Koji su najčešći problemi romskih porodica

U Srbiji zvanično živi oko 150 hiljada Roma i po brojnosti su druga nacionalna manjina u našoj zemlji. I dalje su suočeni s teškim životnim uslovima, a najviše pomaka prethodnih godina ima u obrazovanju

Robert Kasumović je apsolvent farmacije na niškom Medicinskom fakultetu. Jedan je od 8.000 romskih studenata, koliko je u prethodnih 10 godina studiralo na našim univerzitetima.

32683977
32683977 Pripremio Dejan Tasić

"Od malena je u mojoj porodici vladala takva atmosfera da ćemo se ja i moja sestra školovati. To je bila jedna od najbitnijih stvari za našu porodicu, tako da je u nekom smislu ovo vrlo očekivano za mene", kaže Robert Kasumović, apsolvent farmacije.

Njegovi sunarodnici u romskim mahalama žive veoma teško. Većina je bez posla, živi od socijalne pomoći, u veoma lošim uslovima.

A i kada para za izgradnju novih kuća za Rome ima, kao u Nišu, negoduje lokalno stanovništvo.

"Prva stvar na koju smo naišli, bili su negativni stereotipi okružujućeg srpskog naroda, koji se bunio protiv toga da naselje bude izgrađeno. Dakle i dalje smo svesni da postoji socijalna distanca prema Romima", kaže Dragan Todorović, sociolog.

U udruženju romskih organizacija "Liga Roma" ipak ocenjuju da je prethodnih godina ostvaren značajan napredak.

"Sa zadovoljstvom mogu da kažem da je 2017. godina bila jedna od najuspešnijih godina u poslednjih 20 godina, što se tiče Roma. Imali smo investicije od strane Evropske komisije, nekih devet miliona evra je u opticaju. Grade se romska naselja", kaže Osman Balić, predsednik Lige Roma.

Romska udruženja zahtevaju i veće učešće u državnoj i lokalnoj admistraciji, jer ono sada simbolično i iznosi 0,01 odsto.

Broj komentara 0

Pošalji komentar

Uputstvo

Komentari koji sadrže vređanje, nepristojan govor, neproverene optužbe, rasnu i nacionalnu mržnju kao i netoleranciju bilo kakve vrste neće biti objavljeni. Govor mržnje je zabranjen na ovom portalu. Komentari se moraju odnositi na temu članka. Prednost će imati komentari gramatički i pravopisno ispravno napisani. Komentare pisane velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i kraćenja komentara koji će biti objavljeni. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu webdesk@rts.rs. Polja obeležena zvezdicom obavezno popunite.

Zaključano: Otključajte povlačenjem strelice u desno ...
subota, 05. april 2025.
19° C

Komentari

Da, ali...
Kako preživeti prva tri dana katastrofe u Srbiji, i za šta nas priprema EU
Dvojnik mog oca
Verovatno svako od nas ima svog dvojnika sa kojim deli i sličnu DNK
Nemogućnost tusiranja
Ne tuširate se svakog dana – ne stidite se, to je zdravo
Cestitke za uspeh
Da li ste znali da se najbolje gramofonske ručice proizvode u Srbiji
Re: Eh...
Leskovačka sprža – proizvod sa zaštićenim geografskim poreklom