EPS: Ugalj skuplji samo za preprodavce
Kupovinu kolubarskog i kostolačkog uglja snabdevači ugovaraju kod EPS-a na licitaciji, što im, kažu, do 15 odsto poskupljuje nabavku, pa već dižu cene i na stovarištima. Nove polemike u javnosti oko cene uglja zabrinule su i građane i prioritetne potrošače. Iz EPS-a poručuju – za njih nema poskupljenja i ugalj mogu da kupe u rudnicima po cenama koje nisu menjane od 2013. Cene su, kažu, digli samo za preprodavce.
Građani uz kopiju lične karte ugalj mogu kupiti direktno u rudnicima "Kolubara" i "Kostolac", a prioritetni potrošači preko svojih organizacija i udruženja. Tona sirovog uglja je od 3.000 do 3.500 dinara, dvostruko jeftinije nego na stovrištima.
"Uglja ima dovoljno i penzioneri mogu biti spokojni – cena za njih se nije menjala. Do 1. novembra bi trebalo da bude isporuka za sve penzionere", navodi finansijski direktor "TE-KO Kostolac", Milan Laković.
Iz penzionerskih udruženja uveravaju da se neće ponoviti prošlogodišnje kašnjenje u isporuci uglja.
Predsednik Udruženja penzionera Braničevskog okruga Milorad Jovanović kaže da je ove godine isporuka počela ranije.
"Pezioneri su zadovoljni. Isključivo dobijamo ugalj sa drobilane, što je veoma dobro, kao i radnici 'Kostolca'. Bilo je vrlo malo reklamacija", navodi Jovanović.
Manja stovarišta nisu ni učestvovala na licitaciji, ne isplati im se. Prodavaće, kažu, druge vrste uglja. A snabdevači iz Udruženja "Srbijaogrev" saopštavaju da nisu preprodavci, već legalni trgovci ugljem, a da će trpeti građani kojima su rudnici daleko.
"Ukoliko u EPS-u preovlada princip nepopustljivosti, to jest namera da se oglasi o javnom nadmetanju i dalje periodično obnavljaju, to će dovesti do daljeg pogoršanja snabdevenosti tržišta Srbije domaćim ugljem i do neminovnog povećanja cena", navode u "Srbijaogrevu".
Cilj EPS-a je da što više uglja proda bez posrednika.
"Tržišnom politikom kompanije promenjen je samo način prodaje veletrgovcima i to putem javnog nadmetanja. Za njih je promenjena cena i ona se kreće u rasponu od 3.761 do 3.903 dinara", kaže Laković.
Inače, za direktnu kupovinu u rudnicima vlada veliko interesovanje. Iz "Kolubare" i "Kostolca" isporučuju ugalj do svih potrošača u tri smene.
Uputstvo
Komentari koji sadrže vređanje, nepristojan govor, neproverene optužbe, rasnu i nacionalnu mržnju kao i netoleranciju bilo kakve vrste neće biti objavljeni. Govor mržnje je zabranjen na ovom portalu. Komentari se moraju odnositi na temu članka. Prednost će imati komentari gramatički i pravopisno ispravno napisani. Komentare pisane velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i kraćenja komentara koji će biti objavljeni. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu webdesk@rts.rs. Polja obeležena zvezdicom obavezno popunite.
Broj komentara 1
Pošalji komentarsvake godine isto
Stalo ista tema, ko moze da ode i direktnouzme ugalj iz rudnika, naravno preprodavci, Sta prica covek kako moze penzioner da ode i kupi ugalj direktn, odakle da plati kamionce. Smesno i zalosno. Sad sledece seca drva i iz sume direktno kupovina i tako svake godine pred zimu,