Vlaški jezik kao izborni predmet
Vlaški jezik je uveden kao izborni predmet u osnovnim školama istočne Srbije pre četiri godine. U osnovnoj školi u Laznici kod Žagubice sva deca od prvog do petog razreda pohađaju ovaj izborni predmet vrlo rado. Nedostaje još udžbenika i predavača, ali radi se na tome.
Čas vlaškog govora sa elementima nacionalne kulture u Lazničkoj osnovnoj školi kod Žagubice. Pored učenja vlaškog pisma, učenici od 1. do 5. razreda na tim časovima i pevaju, igraju kolo i crtaju. Iako je izborni predmet, čas vlaškog govora niko od njih ne propušta.
"Sva deca ostala su krenula na vlaški jezik i pošto je naše vlaško selo, onda sam odlučila i ja svoje dete da ostavim na vlaški jezik", kaže Danijela Šćapulović, roditelj.
"One na početku su sve srpski pričale i sad odlučile da pomalo i vlaški", kaže Staniša Jović, roditelj.
Časovi su došli u pravo vreme. Prethodne generacije su vlaški jezik učile od rođenja i prenosile ga usmenim putem, ali sada sve manje dece svoj maternji jezik uči kod kuće.
"Onda ih mi učimo vlaški, da bismo sačuvali tradiciju i jezik, da ne bi ostalo u nezaborav", kaže Dara Đorić, učiteljica.
Ovo su prvi Vlasi koji će znati i da pišu na svom jeziku. Pismo je napravljeno dodavanjem pet glasova srpskoj azbuci. Nacionalni savet Vlaha u saradnji sa Ministarstvom prosvete izradio je udžbenike za dve godine. Nedostaje za još tri.
"Ušli smo u proces standardizacije koji će svakako trajati. Ali će svakako doprineti da sutradan se proširi i na veći broj škola", kaže Radiša Dragojević, predsednik Nacionalnog saveta Vlaha.
Do sada je više od 2.000 učenika pohađalo nastavu u školama istočne Srbije. Ove godine vlaški jezik uče i u Milanovcu, dok je u Osanici otkazan zbog nedostatka predavača. Certifikat ima više od 100 učitelja vlaškog jezika, ali to nije dovoljno.
"Mi koristimo nastavnike koji već poznaju taj jezik i onda ih samo šaljemo dodatno na ovu obuku da bi dobili licencu i mogli to da rade," Neša Pećić, direkor OŠ "Jovan Šerbanović" Laznica.
Na poslednjem popisu 50.000 pripadnika Vlaške zajednice izjasnilo se da im je maternji jezik Vlaški.
rts.pozarevac@rts.rs
+381 12 211 466
Uputstvo
Komentari koji sadrže vređanje, nepristojan govor, neproverene optužbe, rasnu i nacionalnu mržnju kao i netoleranciju bilo kakve vrste neće biti objavljeni. Govor mržnje je zabranjen na ovom portalu. Komentari se moraju odnositi na temu članka. Prednost će imati komentari gramatički i pravopisno ispravno napisani. Komentare pisane velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i kraćenja komentara koji će biti objavljeni. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu webdesk@rts.rs. Polja obeležena zvezdicom obavezno popunite.
Broj komentara 0
Pošalji komentar