Linta: Srbima u Federaciji BiH se sistematski krše prava
Predsednik Odbora za dijasporu i Srbe u regionu Miodrag Linta kritikuje predstavnike vlasti u Bosni i Hercegovini i tvrdi da brojne činjenice pokazuju da od završetka ratova sve vlasti u Federaciji BiH sprovode politiku zapostavljanja i nestanka Srba.
Miodrag Linta navodi da je u Federaciji BiH pre rata živelo oko 600.000 Srba, a sada ih živi oko 40.000 i njihov broj se svakodnevno smanjuje.

"Preostalim Srbima u Federaciji BiH se sistematski krše prava na zapošljavanje i javnom sektoru, učenje srpskog jezika i ćirilice, povratak otete i uzurpirane imovine, pravo na obnovu porušenih kuća, na finansijsku podršku srpskim udruženjima, i organizacijama...", navodi Linta u izjavi koju je dostavio medijima.
Tvrdi i da Srbi ne mogu da se zaposle u ministarstvima, javnim preduzećima, agencijama, policiji, pravosuđu, obrazovanju, zdravstvu i drugim javnim službama.
"Srpska deca nemaju mogućnost obrazovanja na srpskom jeziku niti korišćenje udžbenika na srpskom jeziku i ćirilici, osim u retkim slučajevima. U srpskim selima nema puteva, vode, prodavnica što je samo jedan od primera planskog zapostavljanja Srba od strane kantonalnih i federalnih vlasti", tvrdi Linta.
Zbog svega toga smatra da je Srbima u Federaciji BiH potrebna planska i organizovana pomoć Srbije da bi opstali na svojim ognjištima i da bi se lakše borili za svoja prava.
Zbog toga je, dodaje, potrebno da se osnuje Ministarstvo za Srbe u regionu sa ozbiljnim budžetom i stručnim i profesionalnim kadrom koje bi se svakodnevno bavilo rješavanjem problema Srba u Federaciji BiH, ali i Srba u Hrvatskoj, Crnoj Gori i drugim državama regiona.
"Samo sistematskim pristupom Srbije Srbi u regionu imaju šansu da opstanu. U suprotnom, preostalim Srbima u Federaciji BiH, Hrvatskoj i drugim državama regiona preti nestana", zaključuje Linta.
Uputstvo
Komentari koji sadrže vređanje, nepristojan govor, neproverene optužbe, rasnu i nacionalnu mržnju kao i netoleranciju bilo kakve vrste neće biti objavljeni. Govor mržnje je zabranjen na ovom portalu. Komentari se moraju odnositi na temu članka. Prednost će imati komentari gramatički i pravopisno ispravno napisani. Komentare pisane velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i kraćenja komentara koji će biti objavljeni. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu webdesk@rts.rs. Polja obeležena zvezdicom obavezno popunite.
Broj komentara 0
Pošalji komentar