Čitaj mi!

Nagrada Marku Ljubomiroviću za film o legendama čačanske košarke

Film "Legende i mitovi čačanske košarke", našeg kolege Marka Ljubomirovića, nagrađen je na festivalu u Milanu.

Auditorijum "Testori" u zgradi Regiona Lombardije u Milanu ugostio je važne goste iz sveta sporta, filma i televizije na zatvaranju prestižnog festivala "Milano International Ficts fest", 39. izdanje ostvarenja sa pet kontinenata.

44519987
44519987 Priznanje Marku Ljubomiroviću za film "Legende i mitovi čačanske košarke"

Dodeljene su nagrade koje se porede sa Oskarom u svetu televizije i sportskog filma. Novinar Magazina Oko, Radio Televizije Srbije, Marko Ljubomirović, učestvovao je na ovom festivalu filmom "Legende i mitovi čačanske košarke".

"Pre godinu dana, pričajući sa urednikom i kolegom Gorislavom Papićem došli smo do toga da bi trebalo objasniti zašto je čačanska košarka imala tako veliki uspeh i zašto je tako specifična, dakle hteli smo da objasnimo taj fenomen. Ja sam onda krenuo u realizaciju toga, kontaktirao najveće zvezde tamošnje košarke, Željka Obradovića zatim Dragana Kićanovića i Radmila Mišovića i uspeo sam prvi do sada da ih spojim na jedno mesto i da ljudima zapravo objasnim kako je do toga došlo, kako je nastalo i kako je raslo ovo što je prepoznatljivo širom Srbije i Evrope", istakao je Marko Ljubomirović, novinar RTS.

Film je ispao nešto duži nego što je planirano, oko 37 minuta i postao je pravi dokumentarni film koji je jako dobro primljen, dobio je nagradu sportskih novinara Srbije za najbolju tv priču, učestvovao je na "Zlatiborskom festivalu sportskog filma", nakon čega je učestvovao u Milanu, osvojivši Počasno priznanje u kategoriji Velikih šampiona.

Na pitanje kakvi su utisci onih koji su videli film i da li je postignut cilj i objašnjen fenomen čačanske košarke, Marka Ljubomirović nam je odgovorio:

„Koliko sam primetio razgovarajući sa ljudima koji su gledali film i pričajući sa njima na ceremoniji svečanog zatvaranja i dodele nagrada, njima je bilo zanimljivo, konkretno starijim italijanima je bilo zanimljivo da vide Dragana Kićanovića koji je bio velika zvezda evropske košarke u nekim ranijim godinama, dakle da ga vide sada jer oni su znali za Čačak i za Jugoslovensku košarku koja je bila veoma poznata i Željko Obradović koji je ovde trenirao u Trevizu, i bilo im je zanimljivo da ih čuju kako pričaju o nečemu koje nisu neke velike stvari već da vide odakle su oni potekli i koliko je to imalo uticaja na njihove dalje karijere koje su bile veoma uspešne".

Šest dana filma, televizije i kulture na "Sport Movies & Tv 2021."  i zajednički momenti televizijskih kanala, novih medija te produkcijskih kuća, okarakterisali su ovaj festival na koji je stiglo skoro 1.000 radova iz celog sveta, iz 55 država uključujući 47 sportskih disciplina.

Film Marka Ljubomirovića pokazao je odakle je potekla "Sveta trojka" i da se legenda ne postaje preko noći. Potrebno je mnogo rada, upornosti, treninga, ali i posebne energije publike poput one koju ima Čačak.

Broj komentara 0

Pošalji komentar

Uputstvo

Komentari koji sadrže vređanje, nepristojan govor, neproverene optužbe, rasnu i nacionalnu mržnju kao i netoleranciju bilo kakve vrste neće biti objavljeni. Govor mržnje je zabranjen na ovom portalu. Komentari se moraju odnositi na temu članka. Prednost će imati komentari gramatički i pravopisno ispravno napisani. Komentare pisane velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i kraćenja komentara koji će biti objavljeni. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu webdesk@rts.rs. Polja obeležena zvezdicom obavezno popunite.

Zaključano: Otključajte povlačenjem strelice u desno ...
ponedeljak, 07. april 2025.
3° C

Komentari

Da, ali...
Kako preživeti prva tri dana katastrofe u Srbiji, i za šta nas priprema EU
Dvojnik mog oca
Verovatno svako od nas ima svog dvojnika sa kojim deli i sličnu DNK
Nemogućnost tusiranja
Ne tuširate se svakog dana – ne stidite se, to je zdravo
Cestitke za uspeh
Da li ste znali da se najbolje gramofonske ručice proizvode u Srbiji
Re: Eh...
Leskovačka sprža – proizvod sa zaštićenim geografskim poreklom