Извор: Танјуг

ЕК: Партнери са Западног Балкана усклађени са безвизним режимом, шта се очекује од Србије

Европска комисија утврдила је у извештају у оквиру механизма за надгледање безвизних режима да постоји усклађеност партнера са Западног Балкана, укључујући Србију, са захтевима ЕУ за путовања без виза и дала препоруке за даља побољшања по том питању. Извештај ЕК показује да једино у случају Грузије постоји могућност угрожавања безвизног режима.

Европска комисија саопштила је данас да је 6. децембра усвојила седми извештај у оквиру Механизма за суспензију виза, којим се нагледају безвизни режими ЕУ са партнерима са Западног Балкана и из Источног партнерства, као и земљама Источних Кариба и Латинске Америке.

Комисија је оценила да су Србија, као и Албанија, Босна и Херцеговина, Молдавија, Црна Гора, Северна Македонија, предузеле акције да одговоре на неколико препорука датих у шестом извештају у оквиру Механизма за суспензију виза, али да морају да предузму додатне акције, посебно да ускладе своје визне политике са визном политиком ЕУ.

"За суседство ЕУ, наставак процеса визне либерализације остаје моћно средство за подршку реформама и јачање сарадње са ЕУ у области миграција, управљања границама и безбедности", поручила је Комисија.

У извештају се наводе две препоруке које се односе на Србију, а којима се очекује додатни напредак у усклађивању визне политике са листом земаља за које је потребна виза за улазак у ЕУ, као и када је у питању потпуно спровођење клаузуле о држављанима трећих земаља из споразума о реадмисији између ЕУ и Србије.

У извештају се истиче да Србија има безвизни режим са 16 земаља чијим грађанима су потребне визе за улазак у ЕУ, али се констатује и да је Србија увела пун визни режим за држављане шест земља како би боље ускладила своју политику са политиком ЕУ.

Због ризика од нерегуларних миграција у ЕУ Комисија очекује бржи напредак Србије у усклађивању визне политике.

У области сарадње по питању миграција, управљања границом и реадмисије, напомиње се да је Србија наставила да се позитивно ангажује на примени Акционог плана ЕУ за Западни Балкан и да спроводи нову стратегију интегрисаног управљања границом за период 2022-2027 и акциони план за 2022-2024.

Указује се и на сарадњу Србије у области миграција и управљања границама са Фронтексом и државама чланицама ЕУ, као и на њену сарадњу по безбедносним питањима са агенцијама као што су, између осталог, Европоп, Евроџаст и Интерпол.

Што се тиче Украјине и АП КиМ, Комисија је оценила да се и даље испуњавају услови за визну либерализацију, али да је потребно да се предузму мере како би се одговорило на препоруке Комисије.

Безвизни режим угрожен са Грузијом

Међутим, када је реч о Грузији, наводи да су, имајући у виду недавна дешавања у земљи, у току разматрања о могућем активирању механизма за суспензију виза за одређене категорије људи.

Грузија се истовремено позива да предузме додатне хитне мере како би одговорила на препоруке Комисије, посебно у области заштите основних права како би избегла активацију овог механизма и наставила да испуњава стандарде за визну либерализацију.

Европска комисија поручила је да ће наставити да прати испуњавање услова за визну либерализацију и да ће резултати по том питању бити укључени у њен годишњи пакет о проширењу и, где је то релевантно, у преговоре о приступању ЕУ.

У извештају се наводи да путовање без виза "олакшава мобилност и међуљудске контакте, подстиче сектор путовања и туризма и промовише културну и академску размену", али се напомиње да може да представља значајне изазове у вези са нерегуларним миграцијама и безбедношћу.

Комисија је поручила да ће наставити да подноси извештаје Европском парламенту и Савету једном годишње.

Читај ми!