среда, 06.11.2024, 00:00 -> 08:42
Американци бирају – Фокс њуз прогласио победу Доналда Трампа
Камала Харис или Доналд Трамп – ноћ одлуке на америчким председничким изборима. Трамп је у осетној предности. Свако је добио државе у којима се очекивала њихова победа, али је републикански кандидат освојио Северну Каролину и Џорџију, што су већ две од седам кључних држава.
Фокс њуз прогласио победу Доналда Трампа
Фокс њуз први је прогласио победу републиканског кандидата Доналда Трампа за 47. председника САД.
Трамп победио у Пенсилванији
Доналд Трамп победио је у Пенсилванији, колебљивој држави која је, према оценама аналитичара, кључна за исход избора, објавили су Ен-Би-Си и Си-Ен-Ен.
Пенсилванија доноси 19 електорских гласова.
Слављеничка атмосфера у Трамповом изборном штабу на Флориди
Атмосфера у изборном штабу Доналда Трампа је празнична, а његове присталице прослављају резултат који је остварио на изборима, преноси Еј-Би-Си.
Дашић: Предност Трампа у Пенсилванији већа од оне антиципиране у анкетама
Марко Дашић са Факултета политичких наука рекао је у Јутарњем програму да је предност Доналда Трампа у Пенсилванији, иако блага, виша од оне антиципиране у анкетама које су претходиле изборима.
“Међутим, оно што је много важније је у овом тренутку пратити из којих округа још увек чекамо резултате. И када погледате ту мапу округа из којих ће се тек објавити резултати, онда можете са већим степеном сигурности рећи да Доналд Трамп има веома изгледне шансе да победи и у Пенсилванији. Нешто нижи проценат гласова је објављен када је реч о Висконсину и Мичигену, али је ту нешто виши проценат предности забележен код Доналда Трампа“, наводи Дашић.
Ен-Би-Си: Трамп ће се данас обратити јавности
Доналд Трамп је на путу ка конгресном центру округа Палм Бич на Флориди, где се очекује да ће се обратити присталицама.
Званичници кампање су раније рекли за Ен-Би-Си њуз да чекају проглашење победе у Северној Каролини и Џорџији, позову пре него што се Трамп обрати присталицама.
Си-Ен-Ен: Републиканци освојили 190 места у Представничком дому, демократе 154
Републиканска партија, према пројекцијама, освојила је 190 места у Представничком дому САД, док је Демократска странка осовјила 154, објавио је Си-Ен-Ен.
За победу је неопходно освајање 218 места од укупно 435 места.
Републиканци у Представничком дому бране тесну већину, коју су освојили 2022. године.
Камала Харис се неће обратити вечерас
Копредседавајући кампање Камале Харис, Седрик Ричмонд, рекао је окупљеним присталицама да се Харисова вечерас неће обратити, већ током сутрашњег дана.
"Још увек имамо гласове за пребројавање. Још увек имамо државе у којима није проглашена победа. Наставићемо, током ноћи, да се боримо да сваки глас буде пребројан, да се сваки глас чује. Дакле, вечерас нећете чути потпредседницу, али ћете је чути сутра", рекао је Ричмонд.
Аљаска затворила биралишта, гласање у Америци званично завршено
Затварањем биралишта на Аљасци завршено је гласање на председничким изборима у Сједињеним Државама.
Остала су још понека бирачка места у неколико савезних држава у којима је гласање продужено због техничких проблема и лажних дојава о бомбама.
Претпоставља се и да ће електорски гласови Аљаске припасти републиканском кандидату.
Републиканци преузимају контролу у Сенату
Републиканска партија преузеће контролу над америчким сенатом након четири године током којих је Сенат контролисала Демократска партија, пренели су Ен-Би-Си њуз Њујорк тајмс.
Републиканци ће преузети контролу над Сенатом након што су њихови представници победили на изборима за Сенат у Охају и Западној Вирџинији, а претпоставља се да ће се број републиканских представника повећати.
РТС у Вашингтону
Специјална емисија РТС-а – Трамп на корак, Харис на два корака до победе
Извршни директор Цесида Бојан Клачар рекао је у специјалној емисији РТС-а, што се тиче могућности да би у последњем тренутку резултати у Пенсилванији могли да се преокрену, да се ипак бројање у ради паралелно и да не би требало да постоји толико велика разлика између различитих округа или гласова стиглих поштом.
