Smisao amandmana – ko opstruira rad parlamenta?

Osim rasprave o sadržaju predloženih zakona, poslednjih nedelja u Skupštini se više govori o tome čiji su amandmani besmisleniji. Naime, vojni zakoni nisu prvi na koje je vladajuća većina podnela veliki broj amandmana. Opozicija smatra da time opstruiraju rad parlamenta. Poslanici vlasti kažu da sve rade po poslovniku.

I na set vojnih zakona poslanici su podneli više od hiljadu amandmana, ukupno 1.600. Od tog broja, blizu 400 amandmana podnela je vladajuća koalicija.

32906534
32906534 Pripremila Sanja Živković

Umesto o zakonskim rešenjima na sednici Skupštine Srbije poslanici neretko raspravljaju o smislu i besmislu podnetih amandmana. Ko opstruiše rad parlamenta, a ko ne?

Gordana Čomić iz DS-a kaže da je to imitacija institucionalnog dijaloga, ismevanje rasprave i volja da predstavnici vladajuće većine sebe promovišu i identifikuju.

To je legalno, ali nije legitimno, ističe Čomićeva.

Sanda Rašković Ivić, iz poslaničke grupe PG NS - Pokret za spas Srbije, kaže da oni neće bojkotovati rad parlamenta, već diskusiju u pojedinostima.

"To znači diskusiju o amandmanima, jer se ona pretvorila u totalnu besmislicu", smatra Sanda Rašković Ivić.

Iz sednice u sednicu opozicija negoduje. Ne osporavaju pravo na podnošenje amandmana, ali kritikuju njihovu sadržinu.

S druge strane, poslanici vladajuće koalicije koriste pravo koje proizilazi iz Poslovnika.

Aleksandra Tomić iz SNS-a kaže da poslanici pozicije predlažu amandmane u skladu sa Poslovnikom, isto kao i poslanici opozicije.

"Predlog opozicije je da vreme koje koriste jednostavno udvostruče kroz obrazloženje njihovih amandmana, što jednostavno Poslovnik ne dozvoljava, jer na kraju krajeva i oni su učestvovali u pisanju Poslovnika", ukazuje Tomićeva.

Đorđe Milićević iz SPS-a ističe problem prazne sale.

"Kako nametnuti poslanciima koji su dobili poverenje građana da obavljaju taj posao, da prisustvuju sednicama Narodne skupštine", upitao je Milićević.

Slične situacije i u prošlosti

I u prošlosti su u srpskom parlamentarizmu beležene slične situacije, ali uglavnom opozicije.

Demokratska stranka je 1997. godine posezala za sličnim opstrukcijama parlamenta kada je na zakon o teritorijalnoj organizaciji podnela čak 2.000 amandmana, a radikali su od dvehiljaditih, do 2008. predlagali i na hiljade rešenja.

"Nismo mi to prvi izmislili. To je nešto što je postojalo u drugim zemljama. Može se sresti u drugim parlamentima. To je način da se opoziciji onemogući da ona vrši opstrukciju, jer smo imali situaciju da su 2017. opozicione stranke takođe radile slične stvari na set zakona o obrazovanju. Bilo je podneto 400 amandmana od strane (poslanika) Dosta je bilo", kaže Ivo Čolović iz Cesida.

Na pitanje predsednice Parlamenta upućenom šefu delegacije EU Srbiji Semu Fabriciju - kako ograničiti pravo nekom poslaniku da podnosi amandmane, odgovora nije bilo.

Fabrici je rekao da za to nema nikakvo rešenje.

Broj komentara 0

Pošalji komentar

Uputstvo

Komentari koji sadrže vređanje, nepristojan govor, neproverene optužbe, rasnu i nacionalnu mržnju kao i netoleranciju bilo kakve vrste neće biti objavljeni. Govor mržnje je zabranjen na ovom portalu. Komentari se moraju odnositi na temu članka. Prednost će imati komentari gramatički i pravopisno ispravno napisani. Komentare pisane velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i kraćenja komentara koji će biti objavljeni. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu webdesk@rts.rs. Polja obeležena zvezdicom obavezno popunite.

Zaključano: Otključajte povlačenjem strelice u desno ...
utorak, 01. april 2025.
12° C

Komentari

Da, ali...
Kako preživeti prva tri dana katastrofe u Srbiji, i za šta nas priprema EU
Dvojnik mog oca
Verovatno svako od nas ima svog dvojnika sa kojim deli i sličnu DNK
Nemogućnost tusiranja
Ne tuširate se svakog dana – ne stidite se, to je zdravo
Cestitke za uspeh
Da li ste znali da se najbolje gramofonske ručice proizvode u Srbiji
Re: Eh...
Leskovačka sprža – proizvod sa zaštićenim geografskim poreklom