subota, 01.04.2017, 08:00 -> 09:21
Izvor: RTS
Kako se čuvaju lekovi u zdravstvenim ustanovama?
Kroz prozor je provalio u metadonski centar u Kliničkom centru u Novom Sadu i ukrao 59 flaša metadona, vrednosti 200 miliona dinara. Policija je pljačkaša uhvatila i određen mu je pritvor od 30 dana. Određene količine leka su vraćene u bolnicu, ali lek je završio i na tržištu, pa su prethodnih dana u bolnicu primljeni i pacijenti predozirani metadonom. Ko je odgovoran za krađu i hoće li biti kažnjenih zbog propusta, za sada nije poznato.
U bolnici za lečenje bolesti zavisnosti kažu da se lekovi za odvikavanje kao što su metadon, trodon i drugi, čuvaju pod ključem, u prostoriji sa rešetkama. Ni lekovi, a ni drugi potrošni materijal, npr. igle ili špricevi, nisu nadohvat pacijentima.
"Trudimo se da te lekove, koji su potencijalno interesantni za krađu, ne naručujemo i ne držimo u ustanovi u velikim količinama. Postoji posebna procedura kako se čuvaju, izdaju i gde se drže", objašnjava direktorka Specijalne bolnice za lečenje bolesti zavisnosti u Drajzerovoj Mira Kovačević.
Ivana Stašević Karličić, upravnica Službe urgentne psiohijatrije "Laza Lazarević" kaže da su nekada, tokom noćnih dežurstava, zavisnici pokušavali da ukradu lekove, ali da su sprečeni.
U svim kliničkim centrima i bolnicama lekovi koji mogu da stvore zavisnost čuvaju se pod posebnim uslovima.
"Saka promena na zalihama upisuje se u knjigu narkotika, koja je posebno overena od ovlašćenog organa – Ministarstva zdravlja. Izdavanje ovakvih lekova je na dnevnom nivou ili na nivou od nekoliko dana", kaže načelnica Centralne apoteke KC "Kragujevac" Ivana Vasić.
Docent dr Goran Stevanović, direktor Infektivne klinike KCS, smatra da ako neko reši da ukrade lekove, nijedan pasivni sistem zaštite ne može da zaštiti objekat.
"Ono što je neophodno je da objekat bude obezbeđen. Ono što ste mogli da vidite je da naša apoteka ima protivprovalni sistem – šipke na svim na prozorima i spoljašnjim otvorima", dodaje Stevanović.
Većina klinika pri Kliničkom centru Srbije lekove preuzima iz Centralne apoteke. Za sada nisu bili na meti lopova.
"Postoji fizičko obezbeđenje, pojačali smo i tehničke mere, sa sigurnosnim vratima, sigurnosnim kamerama, tako da je sa te strane KCS zaštićen", ističe šef Službe obezbeđenja KCS Bojan Borovčanin.
Dr Marko Ercegovac, direktor Urgentnog centra, kaže da je Urgentni centar ustanova otvorenog tipa i da ne postoji mogućnost savršene kontrole.
"Ranije je bilo pojedinačnih slučajeva, ali poslednjih godinu, dve dana – ne", dodaje Ercegovac.
Uprkos obezbeđenju u zdravstvenim ustanovama, gotovo svakodnevno nekom od pacijenata nešto nestane. U najvećem broju slučajeva počinioci krađa ne budu otkriveni, a najčešće nestaju mobilni telefoni, novčanici, tašne, ali i vodokotlići, slavine, televizori.
Uputstvo
Komentari koji sadrže vređanje, nepristojan govor, neproverene optužbe, rasnu i nacionalnu mržnju kao i netoleranciju bilo kakve vrste neće biti objavljeni. Govor mržnje je zabranjen na ovom portalu. Komentari se moraju odnositi na temu članka. Prednost će imati komentari gramatički i pravopisno ispravno napisani. Komentare pisane velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i kraćenja komentara koji će biti objavljeni. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu webdesk@rts.rs. Polja obeležena zvezdicom obavezno popunite.
Broj komentara 0
Pošalji komentar