Studenti na biciklima stigli u Beč, sutra nastavak vožnje ka Strazburu
Studenti koji biciklima putuju do Strazbura stigli su večeras Beč, gde im je priređen doček na Trgu Marije Terezije.
Oni su jutros krenuli iz Đera u Mađarskoj, a u prvoj današnjoj etapi priređen im je doček u Bratislavi.
Nakon noćenja u Beču, studenti će sutra krenuti ka Emersdorfu na Dunavu.
Opširnije
Kraće
Marš medicinskih radnika u Novom Sadu
Novosadski medicinski radnici, studenti u blokadi i građani, održali su protest povodom Svetskog dana zdravlja.
"Marš medicinskih radnika" je počeo na tri lokacija u gradu, a protestne šetnje krenule su iz kampusa univerziteta, Železničke stanice i Medicinskog fakulteta.
Kolone su se srele na raskrsnici kod Futoške pijace, a šetnja je završena na Trgu slobode gde su se okupljenima obratili zdravstveni radnici i studenati Medicinskog fakulteta, a pročitana je i Hipokratova zakletva.
Tokom šetnje medicinari su kačili bele mantile sa porukama, a nakon govora održano je i 16 minuta tišine za žrtve tragedije u Novom Sadu.
Opširnije
Kraće
Protest prosvetnih radnika Kraljeva ispred Gradske kuće
Prosvetni radnici Kraljeva odali su na protestu, održanom na trgu ispred Gradske kuće, poštu nastradalima u padu nadstrešnice u Novom Sadu 16-minutnom tišinom.
Navode da sa protestima nastavljaju do ispunjenja svih zahteva studenata.
Na kraju je održana protestna šetnja ulicama grada do trga Srpskih ratnika.
Pripremili Igor Topalović i dopisnici RTS-a
Studenti u blokadi objavili su svoj šesti zahtev, koji se odnosi na "neovlašćene posete" povređenima u požaru u Severnoj Makedniji, i zahtevaju utvrđivanje odgovornosti za to.
Studenti zahtevaju hitno pokretanje postupka za utvrđivanje odgovornosti i razrešenje direktorke Univerzitetskog Kliničkog centra Srbije (UKCS), direktora Urgentnog centra i načelnika intezivne nege, zbog toga što su dozvolili ulazak neovlašćenih lica u jedinicu intezivne nege UKCS bez zaštitne opreme i uz snimanje pacijenata, čime su grubo ugroženi njihovo zdravlje, pravo na privatnost i dostojanstvo.
Opširnije
Kraće
Protest medicinara u Zrenjaninu
Medicinski radnici zrenjaninske bolnice, Zavoda za javno zdravlje i Doma zdravlja nakon okupljanja ispred Opšte bolnice i zajedničke šetnje kroz grad, na glavnom zrenjaninskom trgu su povodom Svetskog dana zdravlja organizovali protestni skup pod parolom "Iskoristi svoje pravo da živiš slobodno i zdravo".
Protestu zdravstvenih radnika ispred gradske kuće priključili su se građani, učenici i studenti, a okupljenima su se obratili medicinski radnici koji traže normalizaciju društva, oporavak zdravstva, sudstva i rada svih javnih i državnih institucija, dok je sa skupa upućena podršku za ispunjenje studentskih zahteva.
Lekar zrenjaninske bolnice Dr Ivan Mihajlov je istakao da su zdravstveni radnici dovedeni pred velika iskušenja, jer sistemski nije obezbeđen dovoljan broj medicinskih kadrova i stručnog osoblja. Dodao je da su iz istog razloga ugrožene i druge profesije, jer stavljanje drugih prioriteta pre stručnosti i zakona šteti interesima društva i građana.
Okupljanje na Trgu slobode u Zrenjaninu otpočelo je petnaestominutnom tišinom, a završeno je uz 15 minuta buke. Protestna šetnja i skup zrenjaninskih zdravstvenih radnika protekli su bez incidenata.
