Dekani devet novosadskih fakulteta osudili napad
Dekani devet novosadskih fakulteta osudili su napad na dekanku Filozofskog fakulteta Nataliju Jovanović i zatražili "da se najodgovorniji predstavnici vlasti odlučno suprotstave kreiranju osvetoljubive situacije u društvu".
"Najodlučnije osuđujemo napad. Manipulacije koje stigmatizuju stav o solidarnosti univerzitetske zajednice sa studentskim protestima imaju za cilj da targetiraju prosvetne radnike kao neprijatelje. Medijska podrška ovoj zatrovanoj atmosferi koja odbacuje razumevanje i dijalog kao pristup u komunikaciji neistomišljenika, predstavlja nedopustivu zlonamernu propagandu koja razorno utiče na stavove u javnosti", naglašeno je u zajedničkom saopštenju devetoro dekana novosadskih fakulteta.
Ističući da su "mržnja i nasilje neprihvatljivi za demokratsko, napredno i civilizovano društvo" i da su "prosveta i nauka njegove najuticajnije vrednosti", dekani poručuju da "najviši izraz patriotizma" predstavlja "odbrana i očuvanje" tih vrednosti.
Opširnije
Kraće
Čačani se 11. put okupili ispred zgrade Policijske uprave
U 19.10 minuta Čačani su se 11. put okupili ispred zgrade Policijske uprave. Protest građana i aktivista trajao je pola sata.
Uz glasnu muziku i duvanje u pištaljke, vuvuzele, udaranjem u šerpe i razne predmete pravili su buku i pozvali policiju da, kako kažu, radi svoj posao.
Tokom protesta ulica Cara Dušana bila je zatvorena.
Okončana osmočasovna blokada Zlatiborske magistrale
Nakon osmočasovne blokade Zlatiborske magistrale, studenti i građani Užica i okolnih mesta, koje su pozvali da podrže njihove zahteve, razišli su se kućama. Saobraćaj je normalizovan.
Pripremili Igor Topalović i dopisnici RTS-a
Skup podrške dekanki Nataliji Jovanović u Nišu
Večeras u 19h na Trgu Pavla Stojkovića u Nišu počeo je protest podrške dekanki Nataliji Jovanović koja je danas pred početak protesta ispred Osnovnog suda nožem napadnuta i povređena.
Dušan Aleksić sa Filozofskog fakulteta u Nišu, rekao je za RTS da je napad na dekanku rezultat ozbiljnog targetiranja akademske zajednice u proteklih nekoliko meseci. Zamolio je Aleksić da institucije rade svoj posao: "Ovo nije nasilničko ponašanje na skupu, kako je MUP poslao u saopštenju, ovo je pokušaj ubistva."
Saopštenje Filozofskog fakulteta u Beogradu
Nastavnici, istraživači i saradnici Filozofskog fakulteta Univerziteta u Beogradu najoštrije osuđuju napad na prof. dr Nataliju Jovanović, dekanku Filozofskog fakulteta u Nišu, stoji u njihovom saopštenju.
"Uvrede i pretnje usmerene na Univerzitet i njegove predstavnike kulminirale su napadom nožem na univerzitetsku profesorku i dekanku jedne od najuglednijih obrazovnih ustanova u zemlji, koji se zato ne može posmatrati kao izolovan incident. To je posledica kampanje i dugotrajnog, sistematskog targetiranja kritički nastrojenih pojedinaca i institucija koje ne pristaju na ulogu poslušnika, i to od strane
najviših predstavnika vlasti", navodi se dalje u ovom saopštenju.
Univerziteti i njihove članice, stoji dalje, moraju ostati prostori slobodnog i kritičkog mišljenja, dijaloga i odgovornosti. Fizičko nasilje nad onima koji se zalažu za znanje, društvenu pravdu i dostojanstvo obrazovanja jeste direktan napad na te vrednosti, nespojiv sa ma kojim civilizovanim društvom.
"Izražavamo punu solidarnost s dekankom Jovanović, njenim kolegama i studentima, i zahtevamo da nadležne institucije hitno i odlučno reaguju.
U trenutku kada se nasilje normalizuje, a odgovornost izbegava, ćutanje postaje saučesništvo.
Mi biramo da ne ćutimo", zaključuje se dalje u saopštenju nastavnika Filozofskog fakulteta u Beogradu.
Napad na dekanku Jovanović iz Niša najoštrije su osudili i studenti niških i drugih fakulteta u Srbiji.
