nedelja, 12.05.2019, 08:00 -> 08:20
Izvor: RTS
Autor: Nela Stanković
Muke poljoprivrednika – posla ima, ali radnika nema
Ima posla, a nema radnika. Tako bi se mogle opisati muke poljoprivrednika kako u Topličkom, tako i u drugim krajevima Srbije gde su potrebni sezonski radnici. Naime, sezonskih radnika nema dovoljno i teško ih je naći, iako dnevno mogu da zarade i do četiri hiljade dinara, poput rezača voća i vinove loze.
Dnevnice su veće, ali dobrog radnika pred sezonu, kažu poslodavci, skoro da je nemoguće naći. Povrtar Kosta Vulović kaže da još nije angažovao nijednog sezonca i da olakšice pri prijavi radnika još nije osetio.
"Meni radnik treba tri sata u toku dana i ja ću ta tri sata ako budem morao da idem u opštinu da ga prijavim, ja ću da izgubim šest sati, znači taj radnik nema efekat što će da bude ovde", navodi Kosta Vulović, povrtar iz Žiče.
Od januara elektronskim putem svaki poslodavac može da prijavi sezonca. Do sada je ovim putem 88 poslodavaca prijavilo sezonske radnike, podaci su NALED-a. Za njih su plaćeni porez i doprinosi u iznosu od oko 22 miliona dinara.
"Samo za 2017. dakle za celu godinu prijavljeno je 3.500 sezonskih radnika u poljoprivredi, a evo već vidimo u prva tri meseca od kada postoji elektronski sistem prijave radnika taj broj je 4.200. Očekujemo da će biti još više kada tek krene sezona poljoprivrednih radova", objašnjava Tisa Čaušević iz NALED-a.
Miloš Turinski sa portala "Poslovi Infostud" objašnjava da je problem što se sezonski poslovi obavljaju u određenim delovima zemlje.
"Postoji ta problematika da se ti poslovi obavljaju po određenim regijama u Srbiji, generalno ljudima jeste problem da se presele za taj određeni period u drugi deo zemlje da bi obavljali taj posao negde daleko od kuće", dodao je Turinski.
Ukoliko su daleko od kuće, poslodavci su dužni da im obezbede smeštaj i obroke. Kolika će ukupna dnevnica biti, to zavisi od dogovora sa poslodavcem.
"Donji minimum vezan je za minimalnu cenu rada po radnom satu koji utvrđuje Socijalno ekonomski savet i ukoliko se oni ne dogovore to utvrđuje Vlada. Za 2019. godinu minimalna cena rada iznosi 155,3 dinara, što će reći da za osam sati rada sezonskog radnika ne može biti plaćen manje od 1.242 dinara", ističe Bojana Stanić, državna sekretarka Ministarstva za rad, boračka i socijalna pitanja.
Sezonci su do sada angažovani u 95 gradova i opština Srbije, najviše u Vojvodini. Procenjuje se da je oko 300.000 sezonskih radnika u Srbiji radilo najviše u poljoprivredi, a da pritom nisu ostvarivali ni penzijski staž, niti su imali osiguranje u slučaju povrede na radu. Da podsetimo, kazne za nesavesne poslodavce su od 100.000 dinara do milion dinara.
Uputstvo
Komentari koji sadrže vređanje, nepristojan govor, neproverene optužbe, rasnu i nacionalnu mržnju kao i netoleranciju bilo kakve vrste neće biti objavljeni. Govor mržnje je zabranjen na ovom portalu. Komentari se moraju odnositi na temu članka. Prednost će imati komentari gramatički i pravopisno ispravno napisani. Komentare pisane velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i kraćenja komentara koji će biti objavljeni. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu webdesk@rts.rs. Polja obeležena zvezdicom obavezno popunite.
Broj komentara 4
Pošalji komentarDnevnica i radni ugovor..
Se ne poklapaju.
Trziste je u Srbiji sareno. Nije slobodno..
Sezonski radnici ne potpisuju ugovore.
Dnevnica iskljucuje placanje po satu....
@Muke poljoprivrednika
A za koliko biste radili?
muke poljoprivrednika
Postavljam pitanje Maji. Koliko biste vi platili radnika po satu?
Nema radnika !
Baš čudno. 155 dindži na sat. Eeeeeee...