Opširnije
Kraće
Studenti biciklima stigli u Bratislavu
Studenti biciklisti, koji su na putu ka Strazburu, stigli su u Bratislavu, gde im je priređen doček od strane Srba koji žive u slovačkoj prestonici.
Njih je dočekala i grupa masera i fizioterapeuta, a građani su im obezbedili dodatnu zaštitnu opremu, ali i servisne preglede bicikala pred nastavak puta ka Strazburu.
Biciklisti će posle pauze u Bratislavi nastaviti put ka Beču, gde će prespavati.
Opširnije
Kraće
Uprava Državnog univerziteta u Novom Pazaru najavila onlajn nastavu od 14. aprila
U skladu sa odobrenjem Ministarstva prosvete Republike Srbije, kao i Zaključkom Nacionalnog tela za akreditaciju i obezbeđenje kvaliteta , Odlukom Senata i Odlukom Nastavno-naučnog veća, Državni univerzitet u Novom Pazaru nastaviće školsku 2024/25. godinu izvođenjem nastave online, najavljeno je iz te visokoškolske ustanove.
U saopštenju DUNP se navodi da "preduzimajući ovakvu inicijativu, Državni univerzitet u Novom Pazaru želi da zaštiti najbolje interese većinskog dela studenata i zaposlenih, kao i da obezbedi ostvarivanje delatnosti ustanove koristeći se savremenim i inovativnim metodama i modelima rada, kao i dostupnim kapacitetima i iskustvima nastavnog osoblja u uslovima kada je izvođenje nastave i ispita, kao i ostvarivanje obrazovne delatnosti u sedištu ustanove onemogućeno".
Onlajn nastava na svim studijskim programima, navode, počeće najverovatnije 14. aprila, što će zavisiti od dinamike organizacije i izrade plana realizacije i rasporeda nastave, a po rasporedu koji će biti objavljen blagovremeno na sajtu univerziteta.
Kako ističu, ispiti će biti organizovani kada se za to steknu uslovi.
Opširnije
Kraće
Ministarstvo prosvete: Sve osnovne škole rade, u obustavi dva odsto škola u Srbiji
Prema podacima Ministarstva prosvete, nastava se održava u 98 odsto škola, među kojima su škole koje rade u redovnom režimu, u kojima časovi traju 30 minuta, kao i škole u kojima radi deo nastavnika.
U obustavi je danas dva odsto škola, a sve osnovne škole rade.
Opširnije
Kraće
Prof. Jovanović: Prosvetna inspekcija obavila vanredni nadzor na Filozofskom fakultetu u Nišu
Prosvetna inspekcija je jutros, kako je pre dva dana najavljeno, obavila vanredni nadzor na Filozofskom fakultetu u Nišu, javlja dopisnik RTS-a.
Po rečima dekanke tog fakulteta Natalije Jovanović, inspektor je obišao zgradu, zatekao brojne studente u zgradi, kao i sve nastavnike na radnim mestima, koji, kaže, iako učestvuju u blokadi, od početka drže konsultacije.
Dodala je i da je inspektor imao uvid u plan nadoknade nastave i ispitnih rokova, usvojen na sednici Nastavno-naučnog veća, s tim što će se, navodi, sa nadoknadom krenuti kada budu ispunjeni studentski zahtevi.
Dekanka kaže da je poseta bila korektna i da je inspektor iskazao zadovoljstvo.
Leskovac – počela nastava u Gimnaziji
Učenici Leskovačke gimnazije posle dva i po meseca vratili su se u školske klupe, pošto su na plenumu krajem prošle nedelje odlučili da krenu na nastavu, ali da časovi traju 30 minuta, kako profesorima ne bi uskratili pravo na zakonski štrajk, navodi se u dopisu otvorenom za javnost.
Plenum je, ističe se, jednoglasno izglasao nepoverenje direktorki Gimnazije Dragani Cvetanović i pokrenuo peticiju za njenu smenu, koju je za manje od 24 sata potpisalo više od 1.000 sadašnjih i bivših učenika, nastavnika, roditelja i građana.