Економиста Иван Николић додаје да ту постоји ипак и један корективни фактор, а то је да су америчке кладионице, које су се показале до сада као врло прецизне и које наравно од тога зарађују новац, све то укалкулисале.
“Дакле, њихов узорак је репрезентативнији“, истиче Николић и наводи да оне процењују да су пре сат времена биле 92 одсто шансе да Трамп добије изборе.
Уредник на Интернет порталу РТС-а Раде Мароевић каже да је извесно да се сада се налазимо у тој зони где је Трамп на корак до победе, Камала Харис на два корака.
“Ко ће брже направити та два корака, остаје да се види. И амерички медији, на крају крајева, јако су опрезни у било каквом саопштавању коначних резултата. Дакле, Трамп је у предности, али недовољно да се прогласи победа“, оцењује Мароевић.
Трамп освојио и Џорџију
Доналд Трамп освојио је и Џорџију, још једну од седам кључних држава за исход избора у Сједињеним Државама, показују прве пројекције.
Претходно је већину освојио и у Северној Каролини.
Џорџија броји 16 електорских гласова.
За победу је потребно 270 гласова електора. Трамп је са Џорџијом освојио између 246 и 248 гласова, у овом тренутку.
Џорџија је 2020. године припала Џозефу Бајдену и демократама.
Вирџинија и Хаваји припали Камали, Небраска Трампу
Доналд Трамп је освојио Небраску и три електорска гласа из ове савезне државе, а Камали Харис је припала Вирџинија и 13 електора из те државе.
Камала Харис је сразмерно броју гласова освојила један електорски глас у Небраски, док је један глас у тој држави још увек неподељен. У Небраски и Мејну се гласови електора деле између кандидата.
У међувремену, Камала је освојила изборе на Хавајима, још једном месту где демократе традиционално побеђују. Хаваји дају четири електора.
Савезна држава Вашингтон припада Камали
Камала Харис победила је у Вашингтону, још једној савезној држави где традиционално има већину, показују прве пројекције. Међутим, слаба је то утеха за тренутну ситуацију демократа, пошто губе у већини кључних држава, а једна је већ у рукама Доналда Трампа.
Републикански кандидат освојио је електорске гласове у Северној Каролини, што му је практично било неопходно да би осигурао свој пут до 270 гласова, колико је потребно да би победио на изборима.
Индикативне бројке из Пенсилваније
Један индикативан податак да се Камали Харис и демократама лоше пише и у Пенсилванији.
У Округу Филаделфије, где је Џозеф Бајден на претходним изборима имао подршку од 80 одсто бирача, Камала је нсада освојила 77,78 гласова.
Камала има два одсто гласова мање у односу на резултате демократа од пре четири године.
Поређења ради, Бајден је Доналда Трампа 2020. победио за 1,2 одсто у овом округу.
Чини се да ће у Пенсилванији бити важан сваки глас.
Значајан помак међу кључним државама – Северна Каролина иде Трампу
Доналд Трамп освојио је и Северну Каролину, једну од седам кључних држава које би могле да одлуче исход председничких избора, показују прве пројекције Њујорк тајмса.
Ова савезна држава броји 16 електора.
У питању је прва колебљива држава која је припала једном од два кандидата.
Орегон припао Камали Харис, Ајдахо у рукама Трампа
Доналд Трамп и републиканци узели су Ајдахо са четири електора, док је Орегон, према првим пројекцијама, припао Камали Харис и демократама.
Тед Круз остаје сенатор Тексаса
Републикански сенатор Тед Круз највероватније ће задржати сенаторско место за Тексас, пошто је сакупио више гласова од Демократског кандидата Колина Олреда.
Претходно је Демократска сенаторка Елизабет Ворен победила на изборима за представника америчке савезне државе Масачусетс, док је независни сенатор Берни Сандерс поново изабран за сенатора Вермонта.
Калифорнија иде Камали Харис
Потпуно очекивано, Камала Харис је према првим пројекцијама освојила Калифорнију, где демократе традиционално имају велику базу бирача.
Калифорнија носи 54 електорска гласа, највише међу савезним државама.
Ова победа не значи много за Камалу Харис и демократе уколико се ствари за њих не поправе у кључним државама, где Доналд Трамп води у бар две колебљиве дестинације на изборној мапи – Џорџији и Северној Каролини.
