Izlov štetne ribe i uređivanje Palićkog jezera

Palićko jezero se već godinama ne preporučuje za kupanje zbog velike količine algi i organskih materija. Posle višemesečnih priprema, počela je sanacija jezera za koju je Nemačka razvojna banka izdvojila 6,5 miliona evra.

Specijalizovane ribolovačke ekipe danas su izlovile oko pola tone babuške iz Palićkog jezera. To je jedna od mera zaštite biodiverziteta jezera.

"Devedeset pet odsto riba u jezeru je srebrni karaš, koji je štetan i ne daje da se razmnožavaju druge vrste ribe. I zbog algi nije dobro da ona bude prisutna u Palićkom jezeru. Nadamo se da će se posle ovog selektivnog izlova razmožiti riba koja je poželjna i potrebna", kaže Marta Dobo, direktor JP Palić Ludaš.

Projektom je predviđena i izgradnja kanalizacije za naselje Palić, čije su se otpadne vode, bez prečišćavanja, ulivale u jezero. Tender za izvođača radova otvoren je do kraja aprila, a radovi će početi na leto.

"Kroz realizaciju ovog projekta u dužini od oko 19 kilometara u stambenom delu naselja i oko osam kilometara u turističkom delu, stepen izgrađenosti mreže će se podići na oko 80 procenata. Izgradnja potisnog voda u dužini od 5 i po kilometara sa crpnom stanicom omogućiće da se fekalne, industrijske i otpadne komunalne vode iz domaćinstva odvode do gradskog subotičkog postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda", objašnjava Đerđ Šugar, direktor JKP "Vodovod i kanalizacija" iz Subotice.

Otpadna voda iz svih subotičkih domaćinstava sliva se u Palićko jezero. Prečistač postoji, ali će ovim projektom dobiti poboljšanja.

"Prečistač radi u okviru projektovanih parametara, ali je stav KfW banke da idemo na još bolje rezultate", navodi Ervin Molnar, rukovodilac Projekta zaštite biodiverziteta jezera Palić.

Jedna od mera spasavanja Palića od zagađenja je sprečavanje spiranja hemikalija sa oranica oko jezera.

"To konkretno znači da je u toku izrada projekta takozvanog zelenog pojasa, koji podrazumeva krčenje invazivnih biljaka i sadnju autohtonih vrsta koje će da izoluju štetno dejstvo poljoprivrednih aktivnosti i time sačuvaju vodu u jezerima", objašnjava Molnar.

U toku je i projektovanje pešačko-biciklističke staze oko jezera. Sve ove mere trebalo bi da doprinesu da se za oko tri godine Palićko jezero vrati kupačima.

Broj komentara 1

Pošalji komentar

Uputstvo

Komentari koji sadrže vređanje, nepristojan govor, neproverene optužbe, rasnu i nacionalnu mržnju kao i netoleranciju bilo kakve vrste neće biti objavljeni. Govor mržnje je zabranjen na ovom portalu. Komentari se moraju odnositi na temu članka. Prednost će imati komentari gramatički i pravopisno ispravno napisani. Komentare pisane velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i kraćenja komentara koji će biti objavljeni. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu webdesk@rts.rs. Polja obeležena zvezdicom obavezno popunite.

Закључано: Откључајте повлачењем стрелице у десно ...
utorak, 01. april 2025.
7° C

Komentari

Da, ali...
Kako preživeti prva tri dana katastrofe u Srbiji, i za šta nas priprema EU
Dvojnik mog oca
Verovatno svako od nas ima svog dvojnika sa kojim deli i sličnu DNK
Nemogućnost tusiranja
Ne tuširate se svakog dana – ne stidite se, to je zdravo
Cestitke za uspeh
Da li ste znali da se najbolje gramofonske ručice proizvode u Srbiji
Re: Eh...
Leskovačka sprža – proizvod sa zaštićenim geografskim poreklom