Štrajk u "Fijatu" remeti privredni rast?
Posle pada u aprilu privredna aktivnost ponovo je ubrzana. Industrijska proizvodnja na kraju maja bila je 6,2 odsto veća nego godinu dana ranije i po svemu sudeći sasvim je izvesno da će privreda ove godine imati planirani rast od tri odsto, kažu stručnjaci. Upozoravaju ipak da bi štrajk u "Fijatu" mogao da poremeti taj rast.
Gotovo deset dana u "Fijatovoj" fabrici u Kragujevcu proizvodnja stoji, a radnici na posao dolaze samo da bi protestovali.
"Naravno da nam nije u interesu da stoje trake, mi želimo da radimo da znamo zašta radimo. Mislim da je Fijat velika kompanija i da treba da da veće plate, minimalno kao u Turskoj. U Turskoj su veće plate a mi ne tražimo ni toliko, tražimo tih 50 hiljada", kaže jedan radnik.
Proizvodnja stoji, a nekada je sa traka dnevno silazilo po 440 automobila. "Fijat" je bio nosilac rasta izvoza, a sada ga usporava.
Trpe i kooperanti "Fijata", a u javnosti ponovo se postavlja pitanje – da li se to "Fijat" priprema da napusti Srbiju?
Predsednik Privredne komore Srbije Marko Čadež ne vidi to kao mogućnost.
"Jednostavno ne postoji informacija da 'Fijat' na nivou korporacije to planira. Ono što je sigurno to je da trenutna situacija koju imamo nije dobra, mi rešenje ne možemo da stvorimo", kaže Čadež.
Rešenje treba da nađu vlasnici i radnici.
"Država ima trećinu kaptala u vlasništvu te firme i ni u kom slučaju nije dobro da se te stvari prolongiraju bez rešenja, ali očekuejmo kompromis, to je stvar pregovora sindikata i kompanije", kaže Ivan Nikolić sa Ekonomskog instituta.
"Ja ne bih tome pridavao preveliki značaj, niti bih ignorisao. To pokazuje da se mi krećemo u pravcu da radnici očekuju veću nagradu, veće učešće u zaradi firme. Ja mislim da treba da taj proces omogućimo, olakšamo. Vlada ne želi da se meša prerano. Hoćemo da vidimo da se čuju argumenti", kaže Dušan Vujović, ministar finansija.
"Fijat" je kažu stručnjaci odigrao važnu ulogu u razvoju automobilske industrije u Srbiji. Sada te kompanije ističu nisu samo "Fijatovi" dobavljači, već i same značajni izvoznici.
Uputstvo
Komentari koji sadrže vređanje, nepristojan govor, neproverene optužbe, rasnu i nacionalnu mržnju kao i netoleranciju bilo kakve vrste neće biti objavljeni. Govor mržnje je zabranjen na ovom portalu. Komentari se moraju odnositi na temu članka. Prednost će imati komentari gramatički i pravopisno ispravno napisani. Komentare pisane velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i kraćenja komentara koji će biti objavljeni. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu webdesk@rts.rs. Polja obeležena zvezdicom obavezno popunite.
Broj komentara 1
Pošalji komentar...
Kakvo ispiranje mozga. Pa štrajk neremeti ništa nego činjenica da je svojim odnosnm prema radnicima rukovodstvo Fijata dovelo do štrajka. Dakle, privredni rast zavisi od rukovodstva, a ne štrajkača koji imaju sasvim legitimno pravo da štrajkuju. A Fijat bi mogao da vrati 10.000 evra po čoveku pre nego počne da se žali. Tačnije, to bi trebalo da im bude zakonski uslov - dobio si ogromne pare, pokrij se ušima i ćuti.