Direktorka Gimnazije je uz saglasnost Ministarstva prosvete obavestila učenike da od danas kreće onlajn nastava. Deo profesora poštuje odluku.
Sa druge strane, plenum učenika Leskovačke gimnazije saopštio je da će nastava svakodnevno da se završava osamnaestominutnom tišinom u dvorištu škole, kako naglašavaju, za žrtve pada nadstrešnice na Glavnoj železničkoj stanici u Novom Sadu, sedamnaestogodišnjeg Andriju, koji je krajem novembra prošle godine pretučen na smrt ispred Hemijske škole, kao i sedmogodišnjeg Aleksandra, koji je početkom marta ove godine preminuo u Klinici za pedijatriju Univerzitetsko-kliničkog centra Niš.
Učenici Ekonomske škole, koji sa Gimnazijom dele istu zgradu, već su na onlajn nastavi.
Šesnaestominutna tišina u Bulevaru kralja Aleksandra u Beogradu
Studenti Pravnog i tehničkih fakulteta, učenici Beogradske akademije poslovnih i umetničkih strukovnih studija blokirali su danas raskrsnicu Bulevara kralja Aleksandra, Sinđelićeve i Ulice kraljice Marije u Beogradu, odajući počast žrtvama pada nadstrešnice na Železničkoj stanici u Novom Sadu.
Foto: Fonet / Marko Dragoslavić
Zaposleni u Narodnoj biblioteci Srbije u protestu zbog izgradnje trospratne garaže
Protesni skup plenuma Narodne biblioteke Srbije (NBS) počeo je danas na platou ispred te biblioteke, a cilj organizatora je da podsete na njeno bombardovanje 1941. godine, ali i da upozore na trenutno investitorsko potkopavanje i izgradnju obližnje trospratne garaže.
Skup “Dan posle – Stradanje Narodne biblioteke Srbije: prošlo i sadašnje” počeo je u 11.40 sati na terasi NBS, a zaposlene NBS podržali su građani i studenti Filološkog, Filozofskog, Stomatološkog i Medicinskog fakulteta.
Okupljeni nose transparente sa natpisima: “Zašto garaža a ne depo za knjige”,“Bibliotekari hvala na podršci”, “Ko čita pobeđuje”, “Biblioteka grada Beograda uz Narodnu biblioteku Srbije”, “I NBS je studentska kuća”, “Nedostižnih 1 (%)”, “Bibliotekari uz studente” i “U tišini biblioteke ćutanje još glasnije odzvanja”.
Program obuhvata šesnaestominutnu tišinu za 16 stradalih u padu nadstrešnice u Novom Sadu, posle čega će se obratiti predstavnici plenuma NBS, a predviđen je i nastup Hora studenata Fakulteta muzičke umetnosti u blokadi.
Plenum NBS podsetio je u najavi protesta da je zdanje NBS na Kosančićevom vencu do temelja stradalo u bombardovanju 6. aprila 1941. godine, zajedno sa gotovo celokupnom baštinom u njoj pohranjenom.
Razlog za ovaj protest je i zidanje trospratne garaže, uz same temelje NBS, a prema oceni zaposlenih, može imati istovetne posledice po pisano nasleđe kao i samo bombardovanje.
Fonet/Katarina Stankov
Blokada raskrsnice i šesnaest minuta tišine u Šapcu
"Ne odustajemo do ispunjenja svih studentskih zahteva", poručuju šabački studenti i maturanti okupljeni na raskrsnici između Biblioteke i Muzeja, prenosi dopisnik RTS-a.
U blokadi saobraćaja i 16 minuta tišine za nastradale u padu nastrešice u Novom Sadu podržali su ih prosvetni radnici, roditelji, građani, aktivisti.
RTS
Studenti u blokadi pružili podršku kolegama sa Univerziteta "Union Nikola Tesla"
Studenti u blokadi prošetali su do zgrade Univerziteta "Union Nikola Tesla" kako bi pružili podršku kolegama koji se protive odluci tog Univerziteta da se organizuje aprilski ispitni rok.
Odata je pošta za 16 nastradalih u padu nadstrešnice Železničke stanice u Novom Sadu 1. novembra prošle godine.