Protestna šetnja u Subotici
Ovonedeljna protestna šetnja u Subotici održana je od Hipodroma do raskrsnice Somborskog puta i Zagrebačke ulice.
Okupljeni su najpre prikupljali potpise za održavanje građanskih zborova u mesnim zajednicama, a potom je povorka, predvođena traktorima i bajkerima, krenula ka raskrsnici u blizini centra grada koja je i blokirana oko 17.30 časova.
Uz studente u blokadi, prosvetne radnike u štrajku, ljude u belim mantilima u koloni su bili i pojedini poštari sa transparentom "Pita Pošta koliko obraz košta, došo sam da te pitam da pumpamo", uz skandiranje "poštari uz studente".
Na blokiranoj raskrsnici priređen je performans "ko ne skače taj je ćaci".
Obraćajući se skupu, poštar Slobodan Bojović rekao je da poštari nisu roboti i da neće da trpe nepravdu i da su uz studente, "jer je njihova borba, borba svih nas."
Učiteljica Mirjana Kosanović izjavila je da prosvetari trpe pritiske i smanjenje plata, ali da neće odustati jer se bore "za bolju budućnost, za decu, za kvalitetno obrazovanje i uređenu zemlju."
Dizajnerka Viktorija Kresanko rekla je na mađarskom da građani ne smeju da ćute, da je "sistem oboleo i treba ga izlečiti", a da je lek građansko udruživanje u solidarnosti i empatiji i traženje odgovora na pitanja.
Obraćajući se skupu, Atila Fabijan objasnio je da su zborovi građana u mesnim zajednicama potrebni, jer se mora ostvariti kontrola nad institucijama.
Biće potrebno dobro da prodrmamo sve oko sebe i da napravimo zajednicu koja će da funkcioniše, rekao je Fabijan.
Okupljeni su 16-tominutnom tišinom odali poštu stradalima u padu nadstrešnice železničke stanice u Novom Sadu.
Opširnije
Kraće
Na Zvezdari skup podrške dekanki Jovanović
Stanovnici beogradske opštine Zvezdara organizovali su skup građana, nazvavši ga zborom, na kome je jednoglasno usvojena odluka o podršci rektoru Beogradskog univerziteta Vladanu Đokiću i dekanki filozofskog fakulteta u Nišu Nataliji Jovanović koja je na današnjem protestu u tom gradu napadnuta nožem
Zvezdarci su istakli da su rektor Vladan Đokić i dekanka Natalija Jovanović "neprestano izloženi javnom targetiranju" pojedinih zvaničnika, a među njima se nalaze i najviši funkcioneri Srbije.
Današnji skup protekao je mirno, a pratila ga je i obezbeđivala policija PS Zvezdara.
Fonet/Marko Dragoslavić
U Kruševcu protest i prvi zbor
Na Trgu glumaca održan je skup koji su okupljeni građani Kruševca nazvali prvim zborom sa ciljem da se meštani informišu o "funkcionisanju zborova" i predlože aktivnosti na kojima će se glasati tokom ovih okupljanja.
Nakon zbora održan je protest na kome su govorili maturanti. Šesnaestominutna tišina prethodila je protestnoj šetnji do Kolonije, kroz naselje Pejton i Mudrakovac. Sa protesta studenti u blokadi iz Kruševca poručuju da zahtevi nisu ispunjeni. Protest je prošao mirno
Protestna šetnja u Valjevu na poziv gimnazijalaca "Izađi i podrži nove zahteve"
Na poziv valjevskih gimnazijalaca u Valjevu je održana protestna šetnja "Izađi i podrži nove zahteve“. Učenički parlament Valjevske gimnazije, pored četiri studentska, pre nekoliko dana je istakao i tri nova zahteva.
Njihovi zahtevi su "da budu indentifikovani i procesuirani odgovorni za upotrebu nedozvoljenog zvučnog oružja 15. marta u Beogradu, sprovođenje krivičnog postupka protiv novinara TV "Informer", odgovornih za pronošenje lažnih vesti i narušavanja ugleda maturanata Valjevske gimnazije, kao i procesuiranje odgovornih, koji su u noći između 15. i 16. marta, u dvorište Treće beogradske gimnazije,gde su bili smešteni valjevski gimnazijalci, bacili dva zvučna udara".
Tokom protesta održan je i pomen za nastradale u Novom Sadu i blokirana je jedna od valjevskih raskrsnica.
Skup "Pokreni se" u Požarevcu, građani odali poštu stradalima u Novom Sadu
U Požarevcu, na Trgu oslobođenja, održan je protestni skup pod sloganom "POkreni se".