Њујорк тајмс Трампу даје 87 одсто шанси за победу
Тренутно, чини се да Њујорк тајмс према својим пројекцијама скоро извесно види Доналда Трампа као победника председничких избора у Сједињеним Државама.
Дају му 87 одсто шанси за победу и 300 електора. Подсетимо, за победу је потребно 270 гласова електора.
Лажне претње бомбама током гласања у три кључне државе
На неколико места у три америчке савезне државе – Аризони, Џорџији и Пенсилванији, у току гласања, стигле су претње бомбама због чега су бирачи били евакуисани, а гласање било продужено.
Дојаве, за које се испоставило да су биле лажне, пријављене су на биралиштима у три округа Атланте, сва са великим бројем демократских гласача, на биралиштима и изборним местима где су се бројали гласачки листићи у Песилванији, као и на три бирачка места у округу Навахо у Аризони.
Очекивано – Трамп узео Ајову и Канзас
Доналд Трамп освојио је, очекивано, гласове у савезним државама Ајова и Канзас.
Обе имају по шест електора.
Трампу минимално вођство у Пенсилванији
Доналд Трамп има минималну предност у Пенсилванији, иначе колебљивој држави, за коју се сматра да може да одлучи исход председничких избора у САД.
У Пенсилванији је могуће освојити 19 електорских гласова.
Током гостовања у радио емисији у Филаделфији, главном граду Пенсилваније, Трамп је позвао бираче да остану у редовима за гласање, тврдећи да ће победити на изборима ако победи у Пенсилванији.
"Ако победимо у Пенсилванији, победили смо на изборима. Учинићемо ову земљу већом него икада, али морате да останете у реду", рекао је Трамп.
Продужено и гласање у Аризони, још једној кључној држави
Девет бирачких места у држави Навахо у округу Апач у Аризони биће отворена два сата дуже, до 21 сат по локалном времену, због техничких проблема.
Ту одлуку донео је судија вишег државног суда, пошто је индијанско племе поднело захтев за продужење због притужби на техничке проблеме са електронским бирачким књигама.
То је довело, наводи се, до одбијања гласача који су дошли на бирачка места.
Представници Навахо нације саопштили су да на биралиштима нема довољно гласачких листића за све бираче и да су забринути да би људи могли да оду са бирачких места и не врате се више да гласају.
Трампу Мисисипи, Харисовој Колорадо
Доналд Трамп освојио је Мисисипи, а Камала Харис Колорадо, показале су прве пројекције резултата у овим савезним државама.
Мисисипи има шест електора, а Колорадо броји 10 електора.
Монтана и Јута у Трамповим рукама
Јута и Монтана иде у руке Доналда Трампа. Републикански кандидат тако је добио још 10 електорских места. Шест у Јути и четири у Монтани.
Трамп близу победе у две колебљиве државе
Могу се видети и прве назнаке резултата избора. Доналд Трамп се са тренутним вођством у две кључне државе – Џорџији и Северној Каролини – профилисао као фаворит за изборну победу.
У случају да Трамп добије Северну Каролину и Џорџију, Камали преостаје да добије и Мичиген и Пенсилванију и Висконсин да би и даље имала шанси за тријумф.
Њујорк тајмс: Трамп ближи победи
Према проценама Њујорк тајмса на основу тренутних резултата и пројекција, Доналд Трамп има веће шансе за победу.
Процењено је да је Трамп освојио 284, а Харис 254 електорска гласа.
Са друге стране, процењено је да ће Харисова имати укупно више појединачних гласова, али јој то не би донело победу.
Фокс њуз: Трамп 195, Камала 113 гласова електора
Републикански кандидат Доналд Трамп тренутно води против кандидата демократске странке Камале Харис на председничким изборима у САД, а последње пројекције Фокс њуза показују да је сакупио 195 електорских гласова, док је Харис сакупила 113.
Према тим пројекцијама, Трампу су припали Алабама, Арканзас, Флорида, Индијана, Канзас, Кентаки, Луизијана, Мизури, Мисисиспи, Северна Дакора, Небраска Дистрикт 1, Небраска Дистрикт 3, Охајо, Оклахома, Јужна Каролина, Јужна Дакота, Тенеси, Тексас, Западна Вирџинија и Вајоминг.
Харис је добила Колорадо, Конектикат, Дистрикт Колумбијум Делавер, Илиноис, Масачусетс, Мериленд, Мејн Дистрикт 1, Њу Џерси, Њујорк, Роуд Ајленд и Вермонт. У гласовима такође води Трамп - досад је освојио 28,8 милиона, а Харис 25,7 милиона гласова.
Камали Илиноис, Трампу Охајо
Доналд Трамп је и трећи пут освојио Охајо, победивши демократску кандидаткињу Камалу Харис у овој држави и освојивши 17 електорских гласова.
Камала је освојила Илиноис, са 19 електорских гласова.
Покушај легализације марихуане на Флориди није успео
Покушај да се гласањем легализује рекреативна употреба марихуане на Флориди није успео, пренели су амерички медији.
Упркос подршци која је дошла и од Демократске странке на Флориди, и од бившег председника Доналда Трампа, Амандман 3, којим је требало да се легализује рекреативна употреба и производња марихуане у тој држави, није добио 60 одсто подршке бирача колико је потребно за усвајање уставног амандмана.
Трамп очекивано добио Тексас
Доналд Трамп, очекивано, добио је и Тексас, те Северну и Јужну Дакоту.
Тексас је још једна држава са великим бројем електора, док Северна Дакота и Јужна Дакота имају по три електора.
Трамп је добио и Луизијану и Вајоминг, а Њујорк је припао Камали Харис.
Њујорк има 28 електора, Луизијана осам, а Вајоминг три.
Камала добила Делавер и Њу Џерзи
Камала Харис добила је електорске гласове у Делаверу и Њу Џерзију, показују прве процене.
Делавер има три електора, али Њу Џерзи има 14. Ипак, реч је о државама традиционално наклољеним демократама.
Трамп добио Арканзас
Доналд Трамп је добио и Арканзас, који има шест електора.
Победа у овој држави била је очекивана за републиканце.
Трамп добио Флориду, Камала Масачусетс
Камала Харис добија Масачусетс са 11 електора, Мериленд са 10 и Дистрикт Колумбије са три. Добила је и Конетикат са седам, те Род Ајленд са четири електора.
Трамп је освојио Алабаму са девет електора, Тенеси са 11, Мисури са 10 и Оклахому са седам електора.
Такође, освојио је 30 електора у Флориди, као и у Јужној Каролини, која броји девет електора.
Трка за Сенат – Берни Сандерс близу победе у Вермонту
Берни Сандерс традиционално је близу победе за место сенатора у Вермонту.
На том месту је од 2007. године.
Иако није кандидат демократа, често је сагласан са ставовима ове странке.
Трамп освојио и Западну Вирџинију
Доналд Трамп освојиће и Западну Вирџинију, показују пројекције Си-Ен-Ен-а.
Ова савезна држава носи четири електорска гласа, а 2020. је у Западној Вирџинији такође славио републикански кандидат.
Такође, републикански гувернер Џим Џастис победио је у трци за Сенат, тако да су демократе изгубиле сенатора у Западној Вирџинији.
Прве пројекције – Трамп победио у Кентакију и Индијани, Камала у Вермонту
Доналд Трамп, како се и претпостављало, победио је у Кентакију и Индијани, прве су пројекције резултата у овим савезним државама.
Кентаки има осам електорских гласова, а Индијана 11,а за победу на изборима потребно је најмање 270 гласова електора. Индијана има 11 гласова.
Камала Харис освојила је Вермонт и три електорска гласа у овој савезној држави.
Затворена су биралишта у Џорџији, једној од кључних држава
Гласање је завршено у шест држава, укључујући Џорџију, једну од колебљивих, за које се очекује да ће утицати на победника председничких избора.
Биралишта су затворена и у Јужној Каролини, која је традиционално републиканска, Вермонту, која је традиционално демократска и Вирџинији, за коју се очекују да би већински требало да буде за Камалу Харис.
Биралишта која су претходно остала отворена у Кентакију и Индијани су такође затворена.
Ко добија изборе – 72 одсто Американаца незадовољно стањем, 64 одсто верује у будућност
Опречни резултати истраживања јавног мнења пред изборни дан у САД. Чак 72 одсто бирача изразито је незадовољно стањем у земљи, док су две трећине економију оцениле као лошу или слабу.
Са таквим бројкама ни једна владајућа странка, бар до сада, није однела победу на председничкикм изборима.
Ипак, чак две трећине испитаника сматрају да су "најбољи дани пред њима", што представља проиличан ударац за кампању Доналда Трампа, која је стање у земљи описивала као очајно, а Америку угрожену неконтролисаном најездом имиграната.
Поједине излазне анкете су показале да су Американцима на овим изборима најважанија питања демократије и економије, а да затим следе теме попут абортуса, имиграције и спољне политике.
Пет најважнијих тема:
- Демократија 35 одсто
- Економија 31 одсто
- Абортус 14 одсто
- Имиграција 11 одсто
- Спољна политика 4 одсто
Колебљиве државе – која су кључна места
Историјски, већина држава је традиционално опредељена за једну од странака, па се кампања фокусира на неколико колебљивих држава (swing states), где исход гласања није очекиван.
За разлику од, на пример, Калифорније, где обично побеђују демократе, или Тексаса, који је уобичајено републикански, колебљиве државе мењају расположење и могу прећи са једне стране на другу.
На изборима 2024. године, кључне колебљиве дестинације на изборној мапи су Аризона, Џорџија, Мичиген, Невада, Северна Каролина, Пенсилванија и Висконсин.
Могуће је и да још нека од 50 савезних држава промени страну и страначку боју, али анкете говоре да су избори у ових седам најнеизвеснији.
Листа кључних држава са бројевима електора:
- Пенсилванија – 19 електора
- Џорџија – 16 електора
- Северна Каролина – 16 електора
- Мичиген – 15 електора
- Аризона – 11 електора
- Висконсин – 10 електора
- Невада – 6 електора
Трамп чуо за "крађу гласова у Филаделфији", убрзо демантован
Доналд Трамп је на платформи Social Truth oбјавио да се "пуно прича о варању на бирачким местима у Филаделфији и да због тога "стижу чувари закона".
Брзо је стигао деманти од комесара града Филаделфије Сета Блустина, који је рекао да у овој тврдњи "апсолутно нема истине".
"У питању су дезинформације. Гласање у Филаделфији било је безбедно и протекло је у најбољем реду", рекао је Блустина.
There is absolutely no truth to this allegation. It is yet another example of disinformation. Voting in Philadelphia has been safe and secure. pic.twitter.com/wMiPnAgO17
— Seth Bluestein (@SethBluestein) November 5, 2024
Већи део Индијане и Кентакија гласао
Већина биралишта у деловима Индијане и Кентакија су затворена, а гласање се ускоро завршава у још шест држава, укључујући Џорџију, једну од колебљивих држава које би могле да одлуче исход избора.
Чини се да је излазност у овим савезним државама велика.
Индијана и Кентаки традиционално су наклоњене републиканцима.
#New Kentucky results - 2% in
— Political Polls (@PpollingNumbers) November 5, 2024
🔴 Trump 63.4%
🔵 Harris 35.5%
Округ Камбрија, квар на гласачким машинама и лавина теорија завере
Технички проблеми у округу Камбрија у Пенсилванији изазвали су почетне проблеме гласачима у тој држави, јер машине нису могле да скенирају листиће. Камбрија се налази у средини ове државе и у њој живи око 130.000 становника.
Најважнији градићи су Ебенсборо и Џонстаун, у којем је својевремено Брус Спрингстин радио као грађевински радник. У том округу су два колеџа - Сент Френсис у Лорету и Маунт Алоишијус у Кресону.
Округ Камбрија, још од судара старијег Џорџа Буша и Мајкла Дукакиса 1988. године, важи за прорепубликански део Пенсилваније, који понекада гласа и за демократе.
Квар на софтверу гласачких машина, који је у међувремену отклоњен, покренуо је лавину теорија завере, на којима већ месецима инсистира изборни штаб Доналда Трампа.
Гласачи који су на бирачка места стигли пре него што је квар отклоњен, a листиће су похранили у посебне кутије. Ти гласови ће бити накнадно пребројани.
Таковска 10: Ко побеђује у САД
Проблеми са софтвером у Пенсилванији – продужено гласање
Време за гласање продужено је у округу Камбрија у Пенсилванији пошто је "софтверски квар" отежао гласачима скенирање гласачких листића.
Изборни званичници у округу наглашавају да "квар не би требало да обесхрабри бираче од гласања на њиховим бирачким местима".
Као и много пута до сада, спортисти у Сједињеним Државама били су активни пред председничке изборе, користећи своју популарност да искажу подршку једном од два кандидата.
Свесни њиховог утицаја, Доналд Трамп и Камала Харис оберучке су прихватили подршку, укључивши неке од њих у своје кампање.
Националне анкете преддвиђају тесну борбу за сваки глас у неколико колебљивих држава, док су кладионице наклољеније Доналду Трампу.
Камала Харис је у првим недељама своје кампање забележила успон у анкетама, остваривши предност од готово четири процентна поена до краја августа. Резултати истраживања су били релативно стабилни у септембру и почетком октобра, али су у последњих неколико недеља постали теснији.
Иако су националне анкете користан водич о томе колико је кандидат популаран широм земље, оне нису најбољи начин да се предвиди изборни резултат, управо због институције Електорског колеџа и диспропорције између укупних и гласова електора.
Тренутно су резултати анкета у "колебљивим" државама толико тесни да је немогуће знати ко је заиста у предности, анализирајући просеке у анкетама.
Ипак примећују се да су у Аризони, Џорџији, Невади и Северној Каролини, где је вођство неколико пута прелазило из руке у руку, анкете показале раст подршке Трампу.
У три друге државе – Мичигену, Пенсилванији и Висконсину – Харисова је водила од почетка августа, понекад за два или три поена, али су резултати анкета постали знатно неизвеснији, а Трамп сада има веома малу предност у Пенсилванији.
Са друге стране, кладионице предвиђају да републикански кандидат има 65 одсто шанси за победу, а представница Демократске странке 35.
Две визије Америке
Доналд Трамп и Камала Харис су Американцима обећавали различите визије Сједињених Држава, почевши од економских питања и и репродуктивних права, до спољне политике и питања о будућности америчке демократије и планете.
Харисова у спољној политици начелно следи Бајденов приступ – одржавање глобалних савеза, посебно у НАТО-у, као и јасна подршка Украјини у рату са Русијом и Израелу у сукобима на Блиском истоку.
Са друге стране, Трамп није искључио могућност повлачења САД из Алијансе, а чак је наговестио да би се могао повући и из других савеза. Више пута је истицао да не би дошло до ратова у Украјини и на Блиском истоку да је он био председник Америке у протекле, скоро, четири године.
Камала је предложила сет економских планова чији је циљ смањење јавне потрошње инфлације, а укључују и помоћ купцима који први пут купују кућу. Обавезала се и да ће смањити порезе за десетине милиона породица са средњим и ниским примањима. Донекле подржава Трампов предлог да се укину порези на напојнице.
Већи део Трамповог плана за смањење инфлације зависи од његовог обећања да ће смањити трошкове енергената проширењем бушења нафте и гаса, иако економисти оцењују да би његови планови за повећање царина и масовне депортације миграната заправо могли да повећају трошкове. Био је критичан и према високим каматним стопама, главном средству Федералних резерви за борбу против инфлације.
Харисова је током кампање била гласни заговорник права на абортус, оптужујући Трампа за потпуно укидање тог права у појединим савезним државама. Трамп је рекао да приступ абортусу треба да буде препуштен савезним државама и обећао је да као председник неће потписати забрану абортуса на ссавезном нивоу.
Кандидаткиња демократа је у септембру изнела план за увођење строжих казни за илегалне мигранте, а Трамп и републиканци окривљују Бајденову администрацију за ситуацију на граници због, како наводе, сувише благе имиграционе политике. Трамп је обећао да ће, уколико освоји други мандат, спровести највећу операцију депортације миграната у историји САД, а у завршној кампањи рекао је да ће Мексику увести царинске тарифе од 25 одсто ако не спрече улазак миграната.
Гласа се и за Конгрес – цео Представнички дом и трећина Сената
Гласа се и за чланове Конгреса, кључног тела у доношењу закона. Бира се комплетан састав Представниког дома (Доњи дом Конгреса) и трећина сенатора Горњег дома (Сената). Укупно 435 конгресмена и 33 сенатора.
Мандат конгресмена је орочен на две, а сенатора на шест година.
Републиканци тренутно контролишу Представнички дом у ком се предлажу планови потрошње. Демократе контролишу Сенат, који гласа о кључним именовањима у влади.
Два дома америчке скупштине (Конгрес) доносе законе и могу да контролишу планове Беле куће уколико се странка која управља било којим делом законодавне власти није сагласна са потезим председника.
Шеф држава такође има легислативну моћ, поред извршне власти, али је сходно одредбама Устава, дужан да сарађује са Конгресом. У овом троугло, ипак, далеко је најмоћнија фигура у америчком политичком систему.
Рано и гласање путем поште
Више од 82 милиона Американаца до уторка већ је бирало између два кандидата на раном или гласању поштом, што је више од половине укупног броја гласача (око 154,5 милииона) који су изашли на претходне председничке изборе у Сједињеним Државама.
Рано гласање и гласање путем поште постају све популарнији међу Американцима.
У Џорџији већ је гласало више од четири милиона бирача, што је готово 80 одсто оних који су гласали пре четири године.
Изнад 80 одсто је оних који су гласали и у Северној Каролини, поредећи бројке у односу на прошле изборе.
Будући да су на текућим изборима раније и гласање поштом изузетно популарни, могло би да се одужи објављивање резултата, зато што у државама бројање почиње по затварању биралишта, што је случај и са Пенсилванијом, кључној међу колебељивим државама.
Изборни систем САД препознаје институцију Електорског колеџа, својеврсног изборног колегијума који формално бира председника на основу гласова грађана у одређеној савезној држави.
Нови састав Конгреса, чији мандат почиње у јануару, потврђује електосрске гласове и званично проглашава победника.
Стога, председник и потпредседник у Америци се не бирају непосредно, већ посредством делегата (електора). Грађани гласају за електоре у матичној држави, који се потом састају у престоницама савезних држава и углавном потврђују глас народа.
Амерички грађанин тако поручује представницима своје савезне државе за кога би требало да гласају.
Електори имају неписану обавезу да поштују вољу грађана, али се догађало да су поједини електори кроз историју кршили правило, иако такви преседани никада нису утицали на сам исход избора.
Победник је кандидат који освоји 270 електорских гласова, од укупно 538. Њих 435 су чланови Представничког дома, 100 их је из Сената и три из Дистрикта Колумбија и Вашингтона.
Савезне државе имају одређени број електорских гласова, пропорционалан броју њених чланова у Конгресу – конгресмена и сенатора. Доњи праг су два сенатора и један конгресмен из сваке савезне државе.
Кандидат који добије већину гласова у одређеној држави обично осваја све електорске гласове те државе, осим у случају Мејна и Небраске, где електори могу бити подељени.
Председник, тако, може да постане и неко ко добије мање гласова укупно, што се догодило 2016, када је Трамп победио Хилари Клинтон. Ближа историја америчких избора памти и такву победу Џорџа Буша млађег над Алом Гором 2000.
Ако ниједан кандидат не освоји потребних 270 електорских гласова, Представнички дом бира председника међу три кандидата са највише електорских гласова. То се догодило два пута. Најпре је 1800. године тако изабран Томас Џеферсон, а потом и 1824, када је између четири кандидата изабран Џон Квинси Адамс, који је и иначе освојио више гласова од осталих.
Критичари Електорског колеџа указују тврде да систем не представља националну вољу бирача, док присталице кажу да се на тај начин штите мале савезне државе, али и географски велике које имају мали број становника.
Камала Харис – кец из рукава демократа
Иако је дуго у политици, а била је савезна сенаторка и актуелна је потпредседница Сједињених Држава, Камала Харис до пре пар месеци није била име које Американци лако препознају.
Када је у јулу Џозеф Бајден одустао од кандидатуре и предложио да га замени Харисова, највећи посао њене кампање био је да је бирачи упознају.
Камала има 60 година. Рођена је 20. октобра 1964. у Оукланду, у Калифорнији.
Њена мајка била је научница пореклом из Индије, а отац професор економије са Јамајке. Због тога се сматра припадницом и азијскоамеричке и афроамеричке мањине.
Дипломирала је право на Универзитету Хауард и Правном колеџу Универзитета Калифорније у Хејстингсу.
Каријеру је започела као заменица окружног тужиоца у округу Аламеда, а 2003. постала је окружни тужилац Сан Франциска. Године 2010, изабрана је за државног тужиоца Калифорније, поставши прва жена и прва особа афроамеричког и азијског порекла на тој позицији. Реизабрана је 2014.
Била је млађа сенаторка Калифорније од 2017. до 2021, поставши тек друга Афроамериканка на тој функцији. Током мандата се залагала за здраствене, имиграционе и пореске реформе, али и забрану употребе јуришног оружја. Пажњу на себе скренула је када је у Сенату током саслушања испитивала Трамповог званичника оптуженог за сексуално злостављање.
Потпредседница је од 2021, а на актуелним изборима је најпре је била једна од кандидаткиња за номинацију Демократске странке. Одустала је пре примарних избора, а активирала се када се Бајден повукао из изборне трке.
Доналд Трамп – богати шегрт који је уздрмао Америку
Доналд Џон Трамп има 78 година. Рођен је 14. јуна 1946. у Њујорку. Уз Џозефа Бајдена, најстарији је председник Сједињених Држава.
Трампов отац, Фред, био је успешан трговац некретнинама, што је и Доналда навело да се укључи у породични бизнис.
Дипломирао је економију на Универзитету Пенсилваније 1968, а током седамдесетих је преузео породичну компанију и проширио пословање куповинама луксузних некретнина на Менхетну, попут Трамп куле.
Популарност је стекао током деведесетих, а медијски је запажен и као продуцент и водитељ ријалити шоуа "Шегрт", који се емитовао од 2004. до 2015. године.
Као кандидат Републиканске странке, изабран је за 45. председника САД 2016, победивши Хилари Клинтон. У мандату је спроводио политику "Америка на првом месту", фокусирајући се на трговинске споразуме и имиграциону реформу.
Трамп је 2020. изгубио на изборима од Џозефа Бајдена, али није признао пораз и одбио је да дође на инаугурацију наследника, супротно обичајима. Штавише, суди му се за наводно подстицање немира у Вашингтону 6. јануара 2021, као и за непоштовање Устава и изборних закона, недолично понашање и сексуално узнемиравање.
Иако се веровало да је његова каријера окончана одласком из Беле куће, Трамп се вратио у трку и без већих проблема освојио републиканску номинацију за предстојеће изборе.
Актуелу кампању обележио је атентат 13. јула у Пенсилванији, када је један посетилац скупа убијен, а Трамп лакше рањен, док је полиција убила атентатора. Сумња се да је још један такав напад у последњем тренутку спречен у септембру, у Тексасу.
Ожењен је Меланијом и има петоро деце из три брака.
Бирачи у Сједињеним Америчким Државама на биралиштима гласају за 47. председника земље. Избор је између досадашње потпредседнице и кандидаткиње демократа Камале Харис и бившег шефа државе и републиканског представника Доналда Трампа.
Харисова и Трамп нуде потпуно различите визије Америке, што се огледа у њиховом односу према економији, спољној политици, будућности америчке демократије, мигрантима и питању абортуса.
Трамп је добио подршку своје Републиканске странке са огромном предношћу у односу на страначке ривале, а званични републикански кандидат постао је на партијској конвенцији у Милвокију. Трамп је за свог потпредседника изабрао сенатора из Охаја Џеј Ди Венса.
Потпредседница САД Камала Харис придружила се трци за Белу кућу пошто се актуелни председник Џозеф Бајден повукао из трке. За свог потпредседника одабрала је гувернера Минесоте Тима Волца.
Локални и државни званичници објављују податке о резултатима избора у реалном времену и не пре него што се биралишта званично не затворе.
Биралишта су отварена од шест до осам часова ујутру према локалном времену у зависности од временске зоне и затварају се од 18 сати до 21 час.
Уобичајено је да се победник проглашава у ноћи избора, али је на претходним изборима 2020. било потребно више дана да се преброје сви гласови.
Изборни систем САД препознаје институцију Електорског колеџа, својеврсног изборног колегијума који формално бира председника на основу гласова грађана у одређеној савезној држави.
Број електора (делегата) углавном је сразмеран броју становника одређене државе и кандидат са највише гласова носи све електоре у свим државама, осим у случају Мејна и Небраске. Електора има 538, а победник је кандидат који освоји најмање 270 електорских гласова.
Савезних држава је 50, али већина углавном гласа за исту партију. Историја америчких председничких избора указује да је тек неколико колебљивих (swing state) држава у којима има неодлучних на чију ће страну прећи.
Гласови добијени у њима кључни су за изборни тријумф, а на 60. председничким изборима у Америци их има седам – Невада, Аризона, Џорџија, Северна Каролина, Висконсин, Мичиген и, пре свих, Пенсилванија.
Победник има четворогодишњи мандат у Белој кући, почевеши од полагања заклетве 20. јануара 2025. године, да управља Америком код куће и у свету, сходно одредбама Устава и кроз сарадњу са Конгресом.
Гласа се и за чланове Конгреса, кључног тела у доношењу закона. Бира се комплетан састав Представниког дома (Доњи дом Конгреса) и трећина сенатора Горњег дома (Сената). Укупно 435 конгресмена и 35 сенатора.