utorak, 28.01.2020, 12:55 -> 15:33
Izvor: RTS
Šta je sve potrebno za zamenu starih oružnih listova
Zakon o oružju i municiji, koji se primenjuje od marta 2016. godine, predvideo je i obaveznu zamenu starih oružnih listova novim. Zakon je uveo niz novina u toj oblasti, pa je rok produžen sa marta prošle godine na mart ove godine. Procena je da građani Srbije poseduju najmanje 600.000 oružnih listova, a da je do sada zamenjeno znatno manje od polovine.
Zorica Subotić, predsednica Nacionalne asocijacije za oružje, navodi za RTS da je vlasnik oružja u obavezi da prilikom zamene oružnog lista u policijsku stanicu donese oružje na uvid, stare isprave, potvrdu da protiv njega nije pokrenut krivični postupak, lekarsko uverenje o sposobnosti za držanje i nošenje oružja.
"Svaki legalni vlasnik oružja mora da ode kod svog izabranog lekara i da od njega dobije takozvani formular broj jedan sa kojim on odlazi u licenciranu zdravstvenu ustanovu u kojoj se, prema pravilniku, izvrši lekarski pregled o njegovoj sposobnosti da poseduje oružje. Vrše se pregledi oftalmologa, stručnjaka medicine rada, psihologa. Svako od njih, ukoliko proceni da je to potrebno, ima pravo da pošalje i na dodatne preglede", navela je Subotićeva gostujući u Jutarnjem programu RTS-a.
Dodaje da sa tim dokumentima i zahtevom za promenu oružnog lista vlasnik odlazi u policiju, nosi svoje oružje na uvid i tom prilikom plaća takse.
"Taksa ovog momenta za one koje poseduju oružje sa olučenim cevima iznosi 2.800 dinara, za neolučene cevi – 1.330 nezavisno od toga koliko ima komada. Taksa za oružni list iznosi 900 dinara i 600 iznosi još neka takse", navodi Subotićeva.
Sastavni deo postupka biće i dokument koji dokazuje opravdan razlog za posedovanje oružja i predstavlja izjavu vlasnika zbog čega treba da poseduje oružje npr. za lov, streljaštvo...
Kako kaže, pored svega navedenog sprovodi se i terenska provera, dolazi se kod svakog podnosioca zahteva da se proveri kako i gde vlasnik drži oružje.
Ističe da nema tačnu informaciju, ali procenjuje da je oko 25 odsto legalnih vlasnika oružja do sada zamenilo svoje oružne listove.
Kako kaže, postoji šansa da se produži rok za preregistraciju.
"Bez obzira na to što je ministar izjavio da neće biti produžetka rokova za preregistraciju, u junu prošle godine ministar je oformio grupu u kojoj se nalaze predstavnici MUP-a, predstavnici osam ministarstava, civilnog sektora tj. Nacionalne asocijacije za oružje Srbije, Streljačkog i Lovačkog saveza Srbije, koji rade na analizi i unapređenju pravilnika koji se odnosi na oružje i Predloga izmena i dopuna Zakona o oružju i municiji. I oni imaju rok da do 5. marta ove godine predlog iznesu kao konačan i o u tim dokumentima piše da rok za preregistraciju treba da se produži do 5. marta 2022. pre svega zbog toga što MUP ne može sa raspoloživim kadrovima da obavi taj posao", zaključila je Subotićeva.
Uputstvo
Komentari koji sadrže vređanje, nepristojan govor, neproverene optužbe, rasnu i nacionalnu mržnju kao i netoleranciju bilo kakve vrste neće biti objavljeni. Govor mržnje je zabranjen na ovom portalu. Komentari se moraju odnositi na temu članka. Prednost će imati komentari gramatički i pravopisno ispravno napisani. Komentare pisane velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i kraćenja komentara koji će biti objavljeni. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu webdesk@rts.rs. Polja obeležena zvezdicom obavezno popunite.
Broj komentara 9
Pošalji komentarnije neodgovorno...
.... ja danas prvi put čujem da postoji preregistracija. Inače sam vlasnik 2 pištolja
Zamena
Dakle za 5 godina koliko se vrši zamena oružnih listova, zamenilo je samo 25%? Neverovatno koliko su ljudi lenji i neodgovorni i kako čekaju zadnji dan. Kada sam ja bio da zamenim prošle godine odmah po objavi da je produžen rok u SUP-u nije bilo nikoga, a predhodnih dana nisi mogao da uđeš od gužve, i trebalo mi je oko 15-20 minuta da mi to odrade , što znači da za jedno radno vreme jedan radnik može da primi oko 30 zahteva za zamenu. A ako produže rok, ponovo će biti vila promaja do zadnjeg trentuka. I onda će ponovo ovakav tekst da je zamenjeno samo 30% oružnih listova.
Re: Trofejno
Poštovani, naknadnim tumačenjem je u kategoriju C svrstano svo oružje starije od 100 godina i svo formacijsko vojno oružje proizvedeno do kraja 2. svetskog rata. Obratite se u Novi Sad, u Muzej Vojvodine. Tamo radi stručnjak koji izdaje potvrde da vaše oružje ispunjava uslov da može dobiti kategoriju C, sa kojom posle idete u vaš MUP i dobijate zvanični dokument od policije. Muzejska potvrda košta 1.000 dinara i bude odmah gotova.
?
Sta je sa pripadnicima MUP-a i slicnih koji su dobili oruzije pri odlasku u penziju kao uspomenu ??
Srbija
Prosto sve neprofesionalno. Zakon se samo pomera. A ovi iz Mupa oduzeli ljudima oruzje na pocetku donetog novog EU zakona zato sto su mislili da tako treba. Sada to vise ne rade, zato sto neznaju kako tacno da rade. U austriji onaj ko je imao stari oruzani list on je samo zamenio za novi i to je to. Zamena je nesto drugo, zahtev nesto trece.Kao npr. vozacka dozvola zamena papirna za plasticnu i tacka.
Zakon
Zakon je takav da legalnim vlasnicima oružja stvara samo dodatne probleme dažbine itd. Dakle ljudima koji uredno sve imaju, i plaćaju sve državi decenijama, sada imaju nove namete, prave se nova pravila u cilju razoružavanja građana. Novinarka je potpuno neupućena u materiju. Bezbednost upravo garantuju vlasnici legalnog oružja. 95% kriminalnih radnji se radi nelegalnim oružjem, što je i logično.
trofejno
šta sa trofejnim oružjem. To su uglavnom uspomene nasleđene od pokojnika. Izmislili su zakon da je trofejno oružje ono proizvedeno do 1900-te godine i taj zakon retroaktivno kači sve koji takvo oružje imaju. Mogli su da ga o trošku podnosioca novog zakona onesposobe u Zastavi i svi bi bili zadovoljni a bilo bi i korektno.
Mislim da je ispravno
Oružnih listova a ne oružanih
Oružje
Ja sam pre godinu dana predao dokumentaciju i evo još nije gotova nova isprava.