Građani su u tišini odali počast nastradalima u padu nadstrešnice na Železničkoj stanici u Novom Sadu.
Nakon toga, uz buku pištaljki i truba, otišli su do industrijske zone i vratili se do centra grada. Nakon protesta održan je skup koji građani nazivaju zborom.
Opširnije
Kraće
Glumci iz Srbije podržavali protest u Šapcu - traže rešenje krize u pozorištu
Na poziv podrške zaposlenim u Šabačkom pozorištu, među kojima je i ceo glumački ansambl, u Šapcu je započeo protest pod nazivom "Pozorište o koncu". Protestu su se uključili kolege iz brojnih pozorišta širom Srbije, studenti, prosvetni radnici i građani Šapca.
Skup ispred Šabačkog pozorišta počeo je sa 16 minuta tišine u znaku sećanja nastradale u nedavnoj tragediji.
Nakon toga, predstavnici Šabačkog pozorišta ponovili su zahteve koje su pre više od mesec dana izneli gradskim vlastima, ali i na ranijim protestima. Traže da Skupština grada razreši dužnosti v. d. direktora Aleksandru Delić i da je ne imenuje za direktora Šabačkog pozorišta, jer je, kako navode nanela štetu ustanovi, gradu i građanima samovoljnom izmenom pravilnika o sistematizciji, koju smatraju nezakonitom, a kojom su ugašena četiri radna mesta, a otkaz dobila Jelena Ivetić, organizator programa.
Protest je organizovan u nekoliko činova uz glumačke i muzičke nastupe i obraćanja Miloša Vojnovića iz šabačkog ansambla, Marije Medenice iz Srpskog narodnog pozorišta, Ivane Nedeljković direktora Puls teatra iz Lazarevca, Branislav Trifunović i drugih.
Zahteve i protest podržali glumci iz Beograda, Kruševca, Kraljeva, Subotice, Zrenjanina, Novog Sada
Opširnije
Kraće
Na protestu u Trsteniku, gosti iz Vrnjačke Banje i bajkeri iz Kruševca
Na trosatnom protestu u Trsteniku, meštanima su se priključili gosti iz Vrnjačka Banje i bajkeri iz Kruševca.
Nakon kratke šetnje blokiran je kružni tok u Trsteniku gde je održana šesnaestominutna tišina.
Kasnije su dodeljene medalje trsteničkim studentima koji su pešačili do Niša i biciklistima koji su išli do Beograda.
U narednih sat vremena organizovana je akcija pričaj sa studentima, tokom koje su građani postavljali pitanja i davali sugestije.
Opširnije
Kraće
U Nišu je održan protest u organizaciji Slobodnog univerziteta "Pod lupom nauke". Kako je najavljeno, ovaj protest je trebalo da bude prilika da studenti u blokadi i njihovi profesori zajedno stanu "u odbranu nauke, akademskih vrednosti i budućnosti visokog obrazovanja".
Okupljanje je bilo na tri tačke u gradu sa planom da se svi okupe ispred Osnovnog suda u 11.30.
Prema planu protesta, okupljanje u 10.30 na tri tačke, ispred Medicinskog fakulteta, Pravnog i tehičkih fakulteta.
Susret ispred Osnovnog suda planiran je za 11.30. Posle šesnaest minuta tišine u 11.52 za 16 nastradalih pod nadstrešnicom u Novom Sadu usledilo je obraćanje govornika na protestu.
Na jednoj od tačaka okupljanja, na Trgu Pavla Stojkovića kod Pravnog fakulteta napadnuta je dekanka Filozofskog fakulteta.
Ona je zadobila posekotinu nožem na desnoj šaci i posle zbrinjavanja u UKC Niš puštena je kući.
Učesnici protesta najoštrije su osudili novi napad na dekanku Nataliju Jovanović, koja je pre mesec dana već jednom napadnuta.
Prvobitna vest da je jedan muškarac udaren vozilom u beogradskom naselju Žarkovo tokom odavanja pošte za 16 žrtava pada nadstrešnice na Železničkoj stanici u Novom Sadu, kao i da je o slučaju obavešteno i Osnovno javno tužilaštvo, nezvanično je potvrđena RTS-u.
Predsednica Skupštine Srbije Ana Brnabić međutim demantovala je ovu informaciju objavivši video snimak iz beogradskog naselja Žarkovo. Kako prenosi Tanjug, na tom snimku se vidi da "automobil nije udario nikoga od blokadera na ulici, kao što su objavili opozicioni mediji već da je vozač pokušao da zaobiđe blokadu".
