Branimir Glavaš tuži poslanike koji ga nazivaju zločincem

Hrvatski poslanik Branimir Glavaš, koji je bio osuđen za zločine nad Srbima, traži odštetu od dvojice kolega u Saboru koji govore da je on osuđeni ratni zločinac, iako su Ustavni i Vrhovni sud ukinuli presude.

Glavaš, koji je odležao pet godina zatvora zbog ratnih zločina nad srpskim civilima tokom poslednjeg rata u Osijeku, sada poslanik u parlamentu, traži da mu Branimir Bunjac iz Živog zida i predsednik SDP-a Davor Bernardić isplate visoku novčanu odštetu zbog povrede ugleda i časti iznošenjem, kako se navodi, neistina u javnosti.

34433004 Бранимир Главаш (архивска фотографија) Branimir Glavaš (arhivska fotografija)

Bunjac i Bernardić za Glavaša govore da je osuđeni ratni zločinac, pišu hrvatski mediji i podsećaju da su Ustavni sud, a potom i Vrhovni, ukinuli te presude.

Riječki Novi list piše da se Glavaš nije odlučio za tužbu zbog klevete, od koje zastupnike štiti imunitet, nego za građansku parnicu i pritom od Bunjca zahteva 100.000, a od Bernardića 150.000 kuna.

"Nisam imao drugog načina. Valjda će barem kad ih oderem po džepu shvatiti da ne mogu iznositi ovakve neistine. S obzirom na to da je Bernardić u nekoliko navrata tvrdio da sam osuđeni ratni zločinac, za njega je tarifa viša. Već traje proces protiv Slobodne Dalmacije, a zbog istih ću insinuacija za naknadu štete tužiti i portal Indeks, te Jaroslava Pecnika", rekao je Glavaš.

Poslanik Živog zida je 10. oktobra na sedici parlamenta, tokom rasprave o godišnjem izveštaju predsednika vlade, kritikovao premijera Andreja Plenkovića da mu je, između ostalih, "saveznik Branimir Glavaš, osuđeni ratni zločinac koji je putem Drage Tadića pokušao da podmiti čak i sudije Vrhovnog suda".

Glavašev advokat u dopisu Bunjcu ocenio je da je isključivi njegov cilj bio da oblati predsednika HDSSB-a. Podseća da Glavaš nije osuđeni ratni zločinac, zbog toga što nije na snazi ni jedna osuđujuća presuda protiv njega.

"Naime, vama, kao i celoj hrvatskoj javnosti, poznato je da je Ustavni sud 12. januara 2015. godine ukinuo drugostepenu presudu Vrhovnog suda izrečenu protiv Branimira Glavaša, a Vrhovni sud je 28. jula 2016. godine ukinuo i prvostepenu osuđujuću presudu Županijskog suda u Zagrebu od 8. maja 2009. godine, te nikakva presuda (nepravosnažna ili pravosnažna) ne postoji", navodi se u dopisu.

Glavaš trenutno ima status optuženog

Inače, Glavaš trenutno ima status optuženog. Ponovljeno suđenje Glavašu počelo je u Županijskom sudu Zagrebu oktobra prošle godine i drugim optuženima za ratne zločine nad srpskim civilima u Osijeku 1991. godine, u slučajevima poznatim kao "Selotejp" i "Garaža".

Glavaš je zbog tih zločina bio pravosnažno osuđen na osam godina zatvora, ali je ta presuda ukinuta, kao i prvostepena od deset godina, a predmet vraćen na novo suđenje Županijskom sudu u Zagrebu.

Glavaš i drugi optuženi u tom slučaju - Ivica Krnjak, Gordana Getoš Magdić, Dino Kontić, Tihomir Valentić i Zdravko Dragić, izjasnili su se da nisu krivi za zločine.

Ustavni sud je početkom 2015. godine ukinuo pravosnažnu presudu Vrhovnog suda iz 2010. godine kojom je Glavaš osuđen na osam godina zatvora i predmet vratio na novo suđenje.

Protiv Glavaša je tada ostala na snazi prvostepena presuda od deset godina zatvora, na koliko je osuđen zbog ratnih zločina u slučajevima "Garaža" i "Selotejp". I svi drugi optuženi bili su osuđeni na višegodišnje zatvorske kazne.

Vrhovni sud je 2016. godine poništio tu prvostepenu presudu zagrebačkog Županijskog suda zbog bitnih povreda krivičnog postupka i slučaj vratio na novo suđenje.

Do odluke Ustavnog suda 2015. godine, Glavaš je više od pet godina proveo u zatvoru u Mostaru u Bosni i Hercegovini, u koju je pobegao uoči izricanja prvostepene presude u Hrvatskoj i čije državljanstvo ima uz hrvatsko.

Glavaš se tereti za ubistva više srpskih civila, od kojih su neki bačeni u reku Dravu vezanih ruku i sa selotejp trakom zalepljenom preko usta.

Neke od žrtava su u garaži Sekretarijata za narodnu odbranu u Osijeku, na čijem čelu je bio Glavaš, bile prisiljene da piju kiselinu iz akumulatora.

Ustavni sud je u obrazloženju odluke o ukidanju pravosnažne presude Glavašu, između ostalog, naveo da je Vrhovni sud pogrešio kad je na zločine počinjene posle međunarodnog priznanja Hrvatske primenjivao odredbe Ženevske konvencije o zaštiti žrtava nemeđunarodnih oružanih sukoba.

Glavaš se brani tvrdnjom da je žrtva političkog progona koji su naredili bivši hrvatski premijer i predsednik Hrvatske demokratske zajednice Ivo Sanader i tadašnji vrh HDZ-a.

Broj komentara 1

Pošalji komentar
(četvrtak, 15.nov.2018 13:52)
anonymous

Kako daga zovu,

nego po njegovim delima takvi ljudi nemaju ni imena ni prezimena.

Uputstvo

Komentari koji sadrže vređanje, nepristojan govor, neproverene optužbe, rasnu i nacionalnu mržnju kao i netoleranciju bilo kakve vrste neće biti objavljeni. Govor mržnje je zabranjen na ovom portalu. Komentari se moraju odnositi na temu članka. Prednost će imati komentari gramatički i pravopisno ispravno napisani. Komentare pisane velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i kraćenja komentara koji će biti objavljeni. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu webdesk@rts.rs. Polja obeležena zvezdicom obavezno popunite.

Zaključano: Otključajte povlačenjem strelice u desno ...
petak, 04. april 2025.
14° C

Komentari

Da, ali...
Kako preživeti prva tri dana katastrofe u Srbiji, i za šta nas priprema EU
Dvojnik mog oca
Verovatno svako od nas ima svog dvojnika sa kojim deli i sličnu DNK
Nemogućnost tusiranja
Ne tuširate se svakog dana – ne stidite se, to je zdravo
Cestitke za uspeh
Da li ste znali da se najbolje gramofonske ručice proizvode u Srbiji
Re: Eh...
Leskovačka sprža – proizvod sa zaštićenim geografskim poreklom