utorak, 10.05.2016, 19:30 -> 19:55
Izvor: RTS
Bescarinski izvoz “fijata” u Rusiju na dugom štapu
Iako ruski mediji pišu da je odluka o ukidanju carina za izvoz "fijata" u Rusiju blizu, ruski i srpski zvaničnici tvrde da će se o tome razgovarati krajem maja. Zato, ministar trgovine Rasim Ljajić apeluje da se ne bude nerealna očekivanja ni kada je reč o izvozu "fijata", niti o eventualnom uvozu ruskih vozila.
Pisanje ruskih medija je jedno, kaže ministar trgovine Rasim Ljajić, a situacija u praksi drugo. I dalje je dug put do potpisivanja sporazuma o slobodnoj trgovini sa Evroazijskom ekonomskom zajednicom.
Najpre, krajem maja ta organizacija mora da donese odluku o otpočinjanju pregovora sa Srbijom. Zatim slede izrada predloga sporazuma i razgovori o konkretnoj robi za koju će carina biti ukinuta.
"Ta procedura ne zavisi od nas, ima još mnogo prepreka koje treba da se preskoče da bi došli do toga i treba da građanima javnosti šaljemo poruke koje su krajnje realne, objektivne, a ne onakve kakve bi mi želeli da one budu", kaže ministar Rasim Ljajić.
Srbija je, kaže, definisala pet proizvoda koje želi da izvozi bez carine - šećer, cigarete, živinsko meso, određene vrste sira i automobile iz fabrike u Kragujevcu. Rusi će svakako imati svoje zahteve.
"Načelno u razgovorima koje smo mi vodili se potegla priča o mogućnosti za uvoz i njihovih automobila u Srbiju ali to nije bilo uopšte na zvaničnim formalnim razgovorima", kaže Ljajić.
Ukoliko se u tehničkim pregovorima takav uslov postavi, naše tržište automobila je, kažu iz Asocijacije uvoznika, spremno. Ukidanjem carine od 15 odsto, računaju, ruska vozila bi pojeftinila za jednu do tri hiljade evra.
"Naše celo tržište, svi brendovi zajedno čini oko 20.000 automobila. Mi pričamo o izvozu 'fijata' od pet do 10 hiljada u Rusiju, to svakako neće značiti da će toliko više ruskih automobila ući u Srbiju", kaže Milan Vukasović, predsednik Srpske asocijacije uvoznika vozila i delova.
Ruska automobilska industrija je, pod uticajem "Renoa" i "Dženeral motorsa", osavremenjena. Ti automobili, kažu upućeni, konkurisaće jeftinijim vozilima.
"Osim njihove jeftine cene, mi nemamo ništa drugo, nemamo servisnu mrežu, nemamo dobro snabdevanje rezervnim delovima, tako da sama cena ni bi trebalo da utiče na prodaju automobila kod nas", kaže Miodrag Piroški, "Vrele gume".
Da bi se prodavala, saglasnost na recipročno ukidanje carina, pored Srbije i Rusije, moraće da daju i Belorusija, Kazahstan, Kirgistan i Jermenija.
Uputstvo
Komentari koji sadrže vređanje, nepristojan govor, neproverene optužbe, rasnu i nacionalnu mržnju kao i netoleranciju bilo kakve vrste neće biti objavljeni. Govor mržnje je zabranjen na ovom portalu. Komentari se moraju odnositi na temu članka. Prednost će imati komentari gramatički i pravopisno ispravno napisani. Komentare pisane velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i kraćenja komentara koji će biti objavljeni. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu webdesk@rts.rs. Polja obeležena zvezdicom obavezno popunite.
Broj komentara 3
Pošalji komentara Srbija?
Fijat razmišlja da li da ostane u Srbiji. 500L nije napravio neki bum na stranom tržištu, a za Italijane je iznenađenje što ga državno organi ne kupuju kao domaće vozilo za svoje potrebe i to od Vlade, preko raznih fondova, komiteta, agencija i direkcija do javnih preduzeća, zdravstvenih ustanova i td. Takođe država još nije završila auto put od Kragujevca do Batočine, što je obećala još kada su Italijani kupili Zastavu. Čemu se nadaju? Da ih Rusi vade sa ograničenim kontigentom na bazi reciprociteta. Ko će ovde da kupi tolike Lade? Nemaju ljudi para ni za polovne krševe od 2, 3 hiljade evra.
A suprotno
Postoji li servisna mreža i dobra snabdjevenost rezervnim dijelovima za Fiatova vozila u Rusiji, Kazahstanu, Kirgistanu, Jermeniji, ...?
Nema servisa ??
Ima i te kako . Al se njihove adrese na ovom sajtu nemogu objaviti , a mi vlasnici ""lada "" i tekako znamo za njih .