"Blokaderi su čupali retrovizor, niko nije leteo metar ili dva, ne znam na osnovu čega i ko bi morao da ide na detaljne analize kuka i vrata, ali to samo pokazuje stepen laži i obmane koji proizvode", navela je Brnabićeva na društvenoj mreži Iks, preneo je Tanjug.
Skup u Jagodini, okupljenima se pridružili Ćupričani i Paraćinci
Na gradskom skveru u Jagodini studenti Fakuteta pedagoških nauka, maturanti i građani dočekali su grupu Ćupričana i Paraćinaca koji su u toku prepodneva pešačili do Jagodine. Svi zajedno učestvuju u sedmočasovnom protestnom okupljanju pod nazivom "Svuda pođi, u Jagodinu dođi.“
Pridružili su im se i bajkeri, a u planu okupljanja je humanitarni basket turnir, tribine, koncerti i besplatna podela knjiga. Prostor u centru grada gde se održava skup okružen je štandovima sa različitim sadržajima.
Učesnici protesta koji su stigli iz svih šest opština Pomoravskog regiona šesnaestominutnom tišinom odali su poštu stradalima u Novom Sadu.
Na blokadu u Užicu stigli građani Čačka, Požege i Sevojna
Na blokadu zlatiborske magistrale, na poziv užičkih studenata, stigli su i građani Čačka, Požege, Sevojna, a očekuje se dolazak stanovnika Bajine Bašte, koji su jutros ka Užicu krenuli peške.
Zvezdarci odali poštu stradalima u Novom Sadu
Stanovnici Zvezdare blokirali su deo Bulevara kralja Aleksandra kod pijace Đeram, odajući u tišini počast nastradalima u padu nadstrešnice na Železničkoj stanici u Novom Sadu.
Okupljeni su stajali u tišini od 11.52 do 12.08, a za to vreme jedna žena ih je vređala, uzvikujući im da su "Šiptari". Regovali su policajci tako što su je udaljili.
(Fonet)
Blokada zlatiborske magistrale kod Ložioničkog mosta u Užicu
Na poziv užičkih studenata Akademije strukovnih studija zapadne Srbije i Pedagoškog fakulteta, od 11.45 blokirana je zlatiborska magistrala kod Ložioničkog mosta u Užicu.
Blokada magistrale, pod nazivom "Ere te zovu u Eru slobode", počela je 16-minutnom tišinom i, kako je najavljeno, trajaće do 20 časova, na koju su studenti pozvali sugrađane i žitelje okolnih mesta kako bi zajedno iskazali podršku studentskim zahtevima.
Putnički saobraćaj se odvija alternativnim pravcima, preko Ljubanja iz pravca Zlatibora, a iz Sevojna preko Krcagova kroz grad ka Kremnima i Susici i dalje ka Zlatiboru.
Propuštaće samo vozila hitne službe, dok će teretni saobraćaj biti u potpunosti obustavljen dok traje blokada.
Studenti u blokadi nastavljaju sa akcijama dok njihovi zahtevi ne budu ispunjeni. Protestuju skoro pet meseci, tražeći odgovornost za pad nadstrešnice u Novom Sadu i pogibiju 16 ljudi.
Poslednje subote u martu održan je šestočasovni protest ispred Informera.
Građani i studenti okupili su se 24. marta, na godišnjicu početka NATO bombardovanja Savezne Republike Jugoslavije, ispred Generalštaba i Ustavnog suda u Beogradu. Izrazili su nezadovoljstvo zbog toga što je Generalštabu oduzet status kulturnog dobra. Od Ustavnog suda zatražili su ocenu ustavnosti takve odluke Vlade.
U nedelju, 23. marta, u Novom Sadu je bio Dan žalosti zbog smrti Vukašina Crnčevića, koji je posle četiri meseca i tri nedelje podlegao povredama zadobijenim u padu nadstrešnice.
U Čačku je istog dana održan protest građana na koji su ih pozvali studenti Fakulteta tehničkih nauka u blokadi zbog događaja od subote 22. marta na Gradskom trgu kada su, kako su naveli, napadnuti studenti tog fakulteta. Nekolicina učesnika protesta razbila je vrata gradske uprave u Čačku i ušla u zgradu. Policija je saopštila da je identifikovano šest osoba. Okupljeni su tokom protesta šetali gradskim ulicama, pravili buku i gađali jajima sedište Gradskog odbora SNS-a.
