Sertić: Železara neće biti trojanski konj za čelik u Evropi

Za 15 meseci bi trebalo da budu poznati rezultati istrage Evropske komisije, koja ispituje da li je Srbija među zemljama koje su prekršile pravila prodajući čelik na tržitu EU ispod cene, saznaje RTS u Evropskoj komisiji. Tada će biti poznato da li će biti preduzete i eventualne mere. Iz Vlade uveravaju da će se problem rešiti jer su argumenti na strani Srbije. To potvrđuje i ministar Željko Sertić koji za RTS kaže da je pozadina ove priče strah od kineskog čelika.

Ministar privrede Željko Sertić je, gostujući u Dnevniku RTS-a, rekao da je ministarstvo formiralo poseban tim koji će se baviti pitanjem istrage.

27812040
27812040 Iz gostovanja Željka Sertića u Dnevniku RTS-a

Formirali smo ekspertski tim kako bismo na najadekvatniji način predstavili šta je Železara radila, rekao je Sertić.

Istakao je da je pozadina ove priče strah od kineskog čelika i od rada čeličane, odnosno "Železare Smederevo" u budućem periodu.

"'Železara Smederevo' neće biti trojanski konj za čelik u Evropi. Ne samo da imamo uveravanja da će čelik biti namenjen domaćem i evropskom tržištu, nego ćemo i najnovijim tehnologijama omogućiti da Železara bude konkurentna na evropskom tržištu, kao i ostale čeličane u Evropi", rekao je Sertić i dodaje da neće biti pitanja da li će Srbija moći da izvozi čelik.

Ministar ističe da je pitanje malo ispolitizovano jer, objašnjava, "ova procedura nije pokrenuta samo protiv Srbije - tu je i Ukrajina, Brazil i druge zemlje".

Naglašava da je Železara za Srbiju izuzetno značajna.

Želimo da uđemo u Evropsku uniju kao razvijena zemlja, ili bar u dovoljnoj meri razvijena. Evropskoj uniji nije interes da Srbija ekonomski padne pa da imaju probleme kao sa nekim zemljama, kaže Sertić.

Poseban problem je i državna pomoć koju je morala da bude obustavljan u februaru prošle godine.

"Proces je pokrenut na inicijativu Eurofera, pravila su veoma stroga i u svakom detalju ćemo sarađivati i imati otvorene razgovore sa predsavnicima Evropske komisije", kaže Sertić.

Govoreći o "Godini preduzetništva", ministar je rekao da je interesovanje veliko, da je od 33 programa 21 otvoren, a da je devet već završeno.

Preko 10.000 fizičkih, pravnih lica, preduzetnika se prijavilo za programe, rekao je ministar i naveo da jednu četvrtinu čine bespovratna sredstva, a ostalo kreditni i drugi aranžmani.

"Za mesec dana imamo polovinu od 542 miliona plasiranih u privredu", rekao je Sertić.

Komentarišući privredni rast od 3,5 odsto, ministar je rekao da se nadaju najvećem procentu ove godine. Istakao je da je do sada urađeno mnogo i da je, između ostalog, smanjen gubitak u javnim preduzećima.

Počinjemo pozitivno da poslujemo i to su rezultati koji se primećuju o preko otvaranja radnih mesta u privatnom sektoru, rekao je Sertić.

Upitan da li će ostati na mestu ministra privrede, Sertić kaže da to zavisi od premijera i da, zbog obaveza i poslova, niko ne stiže da razmišlja o tome.

Broj komentara 6

Pošalji komentar
(петак, 15.јул.2016 11:51)
anonymous

Stvar je prosta

Ili cemo mi prodavati celik po evropskoj ceni na sta Kinezi nece pristati ili ce EU sve uciniti da ih otera i ugasi smederevsku zelezaru. Pravilo kineske privrede je da cena bude niza od konkurentske i tu je problem. 

(петак, 15.јул.2016 11:45)
anonymous

Sta oni hoce?

Ta EU je nosilac liberalne trzisne ekonomije i propagira je svakodnevno. Morali smo je i mi prihvatiti. Sta sada oni hoce? U liberalnoj ekonomiji svako lansira svoju cenu po zakonu potraznje i potrosnje. Robu ce najvise prodati onaj koji ima najnizu cenu i to je zakon. Prosta stvar. Ako se nama isplati odredjena cena nemaju oni nista sa tim.

(петак, 15.јул.2016 11:15)
anonymous

Evropska unija

...ima organizaciju ekonomije kao bivsa Jugoslavija.
Ko, sta, kako i koliko, minimalna cena: Sve se odredjuje u Berlinu.
A da ne bude previse providno, organizovane isntitucije poslusnika koje rezidiraju u Briselu.

Sta mislite zasto je Velika Britanija izasla iz EU.
Da nanese sama sebi stetu?

(петак, 15.јул.2016 10:39)
ОтпориЕУ

Највећи манипулатори цена и тржишта

ЕУ нема никакве везе са слободним тржиштем. Заправо они раде све супротно. Све се регулише у смислу профита за шаку богаташа, који се богате на раду милиона људи.

(петак, 15.јул.2016 09:30)
anonymous

Ja sam ubedjena

Da su nasi muvali sa tim celikom jer je nasa ekonomska situacija toliko ocajna da su morali da pribegnu i takvim radnjama. 

(петак, 15.јул.2016 09:00)
anonymous

dangubljenje

Sta tracite vreme? Mozete da proizvodite koliko hocete i da prodajete po kojoj ceni hocete (slobodno trziste, kapitalizam,...). Da prodajete po celom svetu, a ovi iz Evope mogu da kupuju, mogu da zabrane kupovinu njihovim pravnim licima. Njihova stvar. Nikakva komisija vam nije potrebna, samo trosite novac i vreme badava.

Uputstvo

Komentari koji sadrže vređanje, nepristojan govor, neproverene optužbe, rasnu i nacionalnu mržnju kao i netoleranciju bilo kakve vrste neće biti objavljeni. Govor mržnje je zabranjen na ovom portalu. Komentari se moraju odnositi na temu članka. Prednost će imati komentari gramatički i pravopisno ispravno napisani. Komentare pisane velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i kraćenja komentara koji će biti objavljeni. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu webdesk@rts.rs. Polja obeležena zvezdicom obavezno popunite.

Zaključano: Otključajte povlačenjem strelice u desno ...
sreda, 02. april 2025.
13° C

Komentari

Da, ali...
Kako preživeti prva tri dana katastrofe u Srbiji, i za šta nas priprema EU
Dvojnik mog oca
Verovatno svako od nas ima svog dvojnika sa kojim deli i sličnu DNK
Nemogućnost tusiranja
Ne tuširate se svakog dana – ne stidite se, to je zdravo
Cestitke za uspeh
Da li ste znali da se najbolje gramofonske ručice proizvode u Srbiji
Re: Eh...
Leskovačka sprža – proizvod sa zaštićenim geografskim poreklom