Pošta stradalima u padu nadstrešnice odata je blokadom Ulice cara Dušana
Foto: RTS / Igor Topalović
Na ulazu u Kragujevac blokada kružnog toka kod Đurđevdanskog krsta
Kružni tok kod Đurđevdanskog krsta, na ulazu u Kragujevac, blokirali su jutros od 10 sati studenti u blokadi.
Tokom blokade na tom prostoru organizuju se sportske aktivnosti i igranje društvenih igara.
Kako je najavljeno, blokada kružnog toka će trajati do 16:16 časova.
Studenti iz Varvarina nastavljaju pešačenje prema Novom Pazaru
Studenti Učiteljskog fakulteta i drugih fakulteta iz Jagodine, Ćuprije, Paraćina, Beograda i Zrenjanina posle noći provedene u Varvarinu nastavljaju put ka Novom Pazaru gde se u subotu, 12. aprila organizuje veliki studentski protest pod sloganom "Sloboda vlada čaršijom".
Pred njima je deonica duga blizu 40 kilometara do Donjeg Ribnika u opštini Trstenik gde će prenoćiti.
Studenti biciklisti nastavili put do Strazbura – danas voze do Beča uz pauzu u Bratislavi
Studenti koji su 3. aprila iz Novog Sada biciklima krenuli u Strazbur danas nastavljaju putovanje i iz Đera u Mađarskoj kreću do Beča, ali će na tom putu napraviti dužu pauzu u Bratislavi.
Očekuje se da će studenti biciklisti petog dana putovanja preći će još 144 kilometra.
Opširnije
Kraće
Studenti u blokadi nastavljaju sa akcijama dok njihovi zahtevi ne budu ispunjeni. Protestuju pet meseci, tražeći odgovornost za pad nadstrešnice zgrade Železničke stanice u Novom Sadu 1. novembra i pogibiju 16 ljudi.
Grupa od 80 studenata u blokadi je 3. aprila ujutru krenula biciklima put Strazbura, da bi u "centru evropske pravde predali dokument o kršenju prava u Srbiji". Prolaze kroz ključne evropske gradove, a u Strazbur bi, prema planu, trebalo da stignu 15. aprila. Cilj puta je da evropskim zvaničnicima skrenu pažnju na studentske zahteve i trenutnu situaciju u Srbiji.
51182445
Zahtevi studenata u blokadi
Zahtevi studenata u blokadi su objavljivanje celokupne dokumentacije o rekonstrukciji Železničke stanice, odbacivanje optužbi protiv uhapšenih i privedenih studenata, aktivista i građana na prethodnim protestima povodom tragedije u Novom Sadu, podnošenje krivičnih prijava protiv svih napadača na studente, profesore i građane i povećanje budžeta za fakultete za 20 odsto.
Predstavnici vlasti smatraju da su ispunili sve zahteve, dok studenti u blokadama ističu da nijedan od zahteva nije ispunjen u potpunosti. Građevinski fakultet Univerziteta u Beogradu više puta je objavio analize dokumentacije u kojima je taksativno navođeno koji papiri nedostaju ili nisu kompletni.
Studenti u blokadi visokoškolskih ustanova u Beogradu 4. aprila su uputili još jedan zahtev u kojem traže "sprovođenje detaljne istrage nadležnih organa radi utvrđivanja svih okolnosti i odgovornosti u vezi sa pojavom koja je izazvala strah i paniku 15. marta 2025. godine u 19.11 duž Ulice kralja Milana, tokom mirnog protesta i 15 minuta tišine u znak sećanja na tragično nastradale u Novom Sadu".
Blokadama i obustavi nastave prethodnih meseci pridružili su se maturanti velikog broja gimnazija i srednjih stručnih škola u Srbiji.
Komemorativnim skupovima u više gradova u Srbiji 1. aprila obeleženo je pet meseci od pada nadstrešnice u Novom Sadu, srednjoškolci i nastavnici na tri i po sata blokirali su most "Gazela".
