Od neopravdanih izostanaka do društveno korisnog rada
Od prošle školske godine primenjuje se pravilnik Ministarstva prosvete koji, za neprimereno ponašanje učenika, osim disciplinske mere određuje i društveno korisni rad. Pravilnik se više primenjuje u srednjim nego u osnovnim školama. Forum beogradskih gimnazija predlaže da i roditelji budu uključeni u društveno korisni ili humanitarni rad.
Vranjska gimnazija primenjuje Pravilnik o društveno korisnom radu. Učenici su bili angažovani da urede prostor, opreme učinicu ili pripreme prezentacije. To su bili uglavnom đaci sa neopravdanim izostancima.
"Dobro su reagovali, to je za njih bio novi način da provedu svoje slobodno vreme, da urade nešto konkretno, i kroz pravljenje prezentacija smatram da su dosta dosta toga novog naučili i oni", kaže Vukašin Trajković iz đačkog parlamenta.
"Ukoliko je učenik shvatio pouku, shvatio zašto je pogrešio i popravio svoje ponašanje i nije izostajao više sa nastave, na kraju školske godine mu se vraća ta ocena, odnosno ukida ukor odeljenskog veća", kaže Slađana Mitić, pedagog Gimnazije "Bora Stanković" u Vranju.
Forum beogradskih gimnazija predlaže da se uključe i roditelji, da zajedno snose odgovornost.
Aleksandar Markov iz Foruma beogradskih gimnazija kaže da je problem u tome što se društveno korisni rad uvek doživljava kao neka vrsta fizičkog rada. To uopšte ne mora da bude fizički rad, podseća Markov:
"Primera radi, može da bude prilagođen stepenu obrazovanja roditelja, ako je roditelj lekar a njegovor dete napravi neki problem zašto ne bi zajedno sa detetom kroz neke radionice najpre od svoje škole, detetove škole pa preko nekih drugih škola - obišao i održao predavanja kakve su posledice vršnjačkog nasilja i slično."
Roditelji su sada uključeni, ali da, sa školom, osmisle aktivnosti, sarađuju sa školom ali ne učestvuju u društveno-korisnom ili humanitarnom radu.
Tatjana Đurović, koordinatorka tima za zaštitu dece od diskriminacije, zlostavljanja i zanemarivanja u Smederevu, rekla je da bi bilo efektivnije, samim tim što roditelji provode vreme sa decom, da sa njima - razgovaraju.
"To je ono što našoj deci danas inače nedostaje i većina stvari koja podrazumeva neprikladno društveno ponašanje, u stvari, proističe iz odnosa u porodici", kaže Đurovićeva.
"Društveno korisni rad svodimo na radno vaspitanje, te neke radne navike koje moraju da postoje, a upravo roditelj će uticati na jačanje ličnosti, govorim o pojedincu ali govorim o nekom i kolektivnom usmerenju, znači učenik i roditelj zajedno doprinose afirmaciji zajednice, društva", kaže Suzana Mišić Stanković, direktorka gimnazije "Bora Stanković" u Vranju.
Mere zavise i od težine greške, učenik može da pomaže u radionici, uređuje prostor oko škole, čisti sneg ili lišće, pomaže dežurnom nastavniku, učestvuje u humanitarnim akcijama, priprema projekte.
Uputstvo
Komentari koji sadrže vređanje, nepristojan govor, neproverene optužbe, rasnu i nacionalnu mržnju kao i netoleranciju bilo kakve vrste neće biti objavljeni. Govor mržnje je zabranjen na ovom portalu. Komentari se moraju odnositi na temu članka. Prednost će imati komentari gramatički i pravopisno ispravno napisani. Komentare pisane velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i kraćenja komentara koji će biti objavljeni. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu webdesk@rts.rs. Polja obeležena zvezdicom obavezno popunite.
Broj komentara 3
Pošalji komentarOdgovor
Ne treba društveno koristan rad smatrati kaznom, već je doprinosom koji daje pojedinac svojim učešćem. U poslu, i bilo kojoj drugoj aktivnosti uloga roditelja i škole je da ga pripremi za svaki vid posla.
nn
funkcionise samo na papiru i ko prihvati da odradi od ucenika i roditelja koji poptpisu saglasnost. U realnosti 1001 razlog koji roditelj moze da smisli da dete ne uradi nista od toga! i zakon mu nista ne moze. Previse brzo smisljeno i ne definisano pravilnikom!
Društveno koristan rad ne treba da bude kazna!
Šta onda da kažemo o ljudima koji se celog života bave društveno korisnim radom, samo zato što su dobri i žele dobro drugima?