Marković: Velike sile gledaju samo svoje uspomene
Istoričar Predrag Marković kaže za RTS da je tekst u listu "Figaro" podsetio Francuze na srpsko-francusko prijateljstvo i primećuje da je na kraju ispalo da su srpska stradanja u ratu dobila veći publicitet. Očekuje da će priča biti oživljena kada francuski predsednik Emanuel Makron dođe u Beograd.
Predrag Marković je, gostujući u Dnevniku RTS-a, rekao da je na obeležavanju stogodišnjice kraja Velikog rata u Parizu protokol bio u potpunom haosu.
Ukazuje na marokanskog kralja koji je zaspao pored Melanije Tramp, ali smatra da tu postoji dublji razlog.
Problem je što velike sile, kao što samo gledaju svoje interese, tako gledaju samo i svoje uspomene, objašnjava Marković.
Navodi da javnost u Francuskoj ne zna da je Srbija imala srazmerno najveće žrtve u Prvom svetskom ratu, a da su Rusi imali veći broj mrtvih od Francuza.
Tekst u listu Figaro, gde je ocenjeno da je Srbija nepravedno ponižena na komemoraciji 11. novembra, podsetio je Francuze na srpsko-francusko prijateljstvo, kaže Marković.
Primećuje da je na kraju ispalo da su srpska uloga i stradanja u ratu dobila veći publicitet.
Marković je saglasan sa ocenom da je reputacija Srbije srušena devedesetih i da je danas teško vratiti je, jer mala zemlja nije u fokusu ni sada ni u prišlosti.
Očekuje da će francuski predsednik Emanuel Makron tokom posete Beogradu progovoriti o srpsko-francuskom prijateljstvu, i dodaje da se u ne bi se uzdao u srpsku zajednicu u Frnancuskoj.
Priča će biti oživljena kada dođe Makron, koji preuzima vodeću ulogu u Evropskoj uniji, ocenjuje Marković.
Što se tiče rekcije predsednika Aleksandra Vučića, smatra da je ona bila jedina moguća, i da ništa ne bi postigli da je uvređen "otišao sa žurke".
"Hrvati sami sebi prave probleme"
Komentarišući obeležavanje Dana Vukovara u Hrvatskom saboru uz sliku na kojoj je ustaški pozdrav "Za dom spremni", Marković ističe da je neverovatno da oni sami sebi prave probleme.
To je, kako dodaje, uvreda za žrtve Vukovara, ali ne očekuje reakciju u Hrvatskoj.
Smatra da ni Srbija ne treba da reaguje. "Šta nas briga što Hrvati sami sebe brukaju", poručuje Marković.
S druge strane, Zagreb optužuje Srbiju u Savetu Evrope za govor mržnje, ali Marković ukazuje da nije čuo da u Srbiji neko koristi fašističke pozdrave.
Što se tiče stogodišnjice od prisajedinjenja Crne Gore Kraljevini Srba, Hrvata i Slovenaca i izjave predsednika Mila Đukanovića da je odluka Podgoričke skupštine o tome bila velika izdaja, Marković podseća da su tu odluku prve odbacile crnogorske pristalice fašista 1941. godine.
Upitan da li će na Balkanu ikada zaživeti zajedničke istorijske čitanke, ocenjuje da je to teško, jer je teško napraviti veštačku simetriju.
Ako je jedan narod dao 90 odsto žrtava, onda je drugom to teško da prihvati, zaključuje Predrag Marković.
Uputstvo
Komentari koji sadrže vređanje, nepristojan govor, neproverene optužbe, rasnu i nacionalnu mržnju kao i netoleranciju bilo kakve vrste neće biti objavljeni. Govor mržnje je zabranjen na ovom portalu. Komentari se moraju odnositi na temu članka. Prednost će imati komentari gramatički i pravopisno ispravno napisani. Komentare pisane velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i kraćenja komentara koji će biti objavljeni. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu webdesk@rts.rs. Polja obeležena zvezdicom obavezno popunite.
Broj komentara 3
Pošalji komentarKada bi ...
se postigla istorijska simetrija među narodima SFRJ, Srbi bi se držali nje, a ostali bi tjerali dalje po svome.Već viđeno !
Nije samo ratovanje !
Pričom samo o ratovanju smetnuli smo sa uma da je Kraljevina Srbija od 1903 do 1914 bila jedna od najdemokratičnijih država na svetu sa jednim od najvećih procenata glasačkog stanovništva!Da je po ustavu i "Štampa u Srbiji slobodna".Da se i kralju Petru savetovalo da novine može samo privatno da tuži sudu a umesto unapred apanaže da se obrati banci za kredit!Molim objavite !
Uspomene
A ko nama brani?