Građani Niša protestovali su 31. marta ispred Osnovnog suda zbog napada na Nataliju Jovanović, dekanku Filozofskog fakulteta Niškog univerziteta, koji se dogodio 30. marta.
Poslednje subote u martu održan je šestočasovni protest ispred Informera.
Građani i studenti okupili su se 24. marta, na godišnjicu početka NATO bombardovanja Savezne Republike Jugoslavije, ispred Generalštaba i Ustavnog suda u Beogradu. Izrazili su nezadovoljstvo zbog toga što je Generalštabu oduzet status kulturnog dobra.
U nedelju, 23. marta, u Novom Sadu je bio Dan žalosti zbog smrti Vukašina Crnčevića, koji je posle četiri meseca i tri nedelje podlegao povredama zadobijenim u padu nadstrešnice.
U Čačku je istog dana održan protest građana na koji su ih pozvali studenti Fakulteta tehničkih nauka u blokadi zbog događaja od subote 22. marta na Gradskom trgu kada su, kako su naveli, napadnuti studenti tog fakulteta. Nekolicina učesnika protesta razbila je vrata gradske uprave u Čačku i ušla u zgradu. Policija je saopštila da je identifikovano šest osoba. Okupljeni su tokom protesta šetali gradskim ulicama, pravili buku i gađali jajima sedište Gradskog odbora SNS-a.
U Nišu je u petak uveče 21. marta došlo do incidenta ispred mesta gde je trebalo da bude održana tribina Srpske napredne stranke. Okupljeni građani su članove SNS-a gađali jajima, kamenicama i polivali vodom. Napadnut je gradonačelnik Niša Dragoslav Pavlović kao i drugi članovi SNS-a koji su hteli da prisustvuju stranačkoj tribini. Tada su privedena i trojica studenata.
Studenti su prethodnih dana pružili i podršku prosvetarima koji su protestovali ispred Ministarstva prosvete i zgrade RTS-a u sredu 19. marta. Prosvetni radnici traže od Javnog servisa da o njihovim zahtevima izveštava objektivno, istinito i pravovremeno, kao i da "stanu na stranu građana" i izveštavaju o njihovim zahtevima u Drugom dnevniku. Protest su podržali i srednjoškolci, kao i deo radnika RTS-a.
Studenti i građani su u ponedeljak 17. marta posle Urgentnog centra u Beogradu, protestovali ispred Ministarstva zdravlja, pošto je Urgentni centar osudio "širenje panike" o zdravstvenom stanju ljudi posle incidenta u Ulici kralja Milana kada je još neobjašnjen zvučno-vazdušni udar uplašio i rasterao demonstrante u petnaestominutnom odavanju pošte nastradalima u Novom Sadu. Urgentni centar je naveo da je radio "uobičajeno", a ambulante "nisu bile preplavljene" pacijentima sa simptomima "zvučnog udara".
Veliki broj građana iz cele zemlje odazvao se na studentski protestni skup pod sloganom "15. za 15" u centru Beograda 15. marta.
Iako je prvobitno Skupština Republike Srbije bila najavljena za centralno mesto okupljanja, Trg Slavija je u dva navrata tokom dana proglašen za alternativno mesto centralnog programa skupa "15. za 15", iz bezbednosnih razloga – zbog okupljenih oko Udruženja Studenti 2.0 koji su boravili i tog dana u
I pored toga, na više lokacija u centru Beograda došlo je do incidenata i međusobne tuče jednog dela učesnika protesta, a danima posle protesta javnost je zainteresovana za slučaj u Ulici kralja Milana kada je petnaestominutna tišina koja je počela u 19.00 prekinuta četiri minuta ranije zbog zvučno-vazdušnog udara o kojem svedoče očevici, među kojima je određen broj zatražio lekarsku pomoć.
Dok se u delu javnosti spekuliše o upotrebi zvučnog sredstva za razbijanje demonstracija, policija, Vojska i BIA, demantuju da je tako nešto upotrebljeno 15. marta.
