Smajlović o odluci Britanije: Pokušaj Londona da ostane važan posle Bregzita
Novinarka Ljiljana Smajlović ocenjuje da je odluka Velike Britanije da skine Kosovo i Metohiju sa dnevnog reda sednice Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija pokušaj Londona da posle izlaska iz Evropske unije ostane jednako važan ili još važniji nego pre.
Ljiljana Smajlović je gostujući u Dnevniku RTS-a navela da Velika Britanija ovom odlukom Srbiji poručuje - vi ste naše dvorište.
"I to u trenutku kada Zapad govori drugim zemljama poput Rusije - ovo nije vaše dvorište, više nikada ništa nećete biti pitani, ovo nije sfera vaših interesa", navodi Smajlovićeva.
Dodaje da je Velika Britanija, pogotovo od kada je izašla iz EU, utrostručila napore i povećala sto odsto izdvajanja za Zapadni Balkan.
Ocenjuje da je specijalnost Velike Britanije da i kada izgubi imperiju, izgubi status jedne od najjačih sila sveta, uz pomoć svoje vrlo vešte diplomatije uspeva da ostane relevantna.
Dodaje da ova odluka Velike Britanije za Srbiju može da ima velike posledice.
"Ovo je pokušaj bagatelizacije Rezolucije 1244. Pogotovo sada kada vlast u Srbiji pokušava da podseti na tu rezoluciju", ocenjuje Smajlovićeva.
Podseća da je Velika Britanija u jesen 1998. godine postala predsedavajuća u Savetu bezbednosti i 1. oktobra su se, kako kaže, strahovito ubrzale stvari oko odluke o bombardovanju tadašnje Jugoslavije.
"Srbija kao adute ima Kinu i Rusiju"
Međutim, Srbija pored argumenata ima i adute u rukama.
"Srbija kao adute ima Kinu i Rusiju, i ovde je samo bitno koliko je njima stalo do Kosova, a mislim da im je stalo, možda ne zbog nas, možda zbog tih presedana. Putinu je stalo i Siju je stalo, on je počeo da igra sve veću ulogu u Evropi. Tako da ja mislim da će ovo verovatno ipak završiti nekim kompromisom", navodi Smajlovićeva.
Komentarišući navode o podeli, razgraničenju i razmeni teritorija, Ljiljana Smajlović kaže da ne veruje da je bilo kakva tajna podela dogovorena na sastanku Trampa i Putina.
"Ima nešto u toj priči o podeli kad o tome počnu da pričaju organizacije koje su NATO lobisti, kad one kažu – pa to nije tako loše, nešto se tu dešava. Ja ne verujem da je ikakva podela Kosova tajna dogovorena na sastanku Trampa i Putina, ali nešto sigurno ima čim američki ambasador na Kosovu prvi put od 2000. godine odbija da pomene mogućnost korekcije", zaključuje Smajlovićeva.
Uputstvo
Komentari koji sadrže vređanje, nepristojan govor, neproverene optužbe, rasnu i nacionalnu mržnju kao i netoleranciju bilo kakve vrste neće biti objavljeni. Govor mržnje je zabranjen na ovom portalu. Komentari se moraju odnositi na temu članka. Prednost će imati komentari gramatički i pravopisno ispravno napisani. Komentare pisane velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i kraćenja komentara koji će biti objavljeni. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu webdesk@rts.rs. Polja obeležena zvezdicom obavezno popunite.
Broj komentara 0
Pošalji komentar