Drecun: SAD žele preko sporazuma da ojačaju ekonomsko prisustvo u Srbiji i regionu

Sjedinjene Američke Države preko sporazuma želi da ojačaju svoje ekonomsko prisustvo u Srbiji i regionu navodi za RTS Milovan Drecun, predsednik Odbora za Kosovo i Metohiju u doskorašnjem sazivu Skupštine Srbije. Ocenjuje da to stvara jednu situaciju u kojoj Srbija može jako dobro ekonomski da profitira.

Milovan Drecun navodi da je na geopolitičkoj sceni glavni takmac SAD - Kina i da američkom predsedniku Donaldu Trampu odgovara da se pozicionira u ovom delu regiona.

39745714
39745714 Gostovanje Milovana Drecuna u Jutarnjem programu RTS-a

"Tramp želi da parira inicijativi Pojas i put, reko je Drecun i dodao da se u ekonomskim planovima Trampa vidi namera da se preko tih garancija i kompanija što jače pozicionira u ovom delu regiona da bi parirali ekonomskom uticaju Kine. 

"Oni žele da učestvuju i izgradnji ključne infrastrukturekao što je povezivanje Jadranskog i Crnog mora preko pruge i auto-puta koji treba da se gradi, to je njihov geopolitički interes. Žele da pariraju kineskom ekonomskom prisustvu, žele da ojačaju sopstveno ekonomsko prisustvo i da se maltene takmiče sa Kinom uz naravno poštovanje njihovih uslova, i to stvara jednu situaciju u kojoj Srbija može jako dobro ekonomski da profitira", objašnjava Drecun.

Dodaje da sporazum ima i neke političke elemente, ali da je otvoren prostor za jačanje ekonomske saradnje ne samo između Beograda i Prištine već i između celog regiona, čiji će se benefiti, kako kaže, osetiti u narednom periodu.

"Sporazum ima veoma dobro razrađen mehanizam za jačanje, inteziviranje i produbljivanje ekonomske saradnje između privreda u centralnoj Srbiji i na Kosovu i Metohiji, ali preko mini-šengena je uveden i ceo region u igru. Takođe, ima i nekih pitanja koja ne mogu da se protumače kao direktno ekonomska - povratak interno raseljenih lica, rešavanje pitanja nestalih osoba, pitanja vezana za Hezbolah, Izrael...", objašnjava Drecun.

Ocenjuje da je srpska privreda najmoćnija u regionu i da traži prostor da se nesmetano širi.

"Albanci su preko taksi pokušali da ometu to širenje, ali to je sada izbačeno, nema više jednostranih mera, a garant je niko drugi do američki predsednik i tu već vidimo snagu tog sporazuma", objašnjava Drecun.

Gost Jutarnjeg programa ocenjuje da je Priština preko ovog sporazuma pokušala da dobije priznanje što je Beograd kategorički odbio.

"Imajući u vidu da su Sjedinjene Američke Države silom svog oružja, zajedno sa saveznicima iz NATO-a stvorile tu lažnu državu Kosovo i da je njihov stav dobro poznat - za njih je to država i oni očekuju od nas da mi pre ili kasnije priznamo tu lažnu državu ovaj sporazum je veliki napredak jer Priština nije pomenuta kao subjekat međunarodnog prava", zaključio je Drecun.

sreda, 09. april 2025.
11° C

Komentari

Da, ali...
Kako preživeti prva tri dana katastrofe u Srbiji, i za šta nas priprema EU
Dvojnik mog oca
Verovatno svako od nas ima svog dvojnika sa kojim deli i sličnu DNK
Nemogućnost tusiranja
Ne tuširate se svakog dana – ne stidite se, to je zdravo
Cestitke za uspeh
Da li ste znali da se najbolje gramofonske ručice proizvode u Srbiji
Re: Eh...
Leskovačka sprža – proizvod sa zaštićenim geografskim poreklom