Smanjene rezerve nulte krvne grupe

U svetu se godišnje prikupi oko 108 miliona donacija krvi i zahvaljujući tome spasavaju se milioni života ili produžava životni vek pacijenata koji boluju od najtežih bolesti. Bez davalaca krvi i transfuzije ne bi bilo ni najsloženijih medicinskih i hirurških procedura, zbrinjavanja trauma, pomoći u akušerskoj nezi. Ove godine Svetski dan davalaca krvi obeležava se pod sloganom "Podeli život, daj krv – Sve nas povezuje krv".

Da li znate šta je zajedničko Požarevcu, Kragujevcu, Jagodini, Lazarevcu, Novom Bečeju, Bačkoj Palanci, Inđiji, Zemunu, Despotovcu, Bačkom Petrovcu i Kanjiži? To su gradovi i opštine koji su najhumaniji u zemlji, i u kojima je u godini za nama najviše stanovnika dalo krv.

27563441
27563441 Pripremila Ana Stamenković

Predstavnicima tih mesta, izaslanik predsednika Republike uručio je specijalna priznanja.

"Ovo jeste priznanje za koje su najzaslužniji građani Požarevca i jako smo im zahvalni što su svesni koliko je važno dobrovoljno dati krv. Ovo je peta godina da je Požarevac i zvanično najhumaniji grad prema broju prikupljenih jedinica u odnosu na broj stanovnika", kaže Jelena Rašić, stručni saradnik Crvenog krsta u Požarevcu.

Na Svetski dan davalaca krvi, transfuziomobil je bio ispred Doma Narodne skupštine u Beogradu. Neki su danas krv dali prvi ili drugi put, a mnogi odavno obaraju rekorde.

"I ja sam između ostalog dobrovoljni davalac krvi i počeo sam kada nisam ni znao šta je dobrovoljno davalaštvo, na radnoj akciji, čak sam i slagao za godine, ali tako je krenulo prvi put... To nije ništa strašno, prija mi, bolje se osećam posle svakog davanja, svežije, ornije, nastavio sam da dajem, dajem redovno, imam preko 130 davanja", kaže Dragan Tirnanić iz Instituta za transfuziju krvi Srbije.

"Prošli put sam dala krv za kolegu, imam troje dece, nikad se ne zna kada će zatrebati", kaže Olivera.

Olivera Savić iz Instituta za transfuziju krvi kaže da Institut raspolaže stabilnim rezervama krvi za dva i po dana. Međutim, kaže da i u najstabilnijim sistemima uvek postoji neka grupa koja nedostaje, a sada su smanjene rezerve nulte krvne grupe.

"Moram reći da su naši građani humani, i protekle godine smo imali 5.000 više davanja nego 2014. godine", kaže Savićeva.

Nauka i medicina napreduju, ali zamena za krv još nije otkrivena. I zbog toga, ne samo danas, mislite na to da jedni drugima možemo i moramo da pomognemo. Krv može da da svaka zdrava osoba od 18 do 65 godina, muškarci na tri a žene na četiri meseca.

Broj komentara 0

Pošalji komentar

Uputstvo

Komentari koji sadrže vređanje, nepristojan govor, neproverene optužbe, rasnu i nacionalnu mržnju kao i netoleranciju bilo kakve vrste neće biti objavljeni. Govor mržnje je zabranjen na ovom portalu. Komentari se moraju odnositi na temu članka. Prednost će imati komentari gramatički i pravopisno ispravno napisani. Komentare pisane velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i kraćenja komentara koji će biti objavljeni. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu webdesk@rts.rs. Polja obeležena zvezdicom obavezno popunite.

Zaključano: Otključajte povlačenjem strelice u desno ...
subota, 05. april 2025.
19° C

Komentari

Da, ali...
Kako preživeti prva tri dana katastrofe u Srbiji, i za šta nas priprema EU
Dvojnik mog oca
Verovatno svako od nas ima svog dvojnika sa kojim deli i sličnu DNK
Nemogućnost tusiranja
Ne tuširate se svakog dana – ne stidite se, to je zdravo
Cestitke za uspeh
Da li ste znali da se najbolje gramofonske ručice proizvode u Srbiji
Re: Eh...
Leskovačka sprža – proizvod sa zaštićenim geografskim poreklom