U Nišu je u petak uveče 21. marta došlo do incidenta ispred mesta gde je trebalo da bude održana tribina Srpske napredne stranke. Okupljeni građani su članove SNS-a gađali jajima, kamenicama i polivali vodom. Napadnut je gradonačelnik Niša Dragoslav Pavlović kao i drugi članovi SNS-a koji su hteli da prisustvuju stranačkoj tribini. Tada su privedena i trojica studenata.
Studenti su prethodnih dana pružili i podršku prosvetarima koji su protestovali ispred Ministarstva prosvete i zgrade RTS-a u sredu 19. marta. Prosvetni radnici traže od Javnog servisa da o njihovim zahtevima izveštava objektivno, istinito i pravovremeno, kao i da "stanu na stranu građana" i izveštavaju o njihovim zahtevima u Drugom dnevniku. Protest su podržali i srednjoškolci, kao i deo radnika RTS-a.
Zaposleni na Medicinskom fakultetu u Beogradu stupili su u štrajk koji će, kako su rekli, trajati do ispunjenja studentskih zahteva.
Studenti i građani su u ponedeljak 17. marta posle Urgentnog centra u Beogradu, protestovali ispred Ministarstva zdravlja, pošto je Urgentni centar osudio "širenje panike" o zdravstvenom stanju ljudi posle incidenta u Ulici kralja Milana kada je još neobjašnjen zvučno-vazdušni udar uplašio i rasterao demonstrante u petnaestominutnom odavanju pošte nastradalima u Novom Sadu. Urgentni centar je naveo da je radio "uobičajeno", a ambulante "nisu bile preplavljene" pacijentima sa simptomima "zvučnog udara".
Studenti u blokadi traže od Lekarske komore Srbije da "svaki zdravstveni radnik koji je učestvovao u targetiranju pacijenata, uskraćivanju zdravstvene nege i političkom etiketiranju pojedinaca, čime je direktno prekršena Hipokratova zakletva, odgovara za svoje postupke", navodi se u saopštenju.
Veliki broj građana iz cele zemlje odazvao se na studentski protestni skup pod sloganom "15. za 15" u centru Beograda 15. marta.
Kilometarske kolone automobila su u subotu, 15. marta, od jutarnjih časova pristizale u prestonicu Srbije, a formalno organizovanje dugih pešačkih kolona ka centralnim tačkama okupljanja počelo je nešto posle 10 časova ujutru iz svih pravaca grada.
Iako je prvobitno Skupština Republike Srbije bila najavljena za centralno mesto okupljanja, Trg Slavija je u dva navrata tokom dana proglašen za alternativno mesto centralnog programa skupa "15. za 15", iz bezbednosnih razloga – zbog okupljenih oko Udruženja Studenti 2.0 koji su boravili i tog dana u Pionirskom parku.
I pored toga, na više lokacija u centru Beograda došlo je do incidenata i međusobne tuče jednog dela učesnika protesta, a danima posle protesta javnost je zainteresovana za slučaj u Ulici kralja Milana kada je petnaestominutna tišina koja je počela u 19.00 prekinuta četiri minuta ranije zbog zvučno-vazdušnog udara o kojem svedoče očevici, među kojima je određen broj zatražio lekarsku pomoć.
Dok se u delu javnosti spekuliše o upotrebi zvučnog sredstva za razbijanje demonstracija, policija, Vojska i BIA, demantuju da je tako nešto upotrebljeno 15. marta.
Beograđani su u petak dočekali bicikliste i kolone studenata pešaka iz više gradova i krajeva Srbije koji su učestvovali u višednevnom maratonu "Marš za Srbiju", kako bi stigli na veliki skup "15. za 15" u Beogradu.
Studenti u blokadi su 11. marta u 21 sat okončali 22-časovnu blokadu ulaza u zgradu Radio-televizije Srbije u Takovskoj 10 i Aberdarevoj 1, koja je počela 10. marta, oko 22.30. Istovremeno, bila je blokirana i zgrada Radio-televizije Vojvodine.
Nastavili su sa blokadama fakulteta i rektorata posle studentsko-radničkog protesta "Rame uz rame – studenti i radnici" koji je održan za vikend. U Nišu je održan studentski protest "Ruža pravde", dok su je u Novom Sadu bio protest pod nazivom "Šta žene znaju sa jajima".
Dva dana ranije je organizovana šetnja "Krugom dvojke" u Beogradu i protest ispred zgrade RTS-a.