Studenti u blokadi su 11. marta u 21 sat okončali 22-časovnu blokadu ulaza u zgradu Radio-televizije Srbije u Takovskoj 10 i Aberdarevoj 1, koja je počela 10. marta, oko 22.30. Istovremeno, bila je blokirana i zgrada Radio-televizije Vojvodine.
Nastavili su sa blokadama fakulteta i rektorata posle studentsko-radničkog protesta "Rame uz rame – studenti i radnici" koji je održan za vikend. U Nišu je održan studentski protest "Ruža pravde", dok su je u Novom Sadu bio protest pod nazivom "Šta žene znaju sa jajima".
Dva dana ranije je organizovana šetnja "Krugom dvojke" u Beogradu i protest ispred zgrade RTS-a.
Deo studenata u blokadi i građana koji su bili na protestu ispred RTS-a došli su do Pionirskog parka i skandirali i zviždali okupljenima u Udruženju "Studenti 2.0" koji, kako navode, žele da pohađaju nastavu i koji su od četvrtka pod šatorima u Pionirskom parku. Kordon policije stajao je između dve grupe studenata i građana.
Pored svakodnevnih protestnih šetnji i odavanja pošte nastradalima u padu nadstrešnice na Železničkoj stanici u Novom Sadu, širom Srbije, održan je i veliki protest "Studentski edikt" u Nišu, 1. marta, četiri meseca posle pada nadstrešnice u Novom Sadu kada su studenti iz više pravaca u višednevnom maratonu peške stigli u Niš na protest koji je trajao 18 sati.
Protest u Nišu usledio je posle velikog skupa studenata iz cele zemlje pod nazivom "Sretnimo se na Sretenje" u Kragujevcu.
Prethodno, povodom 100 dana od pada nadstrešnice u Novom Sadu, studenti su i 9. februara, sedmočasovnom blokadom beogradskog mosta Gazela još jednom pozvali nadležne institucije na odgovornost.
Kada se navršilo tri meseca od tragedije na Železničkoj stanici, 1. i 2. februara, organizovana je i studentska blokada Mosta slobode u Novom Sadu, koja je trajala 27 sati.
Nekoliko dana pre, istim povodom, studenti su organizovali jednodnevnu blokadu beogradske Autokomande.
U međuvremenu – studenti, profesori univerziteta u Srbiji kao i nastavnici osnovnih i srednjih škola, đaci i maturanti širom gradova Srbije – nastavljaju i sa protestima i blokadama zgrada fakulteta i rektorata, osnovnih, srednjih škola i gimnazija.
Jedan od povoda za ostavku premijera Miloša Vučevića 28. januara je i napad na studente ispred stranačkih prostorija Srpske napredne stranke u Novom Sadu, u noći između 27. i 28. januara. Napadači su tada tukli studente palicama i pesnicama. Studentkinja koja je tom prilikom teže povređena imala je intervenciju na Klinici za maksilofacijalnu hirurgiju UKCB.
U blokadama su najmanje 63 fakulteta pet državnih univerziteta, više privatnih fakulteta i nekoliko visokih strukovnih škola.
Potpisima studentske zahteve su podržali određen broj sudija Apelacionog suda u Beogradu, Privrednog apelacionog suda, Prvog osnovnog suda u Beogradu, Višeg suda u Beogradu, Osnovnog suda u Obrenovcu, kao i Advokatska komora Srbije, koja je bila u trodnevnom štrajku, a potom i u jednomesečnom štrajku. Akcijama, protestima i obustavom rada podršku pružaju i poljoprivrednici, lekari, glumci, pozorišta i druge kulturne ustanove i pojedinci. Skupovi podrške studentima u međuvremenu su organizovani i u regionu, ali i u srpskoj dijaspori po gradovima i svetskim metropolama.
Blokadama i obustavi nastave pridružili su se maturanti velikog broja gimnazija i srednjih stručnih škola.
Protestima i obustavama rada priključile su se i osnovne škole širom Srbije, kao i nastavnici nezadovoljni dogovorom koji su reprezentativni sindikati napravili sa Vladom Srbije.
Komentari