Dronovi na njivama, koje su prednosti za ratare

Novosadski Biosens nedavno je u Krivaji kod Bačke Topole otvorio prvi digitalnu farmu u Srbiji. I pored toga što je postao jedan od evropskih centara naučne izvrsnosti - Institut nema svoju zgradu, a vlasti obećavaju da će uskoro rešiti i taj problem. Svojim pronalascima, naučnici centra osvajali su prva mesta na svetskim i evropskim takmičenjima, a neki od njihovih pronalazaka su budućnost i u mnogo razvijenijim zemljama od Srbije.

Trenutno ih ima pedeset, a misija ovih madih naučnika je da informacione tehnologije iz virtuelnog sveta uvedu na njive.

32589858
32589858 Pripremio Milan Srdić

"Putem dronova ili satelita on tačno može da vidi kako njegova biljka raste, gde raste bolje, gde raste lošije. Na osnovu tih snimaka već može da se radi predikcija prinosa", rekao je Vladan Minić, naučnik saradnik Biosens instituta. 

Sve ove informacije korisnik dobija putem agrosens aplikacije. Stižu iz niza modernih uređaja, poput onog koji meri fotosintezu svake biljke na recimo polju pšenice, ali ne samo to.

"To nam daje veoma korisne informacije o biljci u smislu da li joj fali nekih hranjivih sastojaka. Da li joj fali vode i slično" rekao je Goran Kitić, šef laboratorije za nano i mikro elektroniku Biosensa. 

Vode može da zafali i vašoj zemlji, što će vam otkriti uređaj za merenje vlage, dok će vam ovaj na mobilni telefon poslati podatke o njenom kvalitetu.

"Takvi uređaju postoje, ali se radi isključivo u labortorijsim uslovima. Nama je namera da ovo opet bude deo jednog autonomnog sistema gde bi robot išao po polju, radio uzrokovanje zemljišta i uprvo ovakvom elekrtohemijskom sondom određivao sadržaj azota", kaže Goran Kitić, šef laboratorije za nano i mikro elektroniku Biosens.

Institut je na konkursu EU "Horizot 2020", bio najbolje plasiran među 200 renomiranih naučnih institucija iz cele Evrope. Zato kažu da nemaju nameru da odlaze iz Srbije, jer naučnici iz celog sveta dolaze kod njih.

Vladan Minić, naučnik saradnik Biosens instituta kaže da su prvoo krenuli od jedne grupe pa su došli do Instituta, koji oseća kao deo sebe, tako da će ostati u zemlji.

"Imamo na raspolaganju najsavremeniju opremu i nabavićemo joiš savremeniju, na pomolu je i nova zgrada, tako da nas mnogo uzbudljivih stvari čeka", rekao je Goran Kitić, šef laboratorije za nano i mikro elektroniku Biosens.

A planira se da još 150 inžinjera uzme učešće kada ovaj institut dobije svoje prostorije, jer su trenutno podstanari. Sedam naučnih odeljenja uskoro bi trebalo da se smeste u novoj zgradi u univerzitetskom kapusu, čija bi izgradnja trebalo da počne za nekoliko meseci.

Broj komentara 3

Pošalji komentar
(utorak, 27.mar.2018 12:52)
Dete sa sela

Naši stari su sejali ručno,

noseći u karlici pod miškom, seme žitarica! - Ukus takvog hleba je izgubljen zanavek!

(utorak, 27.mar.2018 12:43)
anonymous

To je utopija u ovim uslovima u Srbiji

Deco,
Vi ste rođeni u sterilnim sobama i uz te tehničke stvari,koje respektujem kao ivas i vaše znanje.
Ovo je Srbija,gde jedan poljoprivrednik nema veliku površinu oranica,slabu ili nikakvu mehanizaciju,malo zaposlenih i mahom ljudi u godinama,neobrazovani za nešto modernije,nema navodnjavanja,loše seme,neadekvatna upotreba zaštitnih sredstava,otkup,neregulisanog tržište,...
Vi o tome nemate znanje,informacije,jer ste odrasli i razvijali svoje razmišljanje preko pc,interneta,društvenih mreža i nestvarnih igrica.Vi ste za neko drugo vrijeme,drugačiji život,ishranu i druženje,koka-kola,hamburgeri,razgovori putem telefona,niste nikad bili gladni,nemate stvarne prijatelje,vi ste u virtuelnom svetu i veliki ste borci za brzo bogatstvo i lagodan život iz svojih toplih soba.
Ostavite se svojih fantazija,obmanjivanje već o manje ih,radite nešto moguće u vašoj i našoj Srbiji,ostavite se utopije u ovom momentu.

(utorak, 27.mar.2018 10:04)
anonymous

Kad ima kise leti sve radja i bez mobilnog telefona

Ne treba mobilni. Treba navodnjavanje.

Uputstvo

Komentari koji sadrže vređanje, nepristojan govor, neproverene optužbe, rasnu i nacionalnu mržnju kao i netoleranciju bilo kakve vrste neće biti objavljeni. Govor mržnje je zabranjen na ovom portalu. Komentari se moraju odnositi na temu članka. Prednost će imati komentari gramatički i pravopisno ispravno napisani. Komentare pisane velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i kraćenja komentara koji će biti objavljeni. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu webdesk@rts.rs. Polja obeležena zvezdicom obavezno popunite.

Zaključano: Otključajte povlačenjem strelice u desno ...
petak, 04. april 2025.
14° C

Komentari

Da, ali...
Kako preživeti prva tri dana katastrofe u Srbiji, i za šta nas priprema EU
Dvojnik mog oca
Verovatno svako od nas ima svog dvojnika sa kojim deli i sličnu DNK
Nemogućnost tusiranja
Ne tuširate se svakog dana – ne stidite se, to je zdravo
Cestitke za uspeh
Da li ste znali da se najbolje gramofonske ručice proizvode u Srbiji
Re: Eh...
Leskovačka sprža – proizvod sa zaštićenim geografskim poreklom