Deo studenata u blokadi i građana koji su bili na protestu ispred RTS-a došli su do Pionirskog parka i skandirali i zviždali okupljenima u Udruženju "Studenti 2.0" koji, kako navode, žele da pohađaju nastavu i koji su od četvrtka pod šatorima u Pionirskom parku. Kordon policije stajao je između dve grupe studenata i građana.
Pored svakodnevnih protestnih šetnji i odavanja pošte nastradalima u padu nadstrešnice na Železničkoj stanici u Novom Sadu, širom Srbije, održan je i veliki protest "Studentski edikt" u Nišu, 1. marta, četiri meseca posle pada nadstrešnice u Novom Sadu kada su studenti iz više pravaca u višednevnom maratonu peške stigli u Niš na protest koji je trajao 18 sati.
Studenti traže odgovornost za tragediju u Novom Sadu 1. novembra, kada je 16 osoba poginulo, a dvoje ljudi je teško povređeno.
Protest u Nišu usledio je posle velikog skupa studenata iz cele zemlje pod nazivom "Sretnimo se na Sretenje" u Kragujevcu.
Prethodno, povodom 100 dana od pada nadstrešnice u Novom Sadu, studenti su i 9. februara, sedmočasovnom blokadom beogradskog mosta Gazela još jednom pozvali nadležne institucije na odgovornost.
Kada se navršilo tri meseca od tragedije na Železničkoj stanici, 1. i 2. februara, organizovana je i studentska blokada Mosta slobode u Novom Sadu, koja je trajala 27 sati.
Nekoliko dana pre, istim povodom, studenti su organizovali jednodnevnu blokadu beogradske Autokomande.
U međuvremenu – studenti, profesori univerziteta u Srbiji kao i nastavnici osnovnih i srednjih škola, đaci i maturanti širom gradova Srbije – nastavljaju i sa protestima i blokadama zgrada fakulteta i rektorata, osnovnih, srednjih škola i gimnazija.
Zahtevi studenata u blokadi su objavljivanje celokupne dokumentacije o rekonstrukciji Železničke stanice, odbacivanje optužbi protiv uhapšenih i privedenih studenata, aktivista i građana na prethodnim protestima povodom tragedije u Novom Sadu, podnošenje krivičnih prijava protiv svih napadača na studente, profesore i građane i povećanje budžeta za fakultete za 20 odsto.
Predstavnici vlasti smatraju da su ispunili sve zahteve, dok studenti u blokadama ističu da nijedan od zahteva nije ispunjen u potpunosti. Građevinski fakultet Univerziteta u Beogradu više puta je objavio analize dokumentacije u kojima je taksativno navođeno koji papiri nedostaju ili nisu kompletni.
Jedan od povoda za ostavku premijera Miloša Vučevića 28. januara je i napad na studente ispred stranačkih prostorija Srpske napredne stranke u Novom Sadu, u noći između 27. i 28. januara. Napadači su tada tukli studente palicama i pesnicama. Studentkinja koja je tom prilikom teže povređena imala je intervenciju na Klinici za maksilofacijalnu hirurgiju UKCB.
U blokadama su najmanje 63 fakulteta pet državnih univerziteta, više privatnih fakulteta i nekoliko visokih strukovnih škola.
Potpisima studentske zahteve su podržali određen broj sudija Apelacionog suda u Beogradu, Privrednog apelacionog suda, Prvog osnovnog suda u Beogradu, Višeg suda u Beogradu, Osnovnog suda u Obrenovcu, kao i Advokatska komora Srbije, koja je bila u trodnevnom štrajku, a potom i u jednomesečnom štrajku. Akcijama, protestima i obustavom rada podršku pružaju i poljoprivrednici, lekari, glumci, pozorišta i druge kulturne ustanove i pojedinci.
Blokadama i obustavi nastave pridružili su se maturanti velikog broja gimnazija i srednjih stručnih škola. Pojedine srednje škole i gimnazije održavale su tokom raspusta javne časove na kojima su odavale poštu stradalima na Železničkoj stanici u Novom Sadu.
Protestima i obustavama rada priključile su se i osnovne škole širom Srbije, nastavnici nezadovoljni dogovorom koji su reprezentativni sindikati napravili sa Vladom Srbije.
Oprečni su podaci o osnovnim i srednjim školama u štrajku koje objavljuju resorno ministarstvo, sa jedne, i nereprezentativni sindikati i organizacije civilnog društva sa druge strane. U međuvremenu, učitelji, nastavnici i profesori u štrajku svojim zahtevima su pridodali i zahteve studenata.
Komentari