Vujović: Razvoj infrastrukture uslov za privredni rast

Ministarstvo finansija organizovalo je sastanak sa predstavnicima međunarodnih finansijskih institucija i organa javne uprave posvećen unapređenju javnih investicije, a Srbija je postavila razvoj infrastrukture kao prioritet jer je to jedan od glavnih uslova za stimulisanje privrednog rasta.

Ministar finansija Dušan Vujović je u uvodnoj reči predstavio presek stanja u planiranju i realizaciji kapitalnih investicija i istakao važnost razvoja putne, železničke i energetske infrastrukture.

Srbija je postavila razvoj infrastrukture kao prioritet jer je to jedan od glavnih uslova za stimulisanje privrednog rasta, saopštilo je Ministarstvo finansija.

Govoreći o neophodnosti sagledavanja i usklađivanja svih podsistema radi uspostavljanja efikasnijeg sistema planiranja i izvršenja kapitalnih projekata, Vujović je ukazao na važnost koordinacije i saradnje institucija u ovom procesu pre svega sa finansijskog i fiskalnog aspekta.

Konsultant USAID Projekta za bolje uslove poslovanja, profesor Edgardo Mimica, predstavio je okvir za upravljanje javnim investicijama koji je izrađen za Srbiju, a koji obuhvata sve projekte javnih investicija koje kreiraju i sprovode državni organi, uključujući projekte javnih preduzeća, javno-privatnog partnerstva i projekte koji finansiraju međunarodne finansijske institucije, a koji zahtevaju finansiranje ili sufinansiranje iz budžeta Republike Srbije.

Naglasio je da je predinvesticiona tj. pripremna faza projektnog ciklusa veoma važna i dodao da efikasni sistemi za identifikaciju i odabir projekata služe kao mehanizam kojim se sprečava da se budžetiraju neadekvatni i nespremni projekti.

Skupu se obratio i Nenad Ivanišević, profesor Građevinskog fakulteta u Beogradu, koji je govorio o ciljevima i ključnim elementima Uredbe o kapitalnim projektima.

Ovu Uredbu izrađuje Ministarstvo finansija u saradnji sa USAID Projektom za bolje uslove poslovanja.

Broj komentara 0

Pošalji komentar

Uputstvo

Komentari koji sadrže vređanje, nepristojan govor, neproverene optužbe, rasnu i nacionalnu mržnju kao i netoleranciju bilo kakve vrste neće biti objavljeni. Govor mržnje je zabranjen na ovom portalu. Komentari se moraju odnositi na temu članka. Prednost će imati komentari gramatički i pravopisno ispravno napisani. Komentare pisane velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i kraćenja komentara koji će biti objavljeni. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu webdesk@rts.rs. Polja obeležena zvezdicom obavezno popunite.

Закључано: Откључајте повлачењем стрелице у десно ...
subota, 29. mart 2025.
10° C

Komentari

Dvojnik mog oca
Verovatno svako od nas ima svog dvojnika sa kojim deli i sličnu DNK
Nemogućnost tusiranja
Ne tuširate se svakog dana – ne stidite se, to je zdravo
Cestitke za uspeh
Da li ste znali da se najbolje gramofonske ručice proizvode u Srbiji
Re: Eh...
Leskovačka sprža – proizvod sa zaštićenim geografskim poreklom
Predmeti od onixa
Unikatni ukrasi od oniksa