Kakva procedura očekuje građane za besplatnu pravnu pomoć
Žrtve nasilja u porodici i trgovine ljudima, izbeglice ali i najsiromašniji građani samo su deo onih koji od 1. oktobra mogu da računaju na besplatnu pravnu pomoć. Nju će pružati pravne službe u lokalnim samoupravama ali i advokati, kojih će na raspolaganju samo u Beogradu biti najmanje 500.
Od prijave, preko taksi do usluge pravnika, sve će biti besplatno za one koji, po Zakonu o besplatnoj pravnoj pomoći ispunjavaju uslove, tvrde u Ministarstvu pravde.
Čedomir Backović, pomoćnik ministra pravde kaže da maksimalni trošak može da bude cena tramvaja do opštine ili autobusa, sve drugo je na državi.
"Lice koje smatra da mu treba besplatna pravna pomoć otići će u svoju lokalnu samoupravu i informisaće se na portirnici, pošto su ovo nova lica, to do sada nije postojalo, gde u kojoj sobi se nalazi lice koje o tome odlučuje, zaposlenik. Kada ode tamo izneće svoj problem i njegovom problemu će se rešavati najduže u roku od osam dana", objasnio je Backović.
A da bi problem uopšte ušao u razmatranje, prilikom prijave neophodno je ostaviti tačne podatke.
Svako ko želi da se prijavi za besplatnu pravnu pomoć moraće da popuni zahtev koji osim imena, prezimena, mesta prebivališta, broja telefona obuhvata i opis predmeta. Oni koji primaju novčanu socijalnu pomoć ili dečiji dodatak prilažu dokaz o tome.
Pojedini građani moraće da popunjavaju podatke o finansijskom stanju pod punom materijalnom i krivičnom odgovornošću.
Njih, međutim, neće popunjavati pripadnici ranjivih društvenih grupa, poput osoba sa invaliditetom koje nisu sigurne šta mogu da očekuju kada Zakon počne da se primenjuje.
"Naši članovi se svakodnevno javljaju sa brojnim problemima, najčešće u oblasti naslednog prava, radnog prava, od potpisivanja ugovora do otkaza, nasilja u porodici. Nadam se da će ova nova usluga biti pristupačana i osobama sa invaliditetom i da će biti dostupna i gluvonemim osobama jer postoji komunikacijska barijera", rekla je Slađana Gordić, predsednica Gradske organizacije gluvih Beograda.
Biljana Bjelitić iz Advokatske komore Srbije kaže da što se tiče tumača za znakovni jezik - to će ukoliko bude potrebe za tim - organizovati ili lokalna samouprava, odnosno organ uprave koji će pružiti tu pravnu pomoć ili advokati koji će postupati u određenim predmetima.
"Što se tiče tih troškova, obezbeđivanja tumača za znakovni jezik, to je obuhvaćeno ovim zahtevom za odobravanje besplatne pravne pomoći", istakla je Bjeletićeva.
A koliko puta jedna osoba može da se obrati za ovu vrstu pomoći, nije definisano. Za svaki postupak ponaosob, međutim, podnosi se novi zahtev.
Pravo na zastupanje neće biti moguće ako se utvrdi da se ono zloupotrebljava, a svi kojima se odobri besplatna pravna pomoć dužni su da prijave promene podataka na osnovu kojih su i dobili pomoć o trošku države.
Uputstvo
Komentari koji sadrže vređanje, nepristojan govor, neproverene optužbe, rasnu i nacionalnu mržnju kao i netoleranciju bilo kakve vrste neće biti objavljeni. Govor mržnje je zabranjen na ovom portalu. Komentari se moraju odnositi na temu članka. Prednost će imati komentari gramatički i pravopisno ispravno napisani. Komentare pisane velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i kraćenja komentara koji će biti objavljeni. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu webdesk@rts.rs. Polja obeležena zvezdicom obavezno popunite.
Broj komentara 0
Pošalji komentar