normalno je da svako mora da vodi računa o svojoj imovini, o svojoj mreži, to je njihova imovina, mi se trudimo da održavamo ispravne instalacije do vodomera", objašnjava Nebojša Simić, direktor vodovoda u Paraćinu.
Upravnica koja brine o 22 zgrade kaže da su je iz vodovoda o kvaru obavestili tek juče, a da su kvar ustanovili još prilikom očitavanja vodomera.
"Postavljam pitanje zašto to nije ako se čita jednom mesečno, ne znam kad čitaju, nisam radnik vodovoda, da mi se javi, da me obaveste jer ja neću da ulazim u šahte, vodovod mora da pregleda to da kontroliše", smatra Lidija Cvetković, profesionalna upravnica zgrade.
Majstor koji će zameniti ventile dolazi tokom popodneva. Iz vodovoda kažu da će posle podnošenja reklamacije otpisati plaćanje za kanalizaciju, što je 35 dinara po kubnom metru utrošene vode. Sada 55 dinara po kubiku za vodu građani će morati da plate. Jedina pogodnost koju vodovod nudi je otplata duga na 24 rate. A dok se kvar ne otkloni, voda otiče, a vodomer radi.
Uputstvo
Komentari koji sadrže vređanje, nepristojan govor, neproverene optužbe, rasnu i nacionalnu mržnju kao i netoleranciju bilo kakve vrste neće biti objavljeni. Govor mržnje je zabranjen na ovom portalu. Komentari se moraju odnositi na temu članka. Prednost će imati komentari gramatički i pravopisno ispravno napisani. Komentare pisane velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i kraćenja komentara koji će biti objavljeni. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu webdesk@rts.rs. Polja obeležena zvezdicom obavezno popunite.
Broj komentara 1
Pošalji komentarPotrošnja vode po članu domačinstva
Stanari te zgrade nisu i ne mogu biti krivi. Svak od njih
mora imati svoj brojčanik a ne svi skupa samo jedan.
Sa ženom živimo u vlastitoj kući koja ima oko 400 m2
te tri kupaonice sa tri tuša i tri wc-ja. Predviđena
mesečna potrošnja za oba je 7 kubika mesečno, što
zbnači 3,5 kubika po osobi. Jednom ili dva puta godišnje
kumunala ustanovi stvarnu potrošnju vode, koja skoru
uvek iznosi mesečno 6 kubika, što znači 3 kubika po
osobi.
Niko u toj zgradi ne može biti kriv ako komunala nije
sposobna svakom domaćinstvu montirati njegov
vlastiti brojčanik.
Moj mesečni račun od komunale u vrlo uređenom
gradići iznoso 35 EUR, u što je uključeno i odvoz
smeća.