Predsednik slovenačkog parlamenta u Beogradu
Predsednik slovenačkog parlamenta Dejan Židan, koji boravi u zvaničnoj poseti Srbiji, razgovarao je sa predsednicom parlamenta Srbije i narodnim poslanicima o unapređenju međuparlamentarne saradnje i evropskim integracijama. Predsednica skupštine poručila je da je Slovenija iskreni prijatelj Srbije na putu ka EU. Potpisan Memorandum o saradnji dveju skupština i razmeni poseta.
Na hiljadu i po slovenačkih kompanija posluje u Srbiji, a srpske investicije prisutne su u turizmu Slovenije. Od slovenačkog parlamenta stiže podrška evrointegracijama naše zemlje i poruka da između dve zemlje nema otvorenih pitanja.
"Razgovarali smo koliko je važno da kriterijumi EU prilikom kandidature i proširenja Unije u budućnosti na prostore Zapadnog Balkana bude jasno, da unapred znamo šta to Srbija na evropskom putu mora da ispuni. Imaćemo i jednu tehničku i iskrenu podršku slovenačkog parlamenta", kaže predsenica Skupštine Maja Gojković.
Prijateljski odnosi dve države nadograđeni su Memomoradumom o saradnji srpskog i slovenačkog parlamenta. To je korak ka unapređenju parlamentarnih i ukupnih bilateralnih odnosa.
"Potpuno verujem da je mesto Srbije u EU, a Slovenija je u zajednici jedan od najvećih prijatelja Srbije i verujemo da su naši interesi u toj oblasti potpuno identični. EU predstavlja veliki privredni prostor bez carina i administrativnih ograničenja, koji poziva na razvoj ekonomija koje su izvozno usmerene kao srpska i slovenačka", kaže predsednik Državnog zbora Dejan Židan.
Dobri odnosi Srbije i Slovenije imaju potvrdu u privrednom rastu od sedam odsto na godišnjem nivou.
Jačanje saradnje dva parlamenta
Predsednik Parlamentarnog odbora za stabilizaciju i pridruživanje EU i Srbije (POSP) Vladimir Orlić izrazio je zadovoljstvo posetom Židana, koja doprinosi jačanju saradnje dva parlamenta, saopštila je skupštinska pres služba.
Orlić je u razgovoru istakao da je članstvo u Evropskoj uniji spoljnopolitički prioritet Srbije i da većina narodnih poslanika podržava evropske integracije Srbije. Naveo je i da, prema poslednjem istraživanju, 52 odsto građana Srbije podržava evropske integracije, što ukazuje na stalni trend rasta u poslednjih nekoliko godina.
On je naglasio da je za građane veoma bitno da postoje pozitivni signali od strane EU, koji predstavljaju podstrek i ukazuju da je evaluacija sprovedenih reformi u Srbiji fer i korektna, kao i da EU prepoznaje uložene napore u reformskim procesima.
Govoreći o situaciji na Kosovu i Metohiji i nedavnim potezima Prištine koji se tiču podizanja carine na srpske proizvode i blokade pregovora, Orlić je ukazao da je važno da reakcije Evropske unije i njenih članica budu adekvatne i jasne.
Zahvalio se Sloveniji na principijelnom stavu i reakcijama na poteze Prištine, kojim se krše postignuti sporazumi.
Židan je pohvalio postignuti privredni napredak Srbije i dodao da Slovenija razume stav Srbije da očekuje jasnu reakciju EU po pitanju nedavnih poteza Prištine.
On je tokom razgovora istakao i da je značajno unaprediti saradnju dva parlamenta, kao i saradnju u oblastima kulture, poljoprivrede i IT.
Sastanku su prisustvovali narodni poslanici Dušica Stojković, Milija Miletić, Ljiljana Malušić, Elvira Kovač i Snežana Bogosavljević Bošković, kao i parlamentarci iz Slovenije dr Anže Logar i Predrag Baković.
Oni su se tokom razgovora složili da Srbija i Slovenija imaju dobre bilateralne odnose, kao i da postoji prostor da se unapredi saradnja parlamenata. Bilo je reči o mogućim budućim oblicima saradnje parlamentaraca.
Razgovaralo se i o perspektivama EU i predstojećim evropskim izborima.
Uputstvo
Komentari koji sadrže vređanje, nepristojan govor, neproverene optužbe, rasnu i nacionalnu mržnju kao i netoleranciju bilo kakve vrste neće biti objavljeni. Govor mržnje je zabranjen na ovom portalu. Komentari se moraju odnositi na temu članka. Prednost će imati komentari gramatički i pravopisno ispravno napisani. Komentare pisane velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i kraćenja komentara koji će biti objavljeni. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu webdesk@rts.rs. Polja obeležena zvezdicom obavezno popunite.
Broj komentara 0
Pošalji komentar