Počela nova školska godina, novine za prvake i petake

Za više od 800.000 učenika danas je počela školska godina. U klupe će prvi put sesti 67.000 đaka-prvaka, dok će u prvim razredima srednjih škola biti približno isti broj – 66.800 učenika. Kada je reč o prvacima, njih je manje za skoro 60 odeljenja, a sa druge strane za tehnološki višak je proglašeno 4.500 nastavnika i učitelja.

Đaka prvaka je za 1.850 manje nego prošle godine. Njih, kao i đake petog razreda, očekuju novine u poređenju sa prethodnim generacijama.

33807523
33807523 Pripremila Ana Šuvalija Pešić
33800154

Borba protiv vršnjačkog nasilja

Jedno od pitanja koja muče đake, a i roditelje, jeste vršnjačko nasilje. Koordinatorka Jedinice za prevenciju nasilja pri Ministarstvu prosvete Biljana Lajović ističe da je važno da svi sarađuju i da se reaguje odmah.

"Ne može da se kaže 'samo je rekao ružnu reč' – sve ima težinu i na sve treba da se reaguje. Roditelji treba da sarađuju sa školom. Ne može škola sama da reši taj problem, jer deca dolaze sa formiranim sistemima vrednosti i stavovima koje nose iz porodice", navela je Lajovićeva.

Kada su u pitanju društvene mreže, Lajovićeva je rekla da je najgora stvar zabrana.

Ističe da treba razgovarati sa decom i razviti odgovarajuće komunikacione veštine. Ono što ne želiš u realnom životu, ne želiš ni na internetu, rekla je Lajovićeva.

Direktorka OŠ "Jovan Miodragović" Vera Šeinović ističe da je gradivo rasterećeno i da će đaci učiti na primerima iz svakodnevnog života. Uvodi se i projektna nastava.

"Učitelji zajedno sa đacima biraju temu i provlače je kroz više predmeta", objašnjava Šeinovićeva i dodaje da se učenici kroz ovaj vid nastave navikavaju na grupni rad i saradnju.

Promene i u petom razredu. Izmenjena su tri predmeta – biologija, matematika i srpski jezik.

I prvaci i petaci će se susresti sa više digitalnih sadržaja, zbog čega je obuku prethodnih meseci prošlo više od 2.000 nastavnika.

Gradonačelnik Beograda Zoran Radojičić obišao je učenike Osnovne škole "Drinka Pavlović" gde je đacima poželeo srećnu novu školsku godinu i mnogo uspeha u radu i lepo druženje i obećao da će Grad nastaviti da radi na stvaranju još boljih uslova za boravak i rad u školama.

"Grad ima plan da u naredne dve godine ukupno uloži tri milijarde dinara u rekonstrukciju škola i ima planove i projekte za rekonstrukciju 25 škola", rekao je Radojičić.

Ove godine u srednjim školama su prvi put oformljena odeljenja učenika sa posebnim sposobnostima za računarstvo i informatiku. U pomoravskom okrugu po jedan ovakav razred dobile su gimnazije u Jagodini i Paraćinu.

U paraćinskoj gimnaziji je 89 đaka krenulo u prvi razred, a njih 14 je upisalo specijalno IT odeljenje.

"U informatičkom kabinetu imamo opremu koja je delimično zastarela, ali imamo posebnu prostoriju za to odeljenje i očekujemo u dogovoru sa Ministarstvom da dobijemo opremu za realizaciju programa za taj smer", rekla je direktorka Gimnazije u Paraćinu Snežana Dačić ističući da su nastavnici prošli adekvatnu obuku.

33800413 Први дан школе Prvi dan škole

Inače, i ove godine prosvetari štrajkuju i to skraćenjem časova na 30 minuta prvog dana školske godine i, kako je rečeno, još tri dana do kraja meseca, u više od 700 škola.

U više od 1.000 škola u Srbiji časovi su danas skraćeni na 30 minuta, saopštila su četiri prosvetna sindikata koji su danas štrajkovali.

Oni u zajedničkom saopštenju navode da nastavljaju borbu da se prosvetni radnici nađu u devetoj platnoj grupi.  

Predstavnici sva četiri sindikata nezadovoljni su što su prema sistemu platnih razreda u osmoj platnoj grupi, dok su ostala zanimanja sa istim stepenom obrazovanja smeštena u devetu radnu grupu.

Ministar prosvete Mladen Šarčević izjavio je da sindikati imaju legitimno pravo da se bune protiv platnih razreda, ali da je trebalo da reaguju, kako kaže, pre dve-tri godine kada je napravljena matrica za platne razrede i da ima još vremene za pregovore, jer primena Zakona počinje od januara.

Broj komentara 2

Pošalji komentar
(ponedeljak, 03.sep.2018 10:12)
Aleksandar

Nasilje

Nasilje se leči samo tako što nasilniku daš radnu terapiju, da okopa njivu, da očisti WC ili slično. Slično kao u vojsci...

(ponedeljak, 03.sep.2018 09:03)
anonymous

Nasilje u školama

Nije u pitanju samo "vršnjačko" nasilje, jer je ono češće među učenicima različitog godišta. A leči se tako što se uvedu kazne za roditelje nasilnika. Na kraju krajeva, roditelji su najodgovorniji.

Uputstvo

Komentari koji sadrže vređanje, nepristojan govor, neproverene optužbe, rasnu i nacionalnu mržnju kao i netoleranciju bilo kakve vrste neće biti objavljeni. Govor mržnje je zabranjen na ovom portalu. Komentari se moraju odnositi na temu članka. Prednost će imati komentari gramatički i pravopisno ispravno napisani. Komentare pisane velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i kraćenja komentara koji će biti objavljeni. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu webdesk@rts.rs. Polja obeležena zvezdicom obavezno popunite.

Zaključano: Otključajte povlačenjem strelice u desno ...
petak, 04. april 2025.
10° C

Komentari

Da, ali...
Kako preživeti prva tri dana katastrofe u Srbiji, i za šta nas priprema EU
Dvojnik mog oca
Verovatno svako od nas ima svog dvojnika sa kojim deli i sličnu DNK
Nemogućnost tusiranja
Ne tuširate se svakog dana – ne stidite se, to je zdravo
Cestitke za uspeh
Da li ste znali da se najbolje gramofonske ručice proizvode u Srbiji
Re: Eh...
Leskovačka sprža – proizvod sa zaštićenim geografskim poreklom