Читај ми!

SPC: Staviti van snage neustavni Zakon o rodnoj ravnopravnosti

Učesnici naučnog skupa "Pravni aspekti i posledice zakona o rodnoj ravnopravnosti" u organizaciji Srpske pravoslavne crkve i Matice srpske, zatražili su od izvršne i zakonodavne vlasti da pokrenu postupak za stavljanje van snage "neustavnog Zakona o rodnoj ravnopravnosti i spornih odredaba Zakona o zabrani diskriminacije", saopšteno je iz SPC.

U zaključcima sa skupa se navodi da Zakon o rodnoj ravnopravnosti menja ustavni identitet Srbije tako što fundamentalno zadire u ljudska prava i osnovne slobode i celokupni vrednosni sistem i etičke postavke, po kojima žive građani.

Ravnopravnost kao univerzalni princip primenjen je selektivno i diskriminatorno, za razliku od Ustava Republike Srbije koji u svome članu 15 ne pravi razliku među građanima, garantujući ravnopravnost žena i muškaraca, navode učesnici.

"Pozivamo predstavnike izvršne i zakonodavne vlasti da radi očuvanja dostojanstva građana Srbije, srpskoga jezika, ćiriličkog pisma i istorijski potvrđenih i stečenih vrednosti u okviru jedinstvenog pravnog poretka Srbije, pokrenu postupak za stavljanje van snage neustavnog Zakona o rodnoj ravnopravnosti i spornih odredaba Zakona o zabrani diskriminacije", dodaje se u saopštenju.

Rod kao džender je društveni konstrukt kakav ne postoji u srpskom jeziku

Kako se u saopštenju SPC navodi, pojam roda u Zakonu o rodnoj ravnopravnosti ne podrazumeva muški i ženski pol kao biološku kategoriju, niti odgovarajuću gramatičku kategoriju roda koja se donekle odnosi na ovu prirodnu datost, niti podrazumeva imenicu u tradicionalnom značenju, nego je to rod kao džender – društveni konstrukt, kakav ne postoji u srpskom jeziku, niti u jednom prirodnom ljudskom jeziku na svetu.

Zakonom o rodnoj ravnopravnosti nasilno je ukinuta razlika između džendera i pripadnika muškog i ženskog pola tako što su muškarci i žene, gotovo svi građani Srbije, protivno njihovoj volji i Ustavu, svrstani u "džendere", zaključuju učesnici skupa.

Članom 10 Ustava propisano je da je srpski jezik službeni jezik u Srbiji, dok Zakon o rodnoj ravnopravnosti na neustavan način uvodi "nepostojeći, takozvani rodno osetljivi jezik", navodi se u objavi na sajtu SPC.

Dodaje se da Zakon o rodnoj ravnopravnosti karakteriše nerazumljivost, odsustvo normativne valjanosti, ideološka pristrasnost i ostrašćenost, a posebno ukazujemo da nijedan jezik na svetu ne nastaje i ne menja se jednostranom političkom voljom putem opšteg pravnog akta, već isključivo u skladu sa pravilima lingvističke struke.

Neprirodno "urodnjavanje"

"Posebno zabrinjava govor mržnje koje nosioci i zagovornici takozvane džender ideologije i mediji koji su im naklonjeni uporno i nekažnjeno koriste, ne samo prema SPC i Matici srpskoj, nego i prema svim neistomišljenicima neprirodnog "urodnjavanja" preko Zakona o rodnoj ravnopravnosti i Zakona o zabrani diskriminacije", navodi se u zaključcima.

U tekstu se podseća i da je pred Ustavnim sudom Srbije podneto je više inicijativa za ocenu ustavnosti velikog broja odredaba Zakona o rodnoj ravnopravnosti, Zakona o zabrani diskriminacije, Zakona o javnom informisanju i medijima i drugih propisa, i zatražena je obustava primene tih zakona do okončanja postupka, a od posebnog značaja je i to što je Zaštitnik građana brojne odredbe ovog Zakona ocenio kao neustavne i najavio još jednu inicijativu za ocenu ustavnosti ovoga Zakona.

"Neophodno je da se kroz javni i stručni dijalog dođe do najšireg konsenzusa za pripremu sistemskog Zakona o ravnopravnosti, uz puno poštovanje ustavnog identiteta države Srbije i istorijski potvrđenih vrednosti srpskog društva, a posebno srpskoga jezika kao jednog od glavnih nosilaca srpskog nacionalnog identiteta, kao i uz poštovanje Ustavom zajemčenih prava i sloboda svakog građanina od kojih su većina vernici, kao i tradicionalnih crkava i verskih zajednica", zaključuju učesnici naučnog skupa.

петак, 15. новембар 2024.
4° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње