Srbi iz regiona traže isti bukvar za sve
Nacionalne organizacije Srba iz regiona zatražile su aktivniji odnos matice Srbije i njenih insitucija prema Srbima u regionu, a kojih je, prema procenama između tri i četiri miliona zajedno sa onima koji žive u Republici Srpskoj.
Jedan od zahteva predstavnika krovne organizacije koja okuplja srpske organizacije iz osam zemalja regiona je i "jedan bukvar za sve Srbe, ne samo u regionu već i šire u dijaspori, koji bi doprineo zaštiti srpske kulture, tradicije i idientiteta".
Predstavnik Srpskog nacionalnog savjeta Crne Gore Momčilo Vuksanović je u ime krovne organizacije izrazio nezadovoljstvo što Uprava za saradnju s dijasporom i Srbima u regionu u čijoj su nadležnosti nije konstituisana.
Zbog toga nemamo kome da se požalimo i delegiramo probleme, kazao je Vuksanović.
Na konferenciji za novinare, rečeno je da se položaj srpskog naroda razlikuje od zemlje do zemlje u regionu, da je u Crnoj Gori najlošiji zbog nasilne asimilacije, a najbolji u Rumuniji i Mađarskoj.
Predstavnik Srba iz Mađarske Ljubomir Aleksov rekao je da je ta zemlja izdvojila nekoliko miliona evra za projekte Budimske eparihe SPC i najavio da se 25. maja povodom završetka obnove crkveno muzejskog objekta u Sentandreji očekuje velika proslava uz prisustvo čelnika Srbije i patrijarha SPC.
Aleksov je dodao da se zahvaljujući podršci Budimpešte u Mađarskoj renoviraju i grade nove srpske škole.
Zamenik gradonačelnika Vukovara Srđan Milaković ukazuje da u i danas u Vukovaru nema službene upotrebe srpskog jezika i ćiriličkog pisma.
"Što se tiče istoka Hrvatske sa obrazovanjem stojimo mnogo bolje, u drugim delovima to ide na drugačiji način i mnogo teže", dodaje Milaković.
Ukazuje da u Hrvatskoj postoji problem sa javnim diskursom, posledicama i zaostavštinom iz doba rata.
Gordana Jović Stojkovska, predstavnica Nacionalnog saveta Srba u Makedoniji rekla je da tamošnji Srbi nemaju finansijsku podršku države kao ni crkvu ni prostorije u kojima bi mogli da se okupljaju.
"Želimo jedan bukvar za sve Srbe, ne možemo dozvoliti da nestanu Kumanovska bitka, Kajmakčalan, Skadar i Sent Andreja ... kojih nema u obrazovnom sistemu", rekla je ona i kao jedino pozitivno izdvojila dobre međusobne odnose Srba i Makedonaca.
Predstavnik Nacionalniog saveta Srba iz Slovenije Nikola Todorović rekao je da u toj zemlji živi veliki broj Srba iz Republike Srpske te da zato Republiku Srpsku uz Srbiju posmatraju kao maticu od koje očekuju pomoć za Savet koji zastupa 65.000 Srba.
Pavle Brajović, predstavnik Udruženja srpskog naroda "Morača-Rozafa" iz Albanije rekao je da su Srbi u Albaniji počeli izgradnju insitucija od nule i da danas mogu biti zadovoljni. Dodao je i da su u toj zemlji Srbima Albanci prijatelji.
Na konferenciji je rečeno da bi bilo dobro da uz podršku matice svi važni istorijski praznici budu zajednički obeležavani u svim zemljama regiona.
Krovna organizacija obuhvata Savez Srba iz Rumunije, Udruženje Srba iz Hrvatske, Nacionalni saveta Srba u Makedoniji, Udruženje srpskog naroda "Morača-Rozafa", Asocijacije "Stvaraoci Republike Srpske, Nacionalniog saveta Srba iz Slovenije, Zajedničko veće opština iz Vukovara, Samoupravu Srba u Mađarskoj i Srpski nacionalni savjet Crne Gore.
Svoje korake i zahteve zasnivaju na Strategiji koju su usvojili o očuvanja srpskog identiteta i nacionalnog jedinstva srpskog naroda u regionu.
Uputstvo
Komentari koji sadrže vređanje, nepristojan govor, neproverene optužbe, rasnu i nacionalnu mržnju kao i netoleranciju bilo kakve vrste neće biti objavljeni. Govor mržnje je zabranjen na ovom portalu. Komentari se moraju odnositi na temu članka. Prednost će imati komentari gramatički i pravopisno ispravno napisani. Komentare pisane velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i kraćenja komentara koji će biti objavljeni. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu webdesk@rts.rs. Polja obeležena zvezdicom obavezno popunite.
Broj komentara 0
Pošalji komentar