Sud u Strazburu: Neadekvatna istraga Crne Gore o smrti grupe Roma

Evropski sud za ljudska prava zaključio je da je Crna Gora prekršila Član 2 Evropske povelje o ljudskim pravima, propustivši da sprovede brzu i efikasnu istragu o smrti i nestanku grupe Roma iz Srbije, u blizini crnogorske obale avgusta 1999. godine.

"U današnjoj odluci Suda za ljudska prava jednoglasno je zaključeno da je došlo do povrede Člana 2 (pravo na život - istraga) Evropske konvencije o ljudskim prvima u slučaju jednog od podnosioca. Sud je zaključio da Vlada Crne Gore nije uspela da opravda trajanje krivičnog postupka u slučaju koji je trajao više od 10 godina i sedam meseci posle izdavanja nove optužnice 2006", saopštio je sud u Strazburu.

Sud naglašava da je protok vremena naneo štetu broju i kvalitetu dokaza, a da manjak marljivosti izaziva sumnju u dobru volju istražnih radova.

"Dugotrajne procedure su produžile teškoće za članove porodica. Sud zato smatra da ova kašnjenja ne mogu biti kompatibilna sa obavezama države sadržanim u Članu 2", stoji u saopštenju.

Slučaj Ranđelović i drugi protiv Crne Gore odnosi se na tužbu da su vlasti Crne Gore propustile da sprovedu brzu i efikasnu istragu povodom smrti ili nestanka članova familije podnosioca tužbe.

Navedena grupa od oko 70 Roma se ukrcala u noći 15. avgusta 1999. godine na brod u Crnoj Gori u nameri da dođe do Italije. Brod je potonuo nekoliko sati kasnije, a preživeo je samo jedan putnik.

Obdukcija je sprovedena na pronađenih 35 tela, a u nedostatku jasnog uzroka smrti zaključeno je da su se putnici najverovatnije udavili.

Septembra 1999. podignuta je optužnica protiv sedam osoba koje se terete za ilegalan prelazak granice, a u vezi sa nesmotrenim ugrožavanjem.

Posle mnogobrojnih saslušanja i odlaganja Visoki sud je oslobodio sve optužene usled nedostaka dokaza.

Zahtev pred Evropskim sudom podnelo je 13 osoba državljana Srbije i jedna Makedonije 23. marta 2011. godine, a podnosioci su se žalili na nesposobnost crnogorskih vlasti da sprovedu brzu i efikasnu istragu u slučaju smrti ili nestanka njihovih članova porodica i krivičnog gonjenja odgovornih.

Evropski sud za ljudska prava je odlučio da nastavi razmatranje slučaja u vezi sa jednim od podnosilaca zahteva, Begijom Gašijem, odbacivši izvestan broj prigovora crnogorske vlade o prihvatljivosti tužbe.

Sud u Strazburu u odluci navodi da Crna Gora treba Gašiju da isplati 12.000 evra na ime odštete i 500 evra na ima troškova, zaključuje se u saopštenju.

Broj komentara 0

Pošalji komentar

Uputstvo

Komentari koji sadrže vređanje, nepristojan govor, neproverene optužbe, rasnu i nacionalnu mržnju kao i netoleranciju bilo kakve vrste neće biti objavljeni. Govor mržnje je zabranjen na ovom portalu. Komentari se moraju odnositi na temu članka. Prednost će imati komentari gramatički i pravopisno ispravno napisani. Komentare pisane velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i kraćenja komentara koji će biti objavljeni. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu webdesk@rts.rs. Polja obeležena zvezdicom obavezno popunite.

Закључано: Откључајте повлачењем стрелице у десно ...
ponedeljak, 07. april 2025.
2° C

Komentari

Da, ali...
Kako preživeti prva tri dana katastrofe u Srbiji, i za šta nas priprema EU
Dvojnik mog oca
Verovatno svako od nas ima svog dvojnika sa kojim deli i sličnu DNK
Nemogućnost tusiranja
Ne tuširate se svakog dana – ne stidite se, to je zdravo
Cestitke za uspeh
Da li ste znali da se najbolje gramofonske ručice proizvode u Srbiji
Re: Eh...
Leskovačka sprža – proizvod sa zaštićenim